רגל סכרתית

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

חולי סכרת מועדים מאוד לפגיעות ותחלואים רבים ששכיחותם באוכלוסייה הבריאה היא נמוכה וכמעט איננה קיימת. אחד מהמצבים הנפוצים שתוקפים את חולי הסכרת הוא מצב המכונה "רגל סכרתית" והוא מתייחס לקיום של פצע או כיב שאינו מתרפא בקלות ונוטה להזדהם המופיע בעיקר באזור כף הרגל והקרסול.

מדוע זה קורה ולמה דווקא לסכרתיים?

חולי הסכרת סובלים ממגוון של פגיעות שהופכות אותם יותר מועדים ללקות במצב של רגל סכרתית.

ראשית, חולי סכרת יכולים להיפגע ממצב הנקרא "נוירופתיה". מדובר במצב בו העצבים המובילים את התחושה מכף הרגל אל המוח נפגעים, ואדם הלוקה בנוירופתיה לא מקבל תחושות מכף רגלו.

מדובר במצב בעייתי שכן תחושות חום, כאב ועוד מזהירות אותנו בפני סכנה. אם אדם חולה סכרת דרך על נעץ ולא מרגיש זאת, המקום יכול להזדהם ולפתח פצע קשה שיכול להגיע עד למצב של כיב.

לא רק פציעות מסכנות את חולי הסכרת, גם ציפורן חודרנית או פצעי לחץ מנעליים לא מתאימות יכולים באותה קלות לגרום לנזק חמור שהאדם אינו מרגיש בו בכלל.

פרט לנוירופתיה, חולי סכרת סובלים לרוב מרמה גבוהה של שומנים בדם שהופכים אותם מועדים ללקות בטרשת עורקים.

טרשת עורקים היא מצב בו כלי הדם המספקים דם לאיברי הגוף השונים נעשים מוצרים כי כולסטרול ושומנים אחרים שוקעים בדפנות שלהם.

הצרה זו של כלי הדם גורמת להפחתה באספקת הדם לאיברים השונים, ביניהם גם כפות הרגליים. ירידה באספקת הדם גורמת לכך שריפוי של פצעים, שנעשה בדרך כלל על ידי תאי דם לבנים הנעים בזרם הדם, הוא איטי מאוד ולכן כל פצע, אפילו הקטן ביותר, יכול להזדהם ולהגיע אף למצב של כיב.

זיהוי פגיעה שעלולה להוביל לרגל סכרתית

כדי לשים לב למאפיינים של נוירופתיה: תחושה של "שריפה", או נימול או כאבים באזור של ה"גרב". לעיתים כף הרגל תהייה חמה למגע ויבשה. לעיתים האדם עצמו יכול לשים לב לירידה בתחושה בכף הרגל או לראות פצע שלא שם לב לקיומו.

המאפיינים של חוסר אספקת דם לרגל הם כף רגל חיוורת, מבריקה וקרה. לעיתים ייתכנו כאבים הנובעים מחוסר אספקת דם. פצעים שלוקח להם זמן רב להירפא מאפיינים גם הם ירידה באספקת דם.

מניעת פגיעה עצבית ושיפור אספקת הדם לרגל

הדבר החשוב ביותר שניתן לעשות כדי למנוע מצב של רגל סכרתית הוא לדאוג לשמירה על רמות מאוזנות של סוכר בדם ולהיבדק באופן תדיר כדי לוודא שהרמות לא עולות.

שמירה על רמות תקינות של סוכר בדם מתאפשרת הודות לשילוב בין תזונה נכונה, טיפול תרופתי ופעילות ספורטיבית מתאימה.

בנוסף, קיימת חשיבות עליונה להקפדה על היגיינה ו"תחזוקה" נכונה של כף הרגל שצריכה לכלול רחצה יומיומית של כפות הרגליים וייבוש טוב עם מגבת נקייה.

חשוב להסתכל היטב על כפות הרגליים בכדי לראות האם קיימים חתכים או סימנים של פטרת ציפורניים בכדי להתחיל ולטפל בהם בהקדם.

חשוב להקפיד לגזוז בצורה נכונה את ציפורני הרגליים, ובמידה של ציפורן חודרנית לגזוז אותה רק אצל פדיקוריסטית או פודיאטור מוסמך. יש להסיר עור קשה מהרגליים בזהירות בכדי להימנע מפציעה.

יש לבחור נעליים מתאימות ולא לוחצות. קיימות חברות המתמחות בייצור נעליים מתאימות ורכות לחולי סכרת.

בכדי לשפר את אספקת הדם לכפות הרגליים מומלץ מאוד לבצע פעילות גופנית המגבירה את זרימת הדם. ביצוע של הליכה לפחות 5 פעמים בשבוע משפר מאוד את זרימת הדם לכפות הרגליים, וכך גם תרגילים מסוימים עליהם ניתן לקבל המלצה מהרופא המטפל.

אולי יעניין אותך גם:

האם בירה שחורה בריאה לחולי סוכרת?

פתרונות נגישות לסובלים מכף רגל סכרתית

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »