עישון וסכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

עישון מהווה סיכון בריאותי עבור כולם, אבל מגביר את הסיכון לסיבוכים בריאותיים בייחוד בקרב חולי סכרת. מזה זמן רב ידוע כי רמות הסוכר בדם אצל חולי סכרת אשר נוטים לעשן, גבוהות מהרגיל, דבר אשר הופך את המחלה לקשת שליטה ומעמיד את החולים בסכנה גדולה להתפתחות סיבוכים כמו אובדן ראייה, נזק עצבי , אי ספיקת כליות ולב.

במסגרת מחקר שהוצג בקליפורניה נמצא כי ניקוטין, כאשר מצורף לדגימות דם , מעלה את רמות ההמוגלובין. תוצאות המחקר הוצגו  באסיפה הלאומית של האגודה האמריקנית לכימיה. המוגלובין A1c –הינו שילוב של המוגלובין ( חלבון הנוטה להמעביר חמצן בנוזל הדם ) וגלוקוז ומשמש כאינדיקטור סטנדרטי לאבחון תכולת הסוכר בדם.

ככל שרמות חלבון A1c גבוהות יותר בדם, כך גדלה הסבירות להיווצרות  קומפלקסים של חלבונים אחרים, אשר מצטברים ברקמות השונות בגוף – בעיניים, בלב וכלי הדם , דבר אשר עלול להוביל לחסימות בכלי הדם וסיבוכים אחרים כתוצאה מירידה באספקת הדם לתאים השונים בגוף.

מהי סכרת?

סכרת היא מצב מטבולי אשר גורם לעלייה ברמות הגלוקוז בדם . גלוקוז הוא סוכר שהגוף מייצר בעיקר על ידי ספיגת פחמימות במערכת העיכול ואיזון ערכיו נשלט על ידי הורמון האינסולין. אינסולין מורכב ומאוחסן בלבלב ומסייע לגלוקוז לחדור לתאים , שם הוא משמש כמקור אנרגיה של הגוף ומערכותיו השונות.

איך עישון קשור לסכרת?

כיום ידוע כי עישון גורם לסכרת מסוג 2 . למעשה, מעשנים נוטים ב-30-40 אחוזים יותר לפתח סכרת מסוג 2 בהשוואה לפרטים אשר אינם מעשנים. חולי סכרת הנוטים לעשן, נתקלים בבעיות עם מינון האינסולין הדרוש לשליטה במחלה.

מעשנים עם סכרת נמצאים בסיכון גבוה יותר לסיבוכים ובעיות רפואיות רציניות כמו : מחלות לב וכלי דם, מחלות כליות, זרימת דם לקויה ברגליים ובכפות הרגליים אשר יכולה לגרום לזיהומים , כיבים , וכריתה אפשרית (הסרת חלק גוף על ידי ניתוח, כגון אצבעות רגליים או רגליים) רטינופתיה (מחלת עיניים שיכולה לגרום לעיוורון ), נוירופתיה היקפית ( עצבים שנפגעו בגפיים, שגורמת לחוסר תחושה, כאבים, חולשה, ואובדן תפקודי ).

על פי מחקרים רבים עישון מגביר את הסיכון לדלקת לבלב כרונית וסרטן לבלב, המצביע על כך שעישון הטבק עלול להיות רעיל ללבלב. אנשים המאובחנים בסכרת נמצאים בסיכון מוגבר למחלות לב, אשר גובר הסיכון אף יותר במידה והם נוטים לעשן.

סכרת גורמת במספר דרכים לנזק לבבי: רמות גלוקוז גבוהות משפיעות על קירות העורקים אשר מובילים להצטברות שומן  בדפנות כלי הדם, דבר המקשה על זרימת הדם אל עבר האיברים השונים. לכן, חולי סכרת רבים סובלים מלחץ דם גבוה ורמות גבוהות של שומנים כגון טריגליצרידים. הם גם נוטים יותר לרמות נמוכות  של כולסטרול HDL , קבוצת כולסטרול הידועה ביכולתה להגן מפני מחלות לב וכלי דם.

כיצד ניתן לטפל בסכרת?

טיפול נכון וניהול המחלה כולל הקפדה על תזונה נכונה ופעילות גופנית, ירידה במשקל במקרים בהם האדם סובל מהשמנת יתר או עודף משקל, שימוש בתרופות להפחתת הסוכר בדם ובמידת הצורך שימוש בזריקות אינסולין, הדרכה וייעוץ לטיפול במחלה במסגרות שונות ושימוש בתרופות להפחתת כולסטרול ולחץ דם.

עישון, סכרת והריון

נשים מעשנות במהלך ההריון נמצאות בסיכון מוגבר לפתח סכרת הריונית ואף להתפתחות סכרת לתינוקם בעתיד. סכרת הריונית מוגדרת כאי סבילות לפחמימות שמתחילה בתקופת ההריון.  נשים הלוקות בסכרת במהלך ההריון נמצאות בסיכון מוגבר פי שבעה ללקות בסכרת מסוג 2 בהשוואה לנשים עם ערכי גלוקוז תקינים.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »