האם יש קשר בין ישיבה ממושכת לבין הסיכוי ללקות בסוכרת?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!


העולם המערבי המתקדם, עולם הממציא המצאות, מוביל בהתפתחות טכנולוגית והמצאות שהקלו ומקילות על אנשים רבים אתהאם יש קשר בין ישיבה ממושכת לבין הסיכוי ללקות בסוכרת? החיים, פיתוחים רפואיים שונים אשר נותנים מענה למגוון מחלות ובעיות רפואיות שלא היה להן פתרון או שהיה פתרון מאוד מוגבל או לא יעיל, אך מצד שני עולם אשר גרם לאנשים רבים להתנוון פיזית, לשבת יותר שעות, להיות פעילים הרבה פחות וכתוצאה מכך להעלות את הסיכוי לפתח תחלואה שונה הקשורה בחוסר פעילות גופנית כגון השמנת יתר, בעיות לב וכלי דם, רמות גבוהות של שומנים בדם, סוכרת ועוד.

מהי סוכרת? אילו תסמינים נלווים לה? ומהם גורמי הסיכון לסוכרת?

סוכרת מבוגרים, נקראת גם סוכרת מסוג 2, היא מחלה בה התאים אינם מגיבים לאינסולין המופרש על ידי הלבלב ודורשים כמויות גדולות של אינסולין כדי לסלק את הסוכר מהדם. כאשר קיים מצב בו התאים אינם מסוגלים לפנות את הסוכר מהדם, רמת הסוכר בדם עולה, הלבלב מפריש יותר אינסולין וככל שהלבלב מפריש יותר אינסולין עם הזמן הוא נפגע עד שמגיע למצב שהוא מפסיק לתפקד. מחלת הסוכרת עלולה להתפתח על רקע גנטי, בקרב אנשים הסובלים מהשמנת יתר, גם לגיל יש השפעה, אנשים הסובלים מרמות גבוהות של שומנים בדם, נשים הסובלות משחלות פוליציסטיות, נשים הסבלו מסוכרת הריון ועוד.

אדם הסובל מסוכרת יכול לסבול מתסמינים שונים הכוללים בין היתר השתנה מרובה אשר נובעת מעליות רמת הסוכר בדם אשר סופח יותר נוזלים, תחושה של צמא ויובש בפה, חולשה, רעב תמידי, עייפות ולעיתים הפרעות תחושתיות בגפיים שיכולות להיות בצורה של עקצוצים, חום, קור ולעיתים אובדן תחושה. סוכרת עלולה לגרום לנזקים כבדים כולל פגיעה בכליות, זרימת דם לגפיים מה שעלול להביא במצבים קשים לקטיעה, בעיות ראייה ויש לה גם השפעה על הסיכוי לקבל התקף לב ושבץ מוחי.

כיצד ישיבה ממושכת והעדר פעילות גופנית משפיעים על הסיכוי להתפתחות סוכרת?

כידוע, פעילות גופנית סדירה הינה אחת מהדרכים העיקריות למניעת תחלואה שונה כולל מחלות לב וכלי דם, השמנת יתר, איזון רמות הסוכר בדם ועוד. סקירת מחקרים שונים שנעשו בהקשר של מחלת הסוכרת, הגיעה למסקנה כי אנשים היושבים שעות רבות נמצאים בסיכוי פי 2 ללקות במחלת הסוכרת, ויש להם גם סיכויים גבוהים מאוד לפתח תחלואה הקשורה בכלי דם ולב עם סיכון גדול יותר לתמותה. אחת מההשערות של החוקרים היא שישיבה רבה גורמת לגוף להפריש הורמונים להם זקוק הגוף שהם הורמונים שונים מהורמונים להם זקוק גוף הנמצא בתנועה ופעילות. על פי הממצאים ככל שיושבים יותר הסיכון לפתח סוכרת גדל כאשר ההתייחסות היא לישיבה של 4 שעות ויותר ברצף.

כיצד מפחיתים, אם כן, את הסיכוי להתפתחות סוכרת?

אנשים עם נטייה גנטית לסוכרת חשוב מאוד שיפעלו כדי לצמצם את הסיכוי לפתח את המחלה עוד טרם היא מתפרצת, למשל להקפיד על אורח חיים בריא בדגש על תזונה. מעבר לכך על פי המלצות החוקרים חשוב מאוד שאנשים אשר יושבים שעות רבות יעשו הפסקות הליכה בתדירות גבוהה, חשוב לקום מספר פעמים בשעה לכמה דקות של הליכה ותנועתיות ולהימנע מישיבה של כמה שעות רצופות. מעבר לכך הם מציעים למצוא כמה שיותר פעילויות אותן ניתן לעשות ולשלב בהן הליכה למשל הליכה תוך כדי שיחה בטלפון. ניתן להיעזר באפליקציות ותזכורות בטלפון החכם שיעזרו לשלב הליכות ופעילות גופנית בשגרת היום וימנעו ישיבה רצופה במשך שעות.

 

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »