רשלנות רפואית במקרים של סכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

סכרת היא מחלה אוטואימונית והלוקים בה סובלים מחוסר באינסולין, החומר האחראי על וויסות רמות הסוכר בדם. כאשר יש חוסר באינסולין, הסוכר בגוף אינו יכול להתפרק והדבר עלול לגרום לרמות סוכר נמוכות או גבוהות מדי.

מצב זה עלול להעמיד את חיי המטופל בסכנה, כאשר בטווח הארוך, עלולה הסכרת לגרום לסיבוכים שונים כגון בעיות בראייה. אולם, כאשר הסכרת מאובחנת בשלב מוקדם ומטופלת כראוי, רמת הסוכר תקינה וקטנים הסיכויים לקרות סיבוכי המחלה.

במחלת הסכרת יש גורם תורשתי, אך לצדו, ישנם גורמי סיכון נוספים כגון עודף משקל.

מחלת הסכרת מתחלקת לשני סוגים: סכרת מסוג 1, הידועה גם בשם סכרת נעורים וסכרת מסוג 2, הידועה גם בשם סכרת מבוגרים. חשוב לציין, כי טווח הגילאים הלוקה בסכרת, משני הסוגים הוא רחב מאוד, כך למשל, אדם בן 30, יכול ללקות בסכרת נעורים, למרות שאינו נער.

ישנה גם סכרת הריון, אשר יכולה להופיע אצל כל אישה בהריון, כאשר לעיתים היא חולפת בתום ההיריון ולעיתים, ממשיכה גם לאחר הלידה.

רשלנות רפואית במקרים של סכרת, יכולה להתרחש הן בשלב אבחון המחלה והן בשלב הטיפול בה והנזקים עלולים להיות חמורים מאוד: עלייה או ירידה חדה מדי של רמת הסוכר שאינה מטופלת באופן מיידי, מסכנת את חייו של המטופל. סכרת לא מאוזנת תגרום בטווח הארוך לנזקים למערכות נוספות בגוף כמו העיניים והכליות.

רשלנות באבחון

אבחון מחלת הסכרת הוא פשוט מאוד וראשיתו, בבדיקת דם המתבצעת בצום, בה נבדקת רמת הגלוקוז בדם. כאשר רמת הסוכר גבוהה לאחר צום,  עולה חשד לסכרת ויש לעשות בדיקות נוספות על מנת לאשש או להפריך את האבחנה.

אי הפניית מטופל לבדיקת הדם הבסיסית או לבדיקות ההמשך, עלולה להוביל להעדר אבחון, או אבחון מאוחר של מחלת הסכרת.

ישנם גם מקרים של העדר אבחון, או אבחון מאוחר של סכרת הריון, שם ישנה סכנה הן לאישה והן לעובר. זיהוי מוקדם של המחלה ומתן טיפול מתאים, יוריד את רמת הסוכר וישמור על בריאות האישה והעובר. אולם, כאשר המחלה אינה מאובחנת, היא עלולה לגרום לסיבוכים, כמו האצה בקצב הגידול של העובר, דבר אשר עלול לגרום לבעיות בלידה עצמה.

רשלנות רפואית באבחון סכרת, עלולה גם להתרחש בשל פענוח שגוי של אחת או יותר מן הבדיקות שביצע המטופל, כך שנשללה אבחנה של סכרת, היכן שהיא קיימת והדבר מונע כמובן התחלת טיפול ועלול לגרום לנזקים חמורים ואף למות המטופל.

רשלנות רפואית בטיפול

מחלת הסכרת דורשת טיפול ומעקב רפואי צמוד אחר המטופל, משום שסכרת לא מאוזנת, מעמידה את חיי המטופל בסכנה בטווח המיידי וגורמת לנזקים חמורים בטווח הארוך. רשלנות רפואית בטיפול בסכרת יכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות, כגון: במתן מינון לא נכון של תרופות, העדר טיפול או טיפול שגוי בסיבוכים שונים של המחלה, מחדל לבצע מעקב תקופתי כנדרש, דבר אשר עלול למנוע אבחון של בעיה רפואית אחרת וכיו"ב.

משאובחנה אישה בהריון, כלוקה בסכרת הריון, על הצוות הרפואי להשגיח על מצבה בצורה קפדנית ביותר, כדי למנוע סיבוכים אפשריים לה ולעובר. למשל, כאשר מגיעה שעת הלידה, יש לבחור את שיטת הלידה המתאימה, בהתאם למצבה של האם ולגודלו של העובר, שלעיתים התפתחותו הואצה בשל הסכרת ולדבר יש משמעות בבחירת שיטת הלידה המתאימה.

כיצד מטפלים בסכרת? ראשית, על ידי איזון רמת הסוכר באמצעות אינסולין, שנית, באמצעות דיאטה מתאימה, הכוללת תפריט דל סוכר ושלישית, שילוב של פעילות גופנית, המסייעת מאוד לאיזון הסכרת. על הרופא להתאים לכל מטופל את תכנית הטיפול המתאימה לו, לערוך בה שינויים בעת הצורך ולערוך מעקב רפואי, על מנת לוודא כי רמת הסוכר מאוזנת ולא נשקפת סכנה למטופל.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: