כיצד קנביס רפואי יכול לסייע לחולי סכרת?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

מחלת הסכרת היא מחלה נפוצה ביותר הגורמת להפרעה קשה באיזון הסוכר בדם.

כתוצאה מבעיה זו, חולי סכרת מועדים לסיבוכים רבים אשר יכולים להימנע על ידי טיפול נכון במחלה ואיזון קבוע של רמת הסוכר בדם.

מחלת הסכרת מטופלת בהצלחה רבה על ידי תזונה נכונה ופעילות גופנית, תרופות לאיזון רמת הסוכר ואינסולין.

עם זאת, בשנים האחרונות עלו תיאורי מקרה רבים בהם דווח על יעילות הטיפול בקנביס לחולי סכרת. טיפול זה עדיין לא מאושר, ובהיעדר מחקרים עדכניים ומסודרים בנושא אין לדעת האם השפעת הקנביס על חולי סכרת היא אכן חיובית.

השפעות חיוביות של קנביס רפואי על חולי סכרת

למרות שהנושא לא נחקר בצורה מסודרת מספיק ומפורטת, משתמשי קנביס רבים מדווחים שהשימוש במריחואנה השיג שיפור במספר מרכיבים של מחלת הסכרת.

חשוב לזכור שהבעיה העיקרית במחלת הסכרת אינה תסמינים בטווח הקצר אלא סיבוכים בטווח הארוך, וייתכן שקיימת השפעה כלשהי לשימוש בקנביס על אותם הסיבוכים.

ההשפעות החיוביות העיקריות של השימוש בקנביס בחולי סכרת הן:

  • איזון רמת הסוכר – קיימים מספר תיאורי מקרה בהם חולי סכרת המשתמשים בקנביס דיווחו על איזון טוב יותר של רמת הסוכר בתקופה בה הם משתמשים בקנביס לעומת תקופות בהם אינם צורכים אותו.
  • הורדת לחץ הדם – קנביס ידוע כבעל אפקט מרגיע ובהורדת לחץ הדם. מכיוון שקיים קשר בין לחץ דם גבוה לסיבוכי הסכרת השונים (כמו התקפי לב), הורדת לחץ הדם אמצעות השימוש בקנביס חשובה ביותר.
  • הקלה על כיווצי שרירים – עישון מריחואנה ידוע בהשפעתו לשחרור שרירים ולהקלה על התכווצויות, ולכן יכול לסייע לחלק גדול מהחולים.
  • מניעת סיבוכים אחרים – מחקרים אנקדוטליים ותיאורי מקרה שונים הראו ששימוש בקנביס אצל חולי סכרת יכול להפחית את הסיכון לסיבוכים השונים, כמו מחלת כליות, לב, מחלות עיניים ונוירופתיה סכרתית.

השפעות שליליות של קנביס על חולי סכרת

מלבד ההשפעות החיוביות שהוזכרו, חשוב להבין שלקנביס השפעות שליליות רבות, ובשימוש לא מבוקר הוא יכול לגרום לחולי הסכרת לסיבוכים מסכני חיים.

עיקר ההשפעה השלילית של הקנביס נעוצה בתופעת ה"מאנצ'יס" – מצב בו לאחר עישון קנאביס יש עליה משמעותית בתיאבון ודחף אדיר לאכול. עבור חולי סכרת, תופעה זו כמובן מסוכנת ביותר מכיוון שהאכילה הבולמוסית המאפיינת את המאנצ'יס תגרום להם לעליה משמעותית בערכי הסוכר בדם (היפרגליקמיה) אשר לעתים אף יכולה להיות מסכנת חיים.

בהשפעת הקנאביס, מופיעה כמיהה מוגברת למאכלים מתוקים ושמנים, אשר לא בריאים לחולי סכרת ויכולים להחמיר את מצבם. כידוע, חולי סכרת צריכים לשמור על המשקל, ומכיוון שעישון הקנאביס מלווה באכילה מרובה, חולי סכרת רבים יסבלו מעליה במשקל כתוצאה מעישון המריחואנה.

מלבד השפעת הקנביס על התזונה, לעישון קנאביס גם השפעה על הזיכרון והריכוז של המשתמשים בו. מעשני קנביס סובלים מהפרעה בארגון, שוכחים דברים רבים ויכולים להתעלם מחובותיהם.

כאשר נדרש איזון סוכר קפדני, כפי שקורה בחולי סכרת רבים, חוסר ריכוז והיעדר מחויבות יכולים להוביל לאיזון לא טוב של רמת הסוכר בדם, ולגרום לסיבוכים שונים.

ההיבט החוקי

נכון להיום, שימוש בקנביס לשם טיפול במחלת הסכרת אינו חוקי, וככל הנראה עד שלא תופיע הוכחה מוצקת לגבי יעילות השימוש בקנביס על חולי סכרת השימוש במריחואנה לא יאושר.

במקרים קיצוניים, ובעיקר על רקע סיבוכי הסכרת (כמו חולים לאחר קטיעת רגל סכרתית, או חולים הסובלים מנוירופתיה קשה מאוד) ניתן להשיג אישור מיוחד לשימוש בקנאביס רפואי, אך מקרים אלה נדירים ביותר.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »