כללים חשובים לפדיקור רפואי לחולים בסכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!


אין טיפול נעים יותר מאשר השריית הרגליים במים חמים בפדיקור. בסכרת, מומלץ לנקוט באמצעי זהירות על מנת להימנע משריטות או חתכים בעור, ולהפחית את הסיכויים ללקות בזיהום במהלך טיפול פדיקור רפואי.

זרימת הדם מופחתת, ואפילו קיצוץ קטן של הציפורן עלול לגרום לזיהום. אך גם בסכרת מסוג 2, אין להניח למחלה להימנע כליל מקבלת טיפול פדיקור רפואי, אלא להקפיד על כללי הבטיחות, כמו למשל להגיע לסלון היופי עם סט כלים אישיים, כולל מספרי ציפורניים ומקלוני שיוף. כך ניתן למנוע הידבקות בזיהום אפשרי מכלי טיפול של אנשים אחרים, ובנוסף יש להקפיד לחטא היטב את קערת הרגליים לפני תחילת הטיפול.

טיפים לפדיקור רפואי בטוח בסכרת

רוב סלוני היופי מקפידים על רמה גבוהה של ניקיון וחיטוי כלי העבודה. במצב של סכרת, יש להקפיד יותר על הכללים, ולבחור בקפידה את הסלון בו מקבלים שירותי פדיקור רפואי.

רמת היגיינה גבוהה

הכלל המנחה הוא כי כמו בכל שירות אחר, יש מקומות טובים ומקומות פחות טובים. מומלץ להתייעץ עם אנשים שקיבלו טיפולי פדיקור במקום מסוים, ולוודא את רמת ההקפדה על ההיגיינה הגבוהה, החלפת קערות המים בתדירות גבוהה, וחיטוי המכשירים לפני כל שימוש. אם הסלון אינו נראה תקין או נקי לחלוטין, יש להימנע מקבלת הטיפול בו.

יש ליידע את הקוסמטיקאית על הסכרת. הקוסמטיקאית או הפדיקוריסטית צריכות להיות מודעות למחלת הסכרת, כך שיוכלו לבצע את הטיפול ברמה גבוהה יותר המתאימה למחלה.

לחולי סכרת יש אתגרים בריאותיים מיוחדים בנוסף למחלה, כגון מחלות לב, זרימת דם שאינה תקינה או נזק עצבי. לכן הם התפקוד העצבי ברגליהם אינו תקין, והם אינם מסוגלים לחוש כאב במהלך הפדיקור הרפואי, כך שהם פחות מסוגלים לתת משוב על כאב. כשהפדיקוריסטית מודעת למחלה, היא מקפידה יותר על טיפול זהיר.

זהירות מחתכים

היות וסכרת עלולה לגרום לזרימת דם לקויה לאיברים, תאי דם לבנים מתקשים יותר להגיע אל הפצעים הקטנים כך שיוכלו להחלים כראוי. אם הפדיקוריסטית קוצצת את ציפורני הרגליים עמוק מידי, או שהיא משייפת חזק מידי את העקב על מנת להסיר עור מת, עלול להתרחש פצע קטן ההופך לזיהום רציני.

ציפורן חודרנית – העדיפו לא לעשות פדיקור

עלולה אף היא לגרום לזיהומים ברגליים, לכן חשוב להקפיד על גזירת הציפורניים וניקיון האזור. אם רמת הסוכר בדם אינה מבוקרת היטב, או אם מתרחש נזק לעצבים, כגון בנוירופתיה סכרתית, יש להיזהר במהלך גזירת הציפורניים, וליידע את הפדיקוריסטית על מחלת הסכרת.

קיצוץ קצר מידי של הציפורניים

מצב זה עלול לחתוך את הרקמות הרכות סביב הציפורניים, ובמצב של סכרת המלווה בסיבוכים דוגמת נוירופתיה, קיצוץ קצר מידי של הציפורניים עלול לפתוח את הדלת לזיהומים.

יש להקפיד על זהירות במהלך העבודה עם המספריים או הקוצץ, ולהימנע מכל מכשיר שעלול לחתוך או לקרוע את העור.

טיפול עצמי

חלק מחולי הסכרת מעדיפים לקצץ בעצמם את ציפורני רגליהם, כדי להיות בטוחים מפני פגיעה. ניתן אף לבקש מרופא רגליים לטפל בציפורני הרגליים, שכן אלו הם רופאים המתמחים בטיפול רפואי לרגליים ולמחלות הנלוות. הרופא או האחות במרפאה יקצוץ בבטחה את הציפורניים.

מצבים בהם יש להימנע מפדיקור רפואי. בכל פעם בה מופיע על הרגליים סימן של חתך, שריטה או פצע, יש להימנע מקבלת טיפול פדיקור רפואי במחלת הסכרת. חלק מהאנשים הולכים או עומדים שעות ארוכות במשך היום, ורגליהם פגיעות יותר לפציעות או חתכים בכפות הרגליים, ולכן יש להיזהר.

ערכת כלים אישית

מומלץ לחולי סכרת הסובלים מנזק לעצבים, ומבקשים לקבל טיפולי פדיקור רפואי, לשאת עימם סט כלים אישי על מנת להימנע ממגע עם פטרייה העלולה להימצא על כלים ששימשו לאנשים אחרים, כמו גם למנוע נזק לרקמות או דלקת עור.

חום המים

המים להשריית הרגליים צריכים להיות בחום בטוח, ולא חמים מידי כדי להימנע מכוויות אותן חולה סכרת עלול שלא להרגיש. יש לבקש מראש שהמים יהיו בטמפרטורה מתאימה.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »