תזונה לקויה עלולה לגרום לסכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

קיימים שני סוגי סכרת (סוג 1 וסוג 2), אך בעוד שהסיבה המדויקת הגורמת לסכרת מסוג 1 אינה ידועה, ההנחה היא כי תזונה לקויה וחוסר פעילות גופנית הם גורמים מרכזיים להתפתחות סכרת מסוג 2. בכדי למנוע סכרת מסוג 2, יש להימנע ממזונות הנחשבים כמזון מהיר, שומן טרנס, שומנים רווים, סוכרים ומזון מעובד.

בחולי סכרת מסוג 2, מתפתחת עמידות לאינסולין, כך שתאי שומן, כבד ושריר כבר אינם מגיבים בצורה נכונה לאינסולין. סימפטומים של סכרת מסוג 2 יכולים לכלול עייפות, רעב, צמא מוגבר, ראייה מטושטשת, תפקוד מיני לקוי, השתנה מוגברת וריפוי פצעים איטי יותר. מרבית האנשים שאובחנו עם סכרת מסוג 2 סבלו מעודף משקל אשר מקשה על הגוף לנצל את האינסולין כראוי. ככל שמחלת הסכרת חמורה יותר, וישנו קושי באיזון רמות הסוכר, הסיבוכים הפוטנציאלים עלולים להיות נפוצים יותר כמו מחלות לב ושבץ, לחץ דם גבוה, מחלת כליות, סיבוכי קטיעות גפיים ועיוורון.

הגורמים לתזונה לקויה והשפעתה

הרגלי תזונה לקויה כוללים אכילה מוגזמת או אכילה לא מספקת של מזון בריא, או צריכת סוגי מזון ומשקאות רבים מדי, אשר דלים בסיבים או בשומן, ועשירים במלח ו / או סוכר. הרגלי אכילה לא בריאים עלולים להשפיע על חסרים תזונתיים אשר ייתבטאו בחסר פחמימתי, חומצות שומן חיוניות, ויטמינים ומינרלים, סיבים ונוזלים.

חסרים אלו עלולים לפגוע באופן ישיר בבריאות וברווחה היומיומית, וביכולת לנהל אורח חיים מהנה ופעיל. ממחקר שנעשה בנושא זה עולה כי תזונה אשר הייתה עשירה במשקאות קלים ובצ'יפס, ודלה בפירות וירקות, נמצאה קשורה בסיכון גבוה יותר לסכרת מסוג 2 בקרב משתתפים הסובלים מעודף משקל, במיוחד בקרב אנשים שלא היו פעילים מבחינה פיזית. מחקר נוסף שפורסם ב- Lancet מסכם כי לצריכת מזון מהיר יש מתאם חיובי חזק עם עלייה במשקל ועמידות לאינסולין, דבר המרמז על כך שצריכה של מזון מהיר עלולה לקדם השמנת יתר וסכרת מסוג 2.

בסכרת הבעיה היא שהגוף אינו משתמש בסוכרים באופן יעיל. בדרך כלל הסכרת מתגלית בקרב מבוגרים מעל גיל 40, הסובלים (במרבית המקרים) מעודף משקל. הסימנים המוקדמים למחלת הסכרת יהיו הרגשת צמא תמידית, השתנה מרובה, עייפות, הרגשת רעב, ולפעמים ירידה במשקל. תסמינים מאוחרים יותר יהיו גרד בעור, ראיה מטושטשת, איבוד תחושה בידיים וברגליים (הרגשת נימלול), זיהומים תכופים, חוסר ריפוי של פצעים ועד אובדן הכרה, במצבים קיצוניים וחמורים.

שיפור הרגלים

יש לזכור כי אכילת מזונות מסוימים אינה גורמת באופן אוטומטי לסכרת. חטיף אחד בעל ערכי סוכר גבוהים או ארוחה עשירה בשומן אינה גורמת לסכרת.  אך אורח חיים של הרגלים לקויים הכוללים חסרים תזונתיים וחוסר בפעילות גופנית עלולים להגביר את פוטנציאל התפתחות הסכרת.

ההנחה היא כי בכדי למנוע את התפתחות הסכרת יש לשמור על משקל תקין ומאוזן, מכיוון שהשמנת יתר קשורה באופן ישיר לסכרת מסוג 2. על פי המרכז לבקרת מחלות (CDC) בארצות הברית, כשליש מהמבוגרים ו -17% מבני הנוער מסווגים כסובלים מהשמנת יתר (BMI> 30). אך למרות שירידה במשקל עשויה להפחית רק 5% מהסיכון להתפתחות סכרת , שמירה על משקל תקין עדיין נחשב לגורם המפתח המסייע להימנעות מסכרת.

 

מעבר לכך, יש להקפיד על צריכת סוכר נמוכה. מסקירת מחקרים שנעשתה, נמצא כי דיאטת עתירת סוכר לא רק מקדמת בעיית משקל, אלא גם מובילה לנטייה להתפתחות סכרת ועמידות הגוף לאינסולין. בנוסף, סקירה זו ציינה כי  שינויים תזונתיים יכולים להפחית במידה ניכרת את הסיכון לסכרת מסוג 2.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »