מהם תסמיני סכרת?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

סכרת היא מחלה בה רמת הסוכר בדם גבוהה מדי. העלייה ברמת הסוכר גוררת הופעת סימנים אופייניים העוזרים באבחנת הסכרת, כמו תחושת צמא, השתנה לילית ותחושה כללית רעה.

במידה והמחלה לא מטופלת כראוי ורמת הסוכר לא מאוזנת, עלולים גם להופיע סיבוכים שונים אשר גורמים לפגיעה קשה בטווח הארוך, כמו סיכון להתקף לב, מחלת כליות ופגיעה בעיניים.

סימני הסכרת

הסתמנות מחלת הסכרת תלויה ברמת הסוכר בדם וככל שרמת הסוכר בדם גבוהה יותר, כך הסימנים מופיעים בחומרה רבה יותר. קיימים מקרים בהם הסכרת לא מתבטאת מבחינה קלינית, ולא מופיעים סימנים.

מקרים אלה מופיעים בעיקר אצל חולים בסכרת סוג 2, אשר אצלם המחלה מתפתחת בהדרגה. לעומת זאת, אצל חולים בסכרת מסוג 1 הסימנים מופיעים באופן פתאומי מכיוון שהמחלה מופיעה בצורה חריפה כבר מהתחלה. מלבד העלייה ברמת הסוכר, בטווח הארוך סכרת גורמת לפגיעה בכלי דם קטנים, אשר יכולה להוביל לשלל סיבוכים.

הסימנים העיקריים של סכרת הם:

  • צמא מוגבר – חולי סכרת חווים תחושה מוגברת של צמא, ושותים כמות מוגברת של מים. סימן זה מופיע בעיקר אצל ילדים הסובלים מסכרת מסוג 1 אשר שותים כמות גדולה של מים, גם בשעות הלילה.
  • מתן שתן מוגבר – סימן נוסף ואופייני מאוד של סכרת הוא הגברה במתן שתן. ברוב המקרים התלונה על השתנה מרובה מתלווה לתלונה של שתיית יתר, ומצבים אלה מכוונים מאוד להופעת סכרת. אי לכך יש לזכור שבמידה ומגיע אל הרופא ילד אשר מתלונן על הליכה לשירותים בשעות הלילה, זה בהחלט יכול לרמז על סכרת.
  • רעב מוגבר – חולי סכרת סובלים גם מתחושת רעב מוגברת, ומאכילה מרובה בשעות היום.
  • ירידה בלתי מוסברת במשקל – מופיעה אצל חולי סכרת מכיוון שהסוכר נשאר אצלם בזרם הדם, ולא מוכנס לתאים. כתוצאה, מופיע פירוק של שומן ושריר ועלולה להתפתח ירידה במשקל.
  • עייפות – בשל הירידה ברמת הסוכר המגיע לרקמות, חולי סכרת סובלים מעייפות קשה ביותר.
  • החלמה איטית של פצעים – קשורה לפגיעה בכלי דם קטנים ולהפרעה באספקת הדם לפצעים. כתוצאה, חולי סכרת סובלים מהחלמה איטית וקשה ביותר של פצעים, העלולה להחמיר ולהסתבך. אחד המצבים הקשים אצל חולי סכרת הוא רגל סכרתית, ובו פצעים ברגליים לא מחלימים, מתנמקים וגורמים לפגיעה קשה בכף הרגל אשר יכולה להסתיים בכריתתה.
  • ראיה מטושטשת – בשל הפגיעה בכלי דם קטנים, חולי סכרת נוטים לסבול מהפרעות ראיה, ולכן עליהם לעבור ביקורות אצל רופאי עיניים.
  • רגישות לזיהומים – הפגיעה בכלי הדם הקטנים מובילה גם לעליה בסיכון לזיהומים, המוחמרים בגלל הפרעה של הגעת תאי מערכת החיסון לרקמה המזוהמת. חולי סכרת נמצאים לכן בסיכון בעיקר לזיהומי עור, חניכיים ושלפוחית השתן.
  • עצירות – מערכת העיכול אצל חולי סכרת נפגעת לרוב מפגיעה עצבית, ואיזון לקוי של רמות הסוכר בדם. מצבים אלה מובילים לאנטרופתיה של המעי, שבאה לידי ביטוי  בעצירות, שלשול וחוסר שליטה על היציאות.

קטואצידוזיס

אחד המצבים המדאיגים והחמורים ביותר אשר יכול להופיע אצל חולי סכרת הוא קטואצידוזיס. קטואצידוזיס הוא מצב בו מופיעה חמצת על רקע הצטברות קטונים, המאפיין בעיקר חולים בסכרת התלויים באינסולין והפסיקו טיפול באופן עצמאי או שאינם מאוזנים מסיבות אחרות.

כמו כן, קטואצידוזיס אופייני מאוד לחולי סכרת סוג 1, ופעמים רבות גילוי הסכרת מתבצע לאחר אבחנה של קטואצידוזיס.

הקטונים, הם תוצר של פירוק שומן ושריר, המתבצע לאחר ירידה ממושכת ברמת הסוכר המגיע לרקמות. מכיוון שאצל חולי סכרת יש בעיה בהפרשת האינסולין, נוצר מצב בו הסוכר נשאר בזרם הדם ולא מוכנס אל התאים, וכתוצאה הגוף מגיב בפירוק שומן ויצירת קטונים.

רמה גבוהה של קטונים בזרם הדם היא מצב מסכן חיים, וקטואצידוזיס נחשב לאחד ממצבי החירום הרפואיים ודורש טיפול מיידי, בדרך כלל ביחידה לטיפול נמרץ.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

האם משקאות דיאטטיים מסוכנים לסובלים מסוכרת? – מחקר בדק

מוצרי רפואה לסובלים מסכרת שמשפרים את איכות החיים

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »