הכל על סיבוכי הסכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

סכרת היא המגיפה של המאה ה-20, או כך לפחות היא מכונה בידי רבים. מחלת הסכרת הולכת כמעט יד ביד עם מגיפה נוספת של המאה ה-21 והיא מגפת ההשמנה. שיעור החולים בסכרת מסוג 2 עולה מידי שנה ונראה כי המגמה הזו לא עומדת להיפסק אם לא נעשה שינוי משמעותי בתפיסה שלנו.

נהוג לחלק את מחלת הסכרת לשני סוגים עיקריים: סכרת מסוג 1 שהיא מחלה אוטואימונית בה הגוף הורס תאים בלבלב שמייצרים את ההורמון אינסולין, וסכרת מסוג 2 בה, לרוב כתוצאה מהשמנה, תאי הגוף מפתחים סבילות כלפי אינסולין ואינם מגיבים לו.

תפקידו של ההורמון אינסולין המיוצר בלבלב הוא לסייע לסוכר שמגיע מהמזון שלנו לדם, להיכנס אל תוך תאי הגוף ולספק להם אנרגיה. כאשר יש חוסר באינסולין או שהאינסולין קיים אך התאים לא מגיבים לו, נוצר מצב בו רמת הסוכר בדם עולה.

מצב זה הוא פתח לשלל סיבוכים שכולם יחד מרכיבים את מחלת הסכרת. חוסר שימרה על רמות סוכר מאוזנות בדם על ידי תזונה נכונה, תרופות ופעילות גופנית יכולים להוביל לסיבוכים קשים שסופם הוא מוות.

הסכרת פוגעת למעשה כמעט בכל איברי הגוף ובין הסיבוכים הנפוצים שלה ניתן למנות: פגיעה בכלי דם פריפריים, פגיעה בראייה, פגיעה לבבית, נזק לכליות, בעיות עור, פגיעה עצבית, דיסליפידמיה סכרתית ועוד. כמעט כל הפגיעות נובעות כתוצאה מנזק לכלי דם קטנים.

פגיעה בראייה

הפגיעה הנפוצה ביותר נקרת "רטינופתיה סכרתית". בחלק האחורי של העין קיימת רשת דקה מאוד של עצבים הנקראת "רשתית" או "רטינה" בלועזית. הסכרת פוגעת בכלי הדם הזעירים שמזינים את הרטינה וכאשר הם נפגעים, הרטינה נהרסת.

מצב זה יכול לגרום לפגמים בראיה הנראים כמו נקודות שחורות קטנות בשדה הראייה.

לחולי סכרת חשוב מאוד להקפיד על רמות סוכר מאוזנות ולחץ דם תקין שכן רטינופתיה סכרתית שאינה מטופלת יכולה להוביל לעיוורון.

איזון לא תקין של רמות הסוכר יכול להוביל גם להתפתחות של קטרקט.

פגיעה כלייתית

הכליות הן איבר חשוב מאוד שכן הן מסננות את הדם מחומרי פסולת שהגוף מייצר ומרעלים. האיבר המסנן בכליה נקרא "נפרון" והוא עטוף ברשת מפותלת של נימים. הנימים בנויים כך שמסתננים מהם רק חומרים בעלי גודל מסוים ובאופן תקין חלבונים לא אמורים להסתנן דרכם.

הפגיעה הכלייתית נקראת "נפרופתיה סכרתית" והיא נגרמת כתוצאה מפגיעה בנימים שבנפרון. הביטוי הראשון של המחלה יכול להיות הופעה של חלבון בשתן. סימנים של מחלה מתקדמת יותר הם: לחץ דם גבוה, עליה במשקל כתוצאה מהחזקת נוזלים, עייפות, והרגשה כללית לא טובה.

הטיפול במצב זה הוא על ידי דיאליזה שמחליפה את תפקיד הכליות.

פגיעה עצבית

הפגיעה העצבנית הנגרמת כתוצאה מסכרת נקראת "נוירופתיה". פגיעה זו יכולה להתאפיין בצורה שונה אצל אנשים שונים אבל כל התסמינים הם כתוצאה מנזק לעצבים. הנוירופתיה השכיחה ביותר היא נוירופתיה פריפרית בה הפגיעה מורגשת בעיקר בגפיים ובקצוות שלהם.

נוירופתיה יכולה לגרום מחד לכאבים ומאידך לחוסר תחושה או תחושת עקצוץ או נמלול. הסכנה הגדולה ביותר בנוירופתיה הפריפרית היא התפתחות של כיב בכפות הרגליים.

חשוב מאוד לגשת ולדווח לרופא על כל שינוי בתחושה בקרב חולי סכרת.

פגיעות נוספות

הסכרת פוגעת כמובן בכלי דם גדולים וקטנים כאחד. הפגיעה גורמת להאצה של תהליך טרשת העורקים שיכול להוביל להתקפי לב, תעוקת חזה ואפילו שבץ. יכולה להיות ירידה בזרימת הדם לאיברים חיוניים שתגרום לכאבים ואף להרס שלהם.

חולי סכרת רגישים מאוד גם לפגיעה בשיניים וחניכיים ולכן עליהם להקפיד על היגיינה יתרה בתחומים אלו.

ראו גם:

רפלקסולוגיה לטיפול בסכרת

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »