טיפול בתא לחץ

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

תא לחץ הוא תא שלתוכו מזרימים חמצן טהור בלחץ גבוה מהלחץ האטמוספרי. מדובר בשיטת טיפול חדשנית הקרויה רפואה היפרברית שמטרתה להזרים חמצן רב למחזור הדם ולרקמות.

טיפול זה מעודד תהליכי ריפוי טבעיים בגוף. תא הלחץ מאפשר המסת חמצן בדם בכמות הגדולה פי 20 ממצב רגיל. תא הלחץ יכול להכיל מספר מטופלים בו זמנית המחוברים למסכות. על פי רוב טיפול בתא לחץ כולל סדרה של טיפולים יומיומיים למשך תקופה מסוימת (בדרך כלל מספר שבועות) כאשר כל טיפול נמשך כשעתיים.

כיום פועלים ברחבי הארץ ארבעה מרכזים המפעילים תא לחץ. במהלך השהות בתא הלחץ ניתן לקרוא ולשמוע מוזיקה, אולם אין להכניס מכשירים אלקטרוניים כמו גם אוכל ושתייה.

פעולתו של תא הלחץ

העברת החמצן בדם נעשית באמצעות ההמוגלובין. כאשר ההמוגלובין מלא בחמצן לא ניתן להוסיף חמצן לדם למעט כאשר הלחץ הסביבתי עולה, כפי שקורה בתא לחץ.

כאשר הלחץ הסביבתי גבוה יותר, כמות נוספת של חמצן מומסת בפלסמה וכך מגיע יותר חמצן לרקמות. בדרך זו ניתן להזרים חמצן לתאים הסובלים מאספקת חמצן ירודה ולעודד תהליכי ריפוי בתאים אלה. בנוסף, החמצן המוגבר גם עוזר להיאבק בזיהומים ובחיידקים בגוף.

מתי יש צורך בתא לחץ

תא לחץ נועד בעיקר לטיפול בחולים הסובלים מאספקת חמצן ירודה לתאים. בעבר השימוש העיקרי היה בטיפול בנפגעי צלילה, אולם היום הוא משמש לטיפול במצבים רבים נוספים כגון:

  • נזק למערכת העצבים המרכזית כתוצאה מאספקת דם לקויה למוח
  • פצעים קשיים לריפוי
  • רקמות שנפגעו מהקרנות
  • זיהומים
  • נמק
  • הרעלות
  • נזקים הנגרמים מתסחיפי אוויר וגז
  • חבלות ראש
  • כוויות
  • תרדמת

יתרונות וחסרונות תא לחץ

היתרונות העיקריים של תא לחץ הם היותו שיטת טיפול פשוטה, זולה ומועילה במקרים רבים שבהם הפתרון הרפואי היחיד, אם בכלל, הוא ניתוח. הוא בטוח לשימוש, אינו גורם לתופעות לוואי ואינו כרוך בכאב או באי נוחות. כמו כן הוא אינו יכול להזיק לגוף כמו רבות מהתרופות.

חסרונותיו העיקריים הם שהוא לא תמיד עוזר ולפעמים הטיפול בו כרוך בבזבוז זמן יקר המוביל להידרדרות במצב. לא בכל המקרים הוא כלול בסל הבריאות, והטיפול מצריך נסיעות יומיומיות למרכז הרפואי המפעיל אותו. למרות החסרונות, לפעמים הוא התקווה היחידה לחולים רבים, ולמעשה חוץ מכסף וזמן אין מה להפסיד.

תא לחץ לטיפול בסכרת

אחד השימושים הנפוצים בתא לחץ הוא במקרה של חולי סכרת. במחלת הסכרת נפגעים כלי דם קטנים וכתוצאה מכך עלולים להיווצר פצעים הקשיים לריפוי, בפרט באזור הגפיים.

אחד הסיבוכים הנפוצים לדוגמה בקרב חולי סכרת הוא רגל סכרתית. במצב זה זרימת הדם לרגל לקויה, אספקת החמצן לאזור ירודה ולעיתים מתרחשת פגיעה עצבית כתוצאה מהמחלה כך שהחולה עשוי לאבד את התחושה ברגל. במקרה של פציעה ברגל הפצע עלול שלא להחלים, בפרט כשהחולה שם לב מאוחר לפציעה בגלל אובדן התחושה.

כך קורה שאפילו פצע פשוט ברגל עלול להחמיר, להזדהם ולהתפתח לנמק, ובמקרים לא מעטים להוביל לכריתת הרגל.

במקרה של רגל סכרתית שנפצעה ניתן לטפל בבעיה בעזרת תא לחץ. פעמים רבות, בפרט אם לא התפתח נמק רציני, אספקת החמצן המוגברת המגיעה לרגל בתא הלחץ מועילה מאוד לריפוי.

כמות סדירה של חמצן היא תנאי חיוני לריפוי פצע, מה גם שתא הלחץ מסייע לכדוריות הדם הלבנות שבדם לבצע את תפקידן במאבק בזיהומים ובחיידקים וכך סיכויי ההחלמה של הרקמות הפגועות גבוהים יותר.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »