ניתוח לקיצור קיבה לחולי סכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

הניתוחים לקיצור קיבה, או בשמם הרפואי "ניתוחים בריאטריים", נכנסו לחיינו לפני שנים לא רבות את נראה כי הם חוללו מהפכה של ממש בכל הקשור לטיפול בהשמנה חולנית. עם הזמן התרופפו החוטים שמנעו מאנשים רבים לעבור את הניתוח, וכיום יותר ויותר אנשים יכולים ליהנות מתוצאותיו.

לאחר שבנוסף למגפת ההשמנה פקדה את מדינתנו הקטנה גם מגיפה של סכרת, התקבלה החלטה במשרד הבריאות לאפשר לחולי סכרת מסוג 2, גם אם אינם סובלים מהשמנת יתר חולנית, לעבור ניתוח בריאטרי שמצליח לשפר את מצבם.

מהו ניתוח לקיצור קיבה?

מדובר למעשה בקבוצה של מספר ניתוחים שמטרתם היא אחת – לצמצם את נפח הקיבה שמזון יכול להיכנס אליה, ועל ידי כך להגביל באופן מכאני את הצריכה הקלורית של הסובלים מעודף משקל, ולהביא בסופו של דבר לירידה במשקל.

הניתוח הנפוץ ביותר כיום הוא ניתוח "טבעת" במהלכו נפח הקיבה מוצר על ידי טבעת חיצונית שמונחת עליו ומצמצמת את התכולה שהקיבה יכולה לקבל.

קיימים גם ניתוחים רדיקליים יותר כמו ניתוח לקיצור קיבה, במהלכו חלק מהקיבה מוסר ונפחה קטן. לניתוח זה יש יתרון נוסף שכן החלק המוסר מפריש הורמון שאחראי על תחושת הרעב.

הניתוח האחרון בקבוצה זו הוא ניתוח "מעקף קיבה" במהלכו מונעים מעבר של מזון ברוב הקיבה על ידי חיבור של הושט לתריסריון.

קיצור קיבה וחולי סכרת

עד להכנסת התקנה החדשה של משרד הבריאות, היחידים שעמדו בקריטריונים לעבור את הניתוח היו אנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית- דהיינו אנשים שערך ה-BMI שלהם עומד על 40 ומעלה. אנשים כאלה נמצאים בסיכון גבוה לחלות בסכרת, יתר לחץ דם ומחלות לב וכלי דם שמקצרות משמעותית את משך החיים שלהם.

ישראל נמצאת בין 10 המקומות הראשונים בעולם כאשר מדובר על השמנת יתר והשמנת יתר חולנית, ואין זה נתון שצריך להתגאות בו.

לאחר מחקרים רבים שנערכו בנושא והצליחו להראות כי ניתוח לקיצור קיבה מצליח לשפר משמעותית, ואף לרפא חולים עם סכרת מסוג 2, החליט משרד הבריאות לאשר לחולי סכרת מסוג 2, שלא הצליחו להגיע לאיזון באמצעות תרופות ודיאטה רגילה, לעבור את הניתוח גם אם הם לא סובלים מהשמנת יתר חולנית אלא מהשמנה בלבד.

הנתונים מצביעים על כך כי 50%-90% מבין כלל האנשים שעוברים את הניתוח נרפאים מהסכרת לחלוטין ואינם נזקקים עוד לטיפול תרופתי. בקרב אלו שלא נהנים מריפוי מלא נרשמת ירידה משמעותית בצריכת תרופות לטיפול בסכרת. המנגנון בו הניתוח משפיע על מהלך המחלה איננו ברור לחלוטין אולם מומחים סוברים כי הניתוח מקטין את העמידות שקיימת לאינסולין בקרב חולים עם סכרת מסוג 2. בנוסף, הקטנת נפח הקיבה והירידה במשקל שהיא מביאה בעקבותיה תורמת אף היא לשיפור מצב החולים.

חולי סכרת יכולים לבצע כמה טיפולים לקיצור קיבה בהתאם לנתונים הרפואיים שלהם וכן המלצתו של הרופא המטפל – לפרטים נוספים לחצו כאן

מי יכול לעבור את הניתוח כיום?

לפני שניגשים לניתוח חשוב לזכור שכמו בכל ניתוח אחר, גם כן הסיבוכים הם חלק בלתי נפרד שאסור להתעלם ממנו. חולי סכרת שבוחרים לעבור את הניתוח יוכלו לעשות זאת בתנאי שערך ה-BMI שלהם עומד על 30-40 (השמנה או עודף משקל בינוני) ובתנאי שלא הגיבו היטב לטיפול התרופתי.

נוסף אליהם גם מבוגרים הסובלים מעודף משקל בינוני (ערך BMI 30-35) יוכלו לעבור את הניתוח בתנאי שהם לוקים באחד או יותר מהמצבים הבאים:

  • יתר לחץ דם.
  • מחלות לב.
  • דום נשימה בשינה.
  • עודף שומנים בדם- כולסטרול ברמה גבוהה או טריגליצרידים.
  • הפרעות פוריות וקושי בכניסה להריון.
  • כבד שומני.
  • מחלות פרקים.
  • בעיות אורטופדיות שונות כתוצאה מעודף המשקל.
שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »