מהו האינסולין הבזאלי?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!


בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום שלמהו האינסולין הבזאלי? האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע לטובה על איכות חייהם של החולים במחלת הסוכרת. מה זה סוכרת? מזה אינסולין בזאלי ואיך הוא מסייע לאנשים חולי סוכרת? המשיכו לקרוא והכירו את האינסולין הבזאלי.

מהי סוכרת?

סוכרת היא מחלה אשר מאופיינת בריכוז גבוה של גלוקוז בדם. בנוסף, סוכרת היא מחלה מטבולית. כיום, ארגון הבריאות העולמי מכיר בכך שישנם שני סוגים של מחלת הסוכרת:

  • סוכרת 1 – סוכרת זו ידועה גם כסוכרת תלוית אינסולין או כסוכרת נעורים. סוג זה של מחלת הסוכרת לרוב מתפתח בגילאים של הילדות או עד לגיל 30. בסוג זה של סוכרת, לרוב יש לחולה מחסור מוחלט באינסולין ולכך הוא צריך להזריק אינסולין.
  • סוכרת 2 – בסוג זה של מחלת הסוכרת נכללים כמה סוגים של סוכרת. סוכרת מסוג 2 אינה תלויה באינסולין ולמעשה כ-90% מכלל החולים במחלת הסוכרת חולים בה. לאחר גיל 30, עולה הסיכון לחלות בסוכרת סוג 2 ונראה שדיאטה עמוסה בפחמימות יכולה גם לגרום או לתרום לכך שתתפתח סוכרת מסוג זה.

ישנם מקרים בהם ניתן לשלוט בסוכרת יחסית בקלות ואיכות החיים של האדם החולה בסוכרת לא תשתנה באופן ניכר. מנגד, ייתכנו מקרים בהם יכולים להתפתח סיבוכים ובעיות עקב סוכרת.

אילו סיבוכים יכולים לפקוד חולי סוכרת בשל המחלה?

חוסר איזון של רמות הסוכר בדם, כלומר סוכרת, יכולים להביא לסיבוכים ולמחלות בנוסף למחלת הסוכרת עצמה, לדוגמה:

סיבוכים בכליות, קטיעת גפיים עקב פצעים שאינם מתרפאים ותסמונת מטבולית. יכולים להיווצר סיבוכים במערכת העיכול וחולי סוכרת אף יכולים למצוא את עצמם בסיכון מוגבר לחלות בסוגים שונים של מחלת הסרטן. סיבוך אחר אשר יכול לקרות עקב חולי במחלת הסוכרת הוא עיוורון ולמעשה כ-11%-13% ממקרי העיוורון בארץ הם של חולי סוכרת. הסיבה לכך קשורה בפגיעה בכלי הדם הקטנים אשר נמצאים ברשתית של העין (מצב זה נקרא: רטינופתיה סוכרתית).

אילו סוגי טיפולים בסוכרת נגישים עבורנו כיום?

הטיפול העיקרי בסוכרת הוא באמצעות הזרקת אינסולין וישנן תרופות מסוימות אשר תפקידן הוא להתמקד באזור של המחלה במנגנונים השונים של הגוף.  אנשים אשר חולים בסוכרת מסוג 1 מוכרחים לקבל אינסולין באופן חיצוני, כלומר, על ידי הזרקת אינסולין. אנשים אשר סובלים מסוכרת מסוג 2 לעיתים יכולים להסתפק בשינויים בדיאטה ובמקרים מסוימים הם גם ידרשו להזריק אינסולין.

בשנים האחרונות הייתה תגלית מרשימה ומשמחת לחולי סוכרת סוג 2 והיא שניתוח בריאטרי יכול לסייע לחלק מהחולים עם המחלה ואף להעלים אותה לטווח הארוך. אך כפי שציינו, הטיפול העיקרי בו חולי הסוכרת משתמשים הוא הזרקת אינסולין, ויש להבדיל בין שני סוגי אינסולין:

  • אינסולין באזלי – אינסולין זה מוזרק לגוף ונשאר פעיל לטווח ארוך, ל-24 שעות.
  • אינסולין לטווח קצר – אינסולין זה מוזרק לגוף ונשאר פעיל לטווח קצר (בדרך כלל רק כ-5 שעות), למעשה יש להזריק אותו עם כל ארוחה שאוכלים (בדרך כלל לפני הארוחה) וזאת בהתאם לאיך שהחולה צופה שהסוכר בדם שלו יעלה.

התפתחויות חדשות בטיפול באינסולין הבזאלי

כפי שציינו לעיל, האינסולין הבאזלי הוא אינסולין אשר נשאר בגוף למשך של 24 שעות, לעומת הסוג השני של האינסולין אותו יש להזריק לפני כל ארוחה.

חולי סוכרת מסוג 1 אשר גופם אינו יכול לייצר אינסולין וחולי סוכרת מסוג 2 שעם הזמן גופם פיתח חוסר יכולת לייצר אינסולין, תלויים בהזרקת אינסולין ממקור חיצוני אל תוך הגוף. מדובר כמובן בחוויה לא נעימה, זאת על אף שהמזרקים הם מאוד דקים ומצופים בסיליקון, דבר אשר מנסה לעמעם את הכאב שבהזרקה.  האינסולין הבאזלי מסייע לחולי הסוכרת המשתמשים בו לשמור על רמה אחידה של סוכר בדם לאורך היום.

בעשור האחרון עולם הרפואה החל לעשות שימוש בתרופות יותר מתקדמות מסוג של האינסולין הבזאלי (לנטוס ולבמיר) וכעת ישנם סוגים נוספים של אינסולין בזאלי אשר יכולים להיספג בגוף בצורה יותר איטית ויכולים להישאר בגוף לכ-36 שעות על ידי זריקה אחת בלבד. השימוש האינסולין הבזאלי מהדור החדש יכול לשפר משמעותית את איכות חייהם של החולים בסוכרת ולסייע להם בכך שהזמן בין זריקה לזריקה מתארך באופן משמעותי.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: