מהי סייעת לילדים חולי סכרת?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

מחלת הסכרת אשר מופיעה בקרב ילדים היא סכרת נעורים. כאשר היא פורצת, הילדים נאלצים לשנות בין רגע את כל שגרת חייהם והכול סובב סביב המחלה – שמירה על איזון הסוכר בדם, מדידות של רמות הסוכר בדם, הזרקות אינסולין מספר פעמים ביום ושמירה על דיאטה מתאימה וקפדנית אשר מחייבת אותם לאכול מוצרי מזון מסוימים בלבד ובפרקי זמן קבועים כדי לשמור על האיזון של רמת הסוכר בדם.

שינוי אורח החיים מהווה עבור הילדים הגבלה משמעותית בשגרת חייהם, מה שפוגע באיכות חייהם. מכיוון שילדים בגילאים צעירים אינם מסוגלים לשמור על אורח חיים קפדני שכזה לבדם, הם זקוקים לעזרה צמודה ולהשגחה במהלך כל היום.

החוק במדינת ישראל קבע כי לאנשים סכרתיים מגיעות מספר זכויות וביניהם סייעת לילדים חולי סכרת אשר נמצאים במסגרות חינוכיות.

סייעת במערכת החינוך

במסגרות החינוך – גני ילדים ובתי ספר, ישנן גננות ומורות אשר אחראיות על מספר רב של ילדים והן לא יכולות להשגיח על כל ילד וילד בנפרד. ילדים חולי סכרת זקוקים לליווי צמוד שיעקוב אחריהם ויטפל בהם, במיוחד בגילאים צעירים מאוד בהם הם לא יכולים לבטא את תחושותיהם הפיזיות ולדווח עליהן ולכן השגחה של סייעת צמודה חשובה כאן מאוד.

ילדים בגילאי הגן ובגילאי בית הספר מגיל 5 עד 9 זכאים על פי חוק לקבל סייעת צמודה מכיוון שעליהם לבצע בדיקות דם עצמאיות ולהזריק לעצמם אינסולין כמה פעמים ביום והם אינם מסוגלים לעשות זאת לבד. הסייעות הן אלו שאחראיות לבצע את הבדיקות ואת ההזרקות והן אלו אשר משגיחות שהילדים ישמרו על הדיאטה הקפדנית ועל כל שגרת החיים לצד המחלה.

סייעת לילדים חולי סכרת חייבת לעבור הכשרה מתאימה בטיפול באנשים סכרתיים והיא חייבת להיות ערנית לצורכי הילד ולשינויים שהוא עובר במהלך היום ברמות הסוכר שלו בדם.

סייעת לילדים חולי סכרת פועלת בשיתוף פעולה מלא עם הורי הילד לגבי הטיפול בו ושומרת גם על זכויותיו בתוך המסגרת החינוכית ודואגת שהצוות החינוכי יעזור לו ויפעל על פי הפרוצדורות הרפואיות ויאפשר לו לקבל מזון שמתאים לדיאטה המיוחדת. הסייעת דואגת שהילדים חולי הסכרת ישתתפו בכל פעילויות בית הספר בלי יוצא מן הכלל.

סייעת לילדים חולי סכרת מאפשרת להם להיות חלק בלתי נפרד ממעגל החברים במערכות החינוך וגם מאפשרת להוריהם להמשיך בשגרת החיים היומית של עבודה ופרנסה ללא צורך לדאוג ולהיות כבולים לילדים בכל שעות היממה.

הגשת בקשה לסייעת

הורים לילדים חולי סכרת שהגיעו לגיל חינוך חובה, בדרך כלל החל מגיל 5, זכאים להגיש בקשה כדי לקבל סיוע של סייעת רפואית עבור ילדיהם. הפנייה מתבצעת דרך העובדת הסוציאלית בלשכת הבריאות באזוריהם של הילדים, דרך שירותי הרווחה המקומיים או דרך מחלקת החינוך המקומית.

הבקשה לקבלת סייעת לילדים חולי סכרת מטופלת על ידי וועדה מיוחדת, כאשר הדגש הוא על מידת הזכאות של הילדים ועל היקף השעות עבור הסיוע. בחירת הסייעת האישית והעברתה את ההכשרה המתאימה נמצאת תחת אחריות הרשויות המקומות באזור מגורי הילדים והכול תוך כדי שיתוף פעולה ותיאום עם משפחותיהם.

הוועדה המיוחדת מאשרת את המימון עבור סייעת רפואית לילדים סכרתיים החל מגיל 5 עד 9, כשיש מקרים יוצאים מן הכלל שבהם ילדים מעל גיל 9 זכאים גם הם לסייעת. אישורים אלו ניתנים לילדים שאובחנו סמוך לגיל 9 או לילדים שאינם עצמאיים בנושא הטיפול במחלה. מקרים מיוחדים אלה נבדקים באופן פרטני אחד לאחד תחת זכוכית מגדלת.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
סוכרת אצל ילדים
סכרת אצל ילדים

סכרת אצל ילדים היא מחלה נפוצה ששכיחותה הולכת וגדלה מדי שנה. היא מופיעה על פי רוב בגיל הילדות, בשלב בית הספר ואף לפניו ובגילאי הנעורים.

לקריאת המאמר »