מחקר מצא: קיים קשר בין סכרת לבין סרטן שד בשלבים מתקדמים

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!


קיים קשר בין סכרת לסרטן השד המאובחן בשלבים מתקדמים יותר, כך קובע מחקר קנדי חדש של המכון להערכות קליניות בשיתוף עם בית החולים בטורונטו.

הממצאים פורסמו זה מכבר במספר כתבי עת בתחום חקר סרטן השד, תוך כדי אישור הקשר המשמעותי שנרקם בין הסכרת וסרטן השד בשלביו המאוחרים שאובחן בנשים קנדיות. מטרת המחקר הייתה לבחון את ההשפעה של הסכרת על שלבי האבחון של סרטן השד, כסיבה אפשרית לתמותה גבוהה יותר עקב מחלת הסרטן.

הממצאים החדשים מצביעים על כך שנשים המאובחנת עם מחלת הסכרת עשויות להיות בסיכון גבוה יותר לסרטן שד בשלב מתקדם יותר, כלומר נוטות יותר לסרטן שד מתקדם, גורם המגביר את שיעור התמותה שלהן. צוות החוקרים כלל שתי חוקרות ישראליות.

תיאור המחקר ופרסום ממצאיו

המחקר פורסם לראשונה במרץ 2015. במהלך המחקר, נבחנו נתונים של 38,407 נשים מאונטריו בגילים 20-105 שנים, נשים שאובחנו לאחרונה עם סרטן שד פולשני בין השנים 2007-2012. 6115 ( 16 אחוזים) מתוך כלל הנשים אובחנו עם מחלת סכרת. מתוך נתונים אלה הוסק כי חולות סרטן שד שהיה ידוע כי סבלו מסכרת נוטות לסרטן שד מתקדם יותר בהשוואה לחולות ללא סכרת.

החוקרים מצאו כי נשים עם סכרת סווגו לתתי קבוצות:

14% בעלות נטייה רבה יותר לסרטן שד בשלב שני

21% בעלות נטייה גבוה יותר לסרטן שד בשלב שלישי

16% בעות נטייה רבה יותר לסרטן השד בשלב הרביעי, הידוע כשלב אחרון ופולשני.

הבדלים אלה שהוצגו בשלבי האבחון היוו משמעות סטטיסטית, מתוך כך ניתן להסיק כי הסיכון לסרטן שד היה גבוה יותר בנשים סכרתיות. בהשוואה לנשים שלא סבלו מסכרת, נשים עם סכרת היו בסיכון גבוה יותר להתפשטות של הגידול לבלוטות הלימפה.

החוקרים הציעו כי נשים סכרתיות צריכות לעבור הקרנות ממוגרפיה תכופות יותר, לגילוי מוקדם של סרטן השד. תכנית זו כוללת בדיקות ממוגרפיה כל 6-12 חודשים, MRI ואולטרסאונד.

מדוע לנשים סכרתיות קיימת נטייה גבוהה יותר לסרטן השד?

הסיבה לכך טרם הובהרה אולם רמות האינסולין הגבוהות יותר עשויות להיות חלק מההסבר. אינסולין הוא הורמון שעוזר לגופנו לווסת את רמות הסוכר בדם על ידי הכנסתו לתאים.

אינסולין גם מסייע לתאים לגדול ולהתפתח. אנשים המאובחנים עם סכרת נוטים לרמות גבוהות יותר של אינסולין. הסיבה לכך היא משום שגופם כבר לא מגיב לרמות תקינות של אינסולין.

חוקרים רבים מאמינים שרמות אינסולין גבוהות יותר בחולי סכרת עשויות לסייע לתאי סרטן השד להתפתח ולגדול, מה שעשוי להגביר את הסיכוי לאיבחון מאוחר יותר של המחלה.

בעוד שלגנטיקה תפקיד חשוב בהתפתחות מחלת הסכרת, אנשים רבים מאובחנים עם סכרת עקב תזונה לא נכונה ואורח חיים המורכב מצריכה מוגברת של סוכר ופחמימות ופעילות גופנית מועטה. אחת הדרכים הטובות ביותר למנוע סכרת ולסייע לשמור על סיכון נמוך של סרטן השד עשוי לכלול תזונה נכונה ושמירה על אורח חיים בריא. בעקבות זאת, חשוב להקפיד לשם כך על תזונה דלה בסוכרים, הפחתה בצריכת מזונות מעובדים ולהחליפם בפירות וירקות, שמירה על משקל תקין, התעמלות באופן קבוע, הימנעות מעישון וצריכת אלכוהול.

מדוע חשוב לשמור על רמות סוכר תקינות בדם?

רמות גבוהות של סוכר בדם יכולות לגרום לנזק בלתי הפיך לכלי הדם. כתוצאה מכך, נפגעת זרימת הדם לכליות, לגפיים, ולעיניים, מצב הפוגע בראייה ומוביל לאובדן ראייה עקב נזק שנגרם לרשתית. מחקרים מראים כי סכרת מגבירה את הסיכון לסרטן השד עקב רמות אינסולין גבוהות בגוף.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »