פולידיפסיה: צמא מוגבר בסכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!


צמא הוא השיטה של הגוף להתריע על רמות נמוכות של מים. בימים חמים, או לאחר אימון אינטנסיבי, נורמלי לחוש צמא, אך אם אינכם מגיעים לרוויה גם עם שתייה מספקת, יתכן שאתם סובלים ממצב בריאותי אחר. פולידיפסיה מתוארת באופן הטוב ביותר כצמא מופרז לטווח הארוך. זוהי אינה מחלה, אלא תסמין למצב אחר, ולעתים קרובות, אך לא תמיד, הסמן הראשון לסכרת.

צמא מוגבר כסימן לסכרת

אנשים עם סכרת חווים עלייה בצמא ושותים יותר מים בהשוואה לאנשים אחרים, מה שמהווה סמן מובהק לרמות גלוקוז בדם גבוהות מהרגיל. צמא שלא ניתן לרוויה הוא אחד התסמינים של סכרת, מחלה שבה הגוף אינו מייצר מספיק מהורמון האינסולין, או שאינו משתמש בו כראוי. מצב זה גורם לעודף סוכר הנבנה בגוף. עודף שתן מוביל לשאיבת יותר מים, כך שאדם משתין לעיתים קרובות יותר, והגוף מבקש להחליף את הנוזל שאבד.

בשילוב עם הצמא וביקורים מוגברים בשירותים, תסמיני סכרת אחרים כוללים ראייה מטושטשת; תחושת עייפות מוגברת; רעב; חתכים וחבורות שנרפאים באטיות.

תסמיני פולידיפסיה

מלבד תסמין הצמא המוגזם המוביל לשתיית יותר מים ללא יכולת רוויה, התסמין השני הוא תוצאה טבעית של שתן מרובה, הידוע אף בשם פוליאוריה. קיימת מדידה מדויקת המסייעת לקבוע איזו רמה נחשבת למוגזמת. כשהשתן עובר סמן של למעלה מחמישה ליטר נוזל בתוך 24 שעות, זה נחשב ליותר מדי.

ייעוץ רפואי מספק את המידע הדרוש על מנת לסייע בקביעת הסיבה. תסמינים אחרים כוללים השתנה בלילה, יקיצה להשתמש בשירותים או הרטבה עצמית במהלך השינה.

אבחון פולידיפסיה

זוהי אינה מחלה המתרחשת בפני עצמה, אלא תסמין למצב רפואי בסיסי. הרופא חוקר את הסיכון לסכרת לאחר קביעת אבחון פולידיפסיה, היות ומצב זה נחשב לגורם הנפוץ ביותר. קיימות מספר בדיקות אותן יכול הרופא לבצע על מנת לקבוע את הסיבה למצב, ואם הוא קשור לסכרת או לא.

בדיקת תפקוד הכליות ורמת הגלוקוז יהיו הבדיקות הראשונות שהרופא יבצע כדי לשלול בעיות כליות. בדיקת שתן היא בדיקה ראשונית טיפוסית נוספת המסייעת באבחון פולידיפסיה.

טיפול בפולידיפסיה

הטיפול תלוי בגורם הפרטני, הנקבע על ידי הרופא. למרבה המזל, קיימות מספר גישות טיפול:

טיפול תרופתי מודרנימסייע לשליטה במצב באמצעות הפחתת כמות השתן אותה מייצר הגוף, מה שמוביל להגבלת תחושת הצמא המוגזמת.

טיפול התנהגותי – שיטת טיפול בפולידיפסיה ללא שימוש בתרופות, כולל שינויים באורח החיים. הרופא מסייע לקביעת מהלך הטיפול הטוב ביותר, בהתבסס על תוצאות הבדיקות וגורמים אחרים שנחשפו בשלב האבחון. אבחון וטיפול מוקדם לפולידיפסיה מאפשר מניעת סיבוכים ונזק בלתי הפיך.

חשיבות הטיפול הרפואי

הצעד הראשון החשוב בטיפול בפולידיפסיה הוא התייעצות רפואית לקבלת הסיוע הדרוש. השיקול הראשון הוא אם אדם כבר אובחן בסכרת, וחווה הגברה בצמא וצריכת המים במשך מספר ימים.

אם מדובר ביום אחד בלבד, אין מה לדאוג, שכן יתכן שמדובר פשוט בהתייבשות או אכילת ארוחה מלוחה לפני מספר שעות. אם אינכם חולים בסכרת, עליכם מלהתייעץ עם הרופא לגבי הצמא החריג וצריכת המים הנמשכת מספר ימים, כשלא ניתן להסביר את המצב באמצעות גורמים כגו הזעה, תרופות, מאמץ פיזי או חום קיצוני.

 

ראו גם:

האם קיים קשר ישיר בין השמנת יתר לבין התפתחות סכרת? בדקנו

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: