מחקר מצא: מתן אנטיביוטיקה לילדים עשוי להגדיל את הסיכון להתפתחות סוכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!


מומחים רפואיים ומדענים בכל העולם מפצירים בנו להפחית עד כמה שניתן מתן אנטיביוטיקה, כדי שלא נפתח סבילות לתרופה והיאמחקר מצא: מתן אנטיביוטיקה לילדים עשוי להגדיל את הסיכון להתפתחות סוכרת תוכל להמשיך לשכך את כאבינו ולהביא מזור לתחלואינו. ואכן, כאשר הרופא רושם אנטיביוטיקה לילד עולה השאלה בקרב הורים רבים האם לתת לילד אנטיביוטיקה או לנסות ולתת למחלה לחלוף מעצמה או לנסות טיפול טבעי.

יחד עם זאת, ישנם מצבים בריאותיים ומחלות בהם לא ניתן לוותר על אנטיביוטיקה לילדים. אחרי הכול מדובר בתרופה יעילה שיכולה לעזור לילד להבריא. אז אם אתם מרגישים קצת מבולבלים בכל מה שנוגע למתן אנטיביוטיקה לילדים, המשיכו לקרוא, אנחנו כאן כדי לעשות סדר.

באילו מצבים רופאים רושמים אנטיביוטיקה לילדים?

במצבים בהם ילדים מפתחים מחלה זיהומית כזו או אחרת רופאי ילדים נוטים לרשום אנטיביוטיקה. מחלות זיהומיות באות לידי ביטוי בדלקות שונות, כמו למשל: דלקת גרון, דלקת אוזניים, דלקת ריאות ועוד. במקרים בהם הילדים חולים באחת מהמחלות הזיהומיות הללו אנטיביוטיקה היא התרופה הנכונה וחשוב שילדים ייטלו אותה בהתאם להנחיות הרופא. שכן בכוחה של אנטיביוטיקה לעצור את התפתחות החיידקים ולהביא להחלמה מהירה מהמחלה הזיהומית ממנה הילד סובל.

סוגים שונים של אנטיביוטיקה לסוגים שונים של מחלות

קימיים סוגים שלנו של אנטיביוטיקה וכל סוג של אנטיביוטיקה יכול להתאים למצב אחר של מחלה זיהומית. כך לדומה קיימים סוגי אנטיביוטיקה כמו: מוקסיפן, אוגמנטין ועוד, שהם ממשפחת הפניצילין. בנוסף, קיימים צפורל, סופרן ועוד, שהם ממשפחת הצפלוספורינים. כמו כן, קיימים סוגים נוספים של אנטיביוטיקה וחשוב לדעת להתאים את סוג האנטיביוטיקה הניתנת לאותה מחלה זיהומית שקיימת.

למשל: במידה ולילד יש דלקת גרון, היא תאובחן על ידי משטח גרון. משטח הגרון יקבע באם מדובר על מחלה ויראלית אצל הילד או האם מדובר על מחלה זיהומית. במקרים בהם מדובר על מחלה ויראלית לא תינתן אנטיביוטיקה מכיוון שלא תמיד היא יכולה לעזור אך אם מדובר בזיהום על פי רוב הטיפול יהיה אנטיביוטי. התאמת האנטיביוטיקה היא דבר חשוב מכיוון שלא כל אנטיביוטיקה מתאימה לכל מחלה זיהומית.

מדוע קיים חשש לתת לילדים שלנו אנטיביוטיקה?

בשנים האחרונות נערך מחקר, שראה אור במגזין Nature Microbiology, שנועד לבדוק האם מתן אנטיביוטיקה לילדים מעלה את הסיכוי לחלות בסוכרת נעורים. מחקר זה מבוסס על ניסיון בעכברים. את המחקר ביצעו חוקרים מאוניברסיטת ניו יורק.

החוקרים עקבו אחר עכברים שקיבלו אנטיביוטיקה והשוו אותם לעכברים שלא קיבלו אנטיביוטיקה בכלל. הם גילו כי מתן אנטיביוטיקה לעכברים צעירים, בני פחות משנתיים וחצי, עשוי להעלות את הסיכוי לסוכרת נעורים פי 2 בהשוואה לעכברים שלא קיבלו אנטיביוטיקה. הסיבה האפשרית לכך היא שהאנטיביוטיקה בגיל הילדות הורסת גם את החיידקים הידידותיים והחיוניים שנמצאים באופן טבעי במעיים וכך הם מגדילה את הסיכוי להתפתחותה של סוכרת.

עד כמה ניתן לסמוך על ממצאי המחקר?

כפי שציינו, ניסוי זה נערך אך ורק על עכברים לכן לא ניתן להקיש במאת האחוזים על בני האדם ויש לבדוק הנחה זו לעומק גם על בני אדם. יחד עם זאת, בגלל הדמיון הגנטי בין אנשים לבין עכברים, החוקרים שביצעו את המחקר סבורים שממצאיהם על עכברים בהחלט יכולים ללמד אותנו גם על בני האדם.

אולי יעניין אותך גם:

מהו פצע סוכרתי?

 

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »