Site icon המרכז לטיפול בסוכרת

מה הקשר בין ריח רע מהפה לסכרת וכיצד ניתן לטפל בו?

סכרת היא כבר מזמן שם נרדף למגיפה של העולם המערבי. מידי שנה אנו עדים לעלייה בתחלואה בסכרת מבוגרים המוכרת גם בשמה הרפואי סכרת מסוג 2.

מחלת הסכרת הולכת יד ביד עם מגיפת ההשמנה לה אנו עדים ונראה כי אין לה מעצור.

מדובר במחלה קשה שבמבט ראשון נראית תמימה – בסך הכל עלייה של רמת הסוכר בדם. אך אסור להתבלבל וחשוב להבין שעלייה זו ברמת הסוכר בדם יכולה להיות קטלנית ולהוביל למוות.

בין החוליים שמחלת הסכרת מביאה איתה ניתן למנות פגיעה בראייה, פגיעה בתפקוד הכליות, האצת התהליך של חסימת כלי דם שיכולים לגרום לשבץ והתקפי לב, פגיעה בעצבים בגפיים התחתונות שיכולה להוביל לתחושות של נימול, כאב ואף חוסר תחושה שעשויה להוביל להתפתחות של מצב המכונה "רגל סכרתית" – מצב שללא זיהוי וטיפול מוקדם יכול בקלות להוביל לכריתה של אצבעות, כף רגל ולעיתים גם רגל שלמה.

בעיה נוספת שנפוצה בקרב חולי סכרת אך הדיון הציבורי עליה כמעט ולא קיים הוא בעיה של ריח רע מהפה.

מדוע לחולי סכרת יש ריח רע מהפה?

ראשית חשוב להבדיל בין ריחות הפה השונים:

חולי סכרת יכולים להיכנס למצב מסכן חיים בשם "דיאבטיק קטו אצידוזיס". זהו מצב בו תאי הגוף "מורעבים" לסוכר אך היות ולחולה הסכרת אין אפשרות להכניס את הסוכר מהדם אל תוך התאים בשל חוסר באינסולין, הגוף צריך להשתמש במקורות אנרגיה אחרים בכדי לרצות את התאים.

חלק מתאי הגוף שלנו יכולים לתפקד על ידי שימוש בחומרים בשם "קטונים". החומרים הללו נוצרים מפירוק של חומצות שומן והם בעלי ריח עז של פירות רקובים. ריח שמזכיר מעט ריח של אצטון. מדובר במצב מסכן חיים שכן רמת החומציות בדמם של חולים אלה עולה במהירות – מצב שיכול להוביל לתרדמת ולמוות.

חשוב לזכור כי ריח של אצטון מפיו של חולה סכרת מצריך פנייה מיידית לקבלת טיפול רפואי.

פרט לריח האצטון, חולי סכרת נוטים פעמים רבות לסבול מריח רע מהפה שהוא אינו מסכן חיים. מרבית האנשים שסובלים מריח רע מהפה מגיעים למצב זה עקב בעיות של היגיינה והזנחה של חלל הפה – אי צחצוח שיניים ושמירה רעועה על בריאות הפה, השיניים והחניכיים מביאים להתפתחות של זיהומים חיידקיים ועששת שגורמים בהחלט לריח רע מהפה.

חולי סכרת הסובלים מריח רע מהפה לא סובלים מכך בגלל הזנחה במרבית המקרים. הרמות הגבוהות של סוכר בדם פוגעות גם במערכת החיסון והופכות את החניכיים לרגישות מאוד לזיהומים ופגיעות נוספות. חניכיים מודלקות או מזוהמות בפטריות וחיידקים נוטות להפיץ ריח רע מאוד.

הבעיה העיקרית ממנה סובלים אנשים עם ריח רע מהפה היא בושה. הם לא תמיד מודעים לכך שריח רע נודף מפיהם וכאשר הם "זוכים" להערה הראשונה בנושא הנטייה הטבעית היא להתבייש.

לעיתים אותם אנשים נמנעים מליצור קשרים חברתיים או אישיים מתוך מבוכה שמא יריחו את ריח הפה שלהם והם מגיעים למצבים של בדידות קשה ואף דיכאון.

מה אפשר לעשות?

חשוב מאוד לדעת שיש מה לעשות ואין צורך לסבול – לא מהריח ולא מהמבוכה שהוא מביא עימו.

האלמנט החשוב ביותר בטיפול ומניעה של ריח רע מהפה בקרב חולי סכרת הוא שמירה על רמות סוכר תקינות בדם. מצב זה ימנע את שני סוגי הריח שחולי סכרת נוטים לסבול מהם ומעבר לכך יעזור בשיפור התחלואה הכללית שהמחלה גורמת לה.

מעבר לכך חיוני ביותר לשמור על היגיינת פה נכונה שכוללת צחצוח שיניים בוקר וערב במברשת מתאימה למשך 2 דקות לפחות.

לאחר הצחצוח חשוב לנקות את השיניים בחוט דנטלי ולשטוף במי פה שאינם מכילים אלכוהול, היות ואלכוהול מייבש את הריריות ומגביר התיישבות של חיידקים.

שתייה מרובה עוזרת לשטוף את הפה ולהגביר ייצור של רוק שעוזר גם הוא במניעת התפתחות זיהומים בחלל הפה.

Exit mobile version