האם ניתוח מעקף קיבה יכול להועיל לחולי סוכרת?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!


סוכרת היא מחלה כרונית נפוצה מאוד, אותה רבים מגדירים בתור ה-מגפה של המאה ה-21. זוהי מחלה שלא ניתן להחלים ממנה, האם ניתוח מעקף קיבה יכול להועיל לחולי סוכרת?שטומנת בחובה סיכונים שונים ושהטיפול בה – בעיקר הפחתת התסמינים או הסיבוכים האפשריים – דורש הירתמות ושינוי משמעותי באורח החיים של האדם.

בשנים האחרונות, שמענו על יותר ויותר מחקרים המקשרים בין הסוכרת למחלות אחרות, או אפילו לטיפולים שונים. במאמר הבא נתייחס לניתוח מעקף קיבה, שהוא אחד הנפוצים בשדה המשחק הבריאטרי, ונראה האם הוא יכול להקל על חולי הסוכרת.

המחקר שהוכיח: לניתוחים בריאטריים עשויה להיות השפעה על סוכרת

המחקר המדובר פורסם לפני כמה שנים ועורר תשומת לב גדולה בקהילה הרפואית, וכמובן שגם באוכלוסיית חולי הסוכרת המשמעותית כל כך בעולם המערבי. במסגרת זו החלו להצטבר עדויות ונתונים שמראים שחולי סוכרת שסבלו מעודף משקל משמעותי ועברו ניתוח למעקף קיבה כצורת התמודדות מרכזית, נהנו מהחלשה מסוימת בדרגת החומרה ובתדירות של תסמיני הסוכרת שהם חוו. ההשפעה החיובית הזו התרחשה אפילו לפני הירידה במשקל בפועל, אם כי ברור מדוע בכוחה של הפחתה במשקל להקל עוד יותר על התסמינים ולשפר את מצבם של חולי הסוכרת.

כשרק התגלו הנתונים האלו, עם עוררו הרבה מאוד סימני שאלה – עד למצב בו לא נמצא הסבר משכנע ותקף ברמה המדעית לשינויים האלה. גם כיום לא כל התשובות ידועות, אולם ישנן כמה סבירות עיקריות. ההנחה הראשונה היא שניתוח מעקף, מעצם המהות שלו, מביא לכך שמאכלים שהאדם צורך אינם עוברים באופן המקובל דרך המעי והקיבה, כך שאינם מפרישים בהם הורמונים הגורמים בין היתר לתגובות הגוף למזון ולתסמיני הסוכרת כתוצאה.

ייתכן שהניתוח אף מביא לשינוי באוכלוסיית החיידקים של המעיים, גם להם יש תפקיד מהותי בהתפתחות מחלת הסוכרת ובקביעת דפוסיה, או לחלופין עקב השינויים ההורמונליים הנובעים מכריתת חלקים מסוימים בקיבה: בעיקר עלייה בחלבון בשם GLP1 לצד ירידה בהורמון גרילן.

לכל אדם יש מאפיינים ייחודיים ויש להתאים את הפתרון לאדם

חשוב להדגיש שאי אפשר עדיין לטעון בפה מלא ובאופן מוחלט שניתוח מעקף קיבה, כמו גם הפחתה במשקל הגוף, יביאו בהכרח להפחתה המצופה בתסמיני הסוכרת. ברור שיש משתנים רבים שיכולים להיכנס לתוך המשוואה, דוגמת גיל האדם, ממדי הגוף, חילוף החומרים, מחלות אחרות שהוא סובל מהן וכן הלאה.

עובדה זו יכולה להסביר מדוע בפן המחקרי, נמצא שבקרב כשליש מהחולים לפחות לא חל שיפור בתסמיני הסוכרת חרף הניתוח או הירידה במשקל. ניתוחים עבור חולי סוכרת בעלי BMI של 32-30 לא נבדקו עד כה, כאשר המחקרים התבצעו על חולי סוכרת בעלי רמת BMI גבוהה יותר של 35 ומעלה, וייתכן שבעתיד תיחקר יעילות הניתוח להפחתת סוכרת גם לחולים במשקל נמוך יותר.
סוכרת היא מחלה שלפי התפיסה המקובלת אי אפשר להירפא ממנה לחלוטין, כיאה למחלה כרונית, אולם עם טיפול נכון, תפריט תזונה מותאם ואורח חיים בריא ניתן לשלוט בה בצורה משביעת רצון. הממצאים מראים שגם כאשר נראה שמחלת הסוכרת נעלמת כמעט לחלוטין עקב מעקף הקיבה וגורמים נוספים, יש סבירות גבוהה שהיא תחזור לפקוד את האדם כעבור שנים ספורות. ניתן בהחלט להפחית לכך את הסיכויים באמצעים דגשים בריאותיים דוגמת אלה שתוארו מעלה, אבל אי אפשר להתחייב לשיפור מוחלט של המצב.

במה דוגלת הרפואה כיום?

מאז אותו מאמר פורץ דרך שפורסם לפני כ-15 שנה, הלכה והשתרשה התפיסה לפיה ניתוחי מעקף יכולים בהחלט להקל על חולי סוכרת ומחזיקים ביעילות ראויה לציון בכך. בחלק מהמקרים, בעיקר עבור חולי סוכרת מסוג 2 ("סוכרת מבוגרים" או "סוכרת שאינה תלויה באינסולין") בעלי משקל עודף, היא בהחלט עשויה לרפא את המחלה.
יש להדגיש בהקשר הנוכחי שטרם נבדק באופן ראוי הקשר בין ניתוח מעקף לבין סוכרת מסוג 1, הלא היא "סוכרת נעורים".

מקורות ולקריאה נוספת:
How Does Gastric Bypass Surgery Cure Type 2 Diabetes?
Gastric Bypass Means Diabetes Remission For Many

אולי יעניין אותך גם:

משרד הבריאות אישר – ניתוח קיצור קיבה גם לחולי סוכרת

 

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »