סוכר חום – עד כמה הוא בריא?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

אנשים הסובלים מסכרת נעשים רגישים במיוחד לסוכר שהם מכניסים לגופם, ובצדק גמור. השאלות העיקריות שהם שואלים הן מהוסוכר חום בכלל סוג הסוכר שהם יכולים להכניס לגופם, וכמובן באילו כמויות. למרות שברורה השאיפה לצמצם ככל שניתן את צריכת המאכלים המכילים סוכר, בפועל זו משימה מורכבת שעלולה להיות לפרקים בלתי אפשרית. אבל האם המעבר לסוכר חום עשוי לעשות את ההבדל? אתם מוזמנים לקרוא ולהחליט בעצמכם.

מהם המאפיינים העיקריים של הסוכר החום?

אם נצמדים להגדרה הבסיסית, סוכר חום הוא סוכר (כלומר סוכרוז – דו סוכר המהווה רכיב מרכזי בקנה ובסלק הסוכר) אשר לא זוקקו ממנו את המולאסה: כלומר, סירופ כהה הנוצר במהלך הבישול הארוך של מיץ קנה או סלק הסוכר בעת זיקוקו. לחלופין, ייתכן מצב בו סוכר יהפוך לחום בשל ההוספה אליו של המולאסה לאחר מכן.

הסוכר הוא בעל כמה מאפיינים חשובים, או אם תרצו: הבדלים בינו לבין הסוכר הלבן שאנחנו מכירים. מבחינת הערך הקלורי, החדשות הטובות הן שבסוכר חום יש מעט פחות קלוריות בהשוואה לסוכר לבן: כ-373 קלוריות ל-100 גרם, בהשוואה לכ-396 קלוריות בכמות מקבילה של סוכר לבן. הסיבה לכך היא שבסוכר חום יש נוכחות גדולה יותר של מים. זו הסיבה לכך שהסוכר החום נחשב ללח יותר, ובעיקר למתוק פחות, בהשוואה למקבילו הלבן.

יש לציין עם זאת שכיום לא ידועים יותר מדי הבדלים בריאותיים מהותיים אחרים בין הסוכר החום לסוכר הלבן. כן תוכלו למצוא פערים ברמת המחיר, שעה שסוכר חום נוטה להיות יקר יותר מהסוכר הלבן. הסיבה הראשונה לכך היא שההיצע בשוק של סוכר חום נמוך לעומת סוכר לבן, והרי ידוע שההיצע משפיע על המחיר. בשנים האחרונות אנחנו רואים עלייה בביקוש לסוכר חום, בין השאר עקב העובדה שהוא נתפס כבריא יותר (גם אם בפועל, כאמור, זה לא ממש כך. לפחות לא באופן מובהק). עליית הביקוש, יחד עם ההיצע הנמוך, יוצרים מחירים גבוהים יותר.

בהתחשב בהיעדר ההבדלים הבריאותיים המשמעותיים, רבים יטענו שתוספת המחיר עבור הסוכר החום אינה שווה את ההשקעה. אם מראש מעדיפים את הסוכר החום מסיבות אחרות, למשל משיקולי טעם, יכול להיות שכן תהיה עדיפות לרכישה שלו.

מה מתאים יותר לחולי סכרת – סוכר לבן או סוכר חום?

התשובה הפשוטה היא שלא ידועים כיום הבדלים משמעותיים בין סוכר חום לסוכר לבן בכל הנוגע לצריכה שלהם על ידי חולי סכרת. במילים אחרות: לשני סוגי הסוכר יש את אותה רמת סיכונים, ובכל מקרה מומלץ להפחית ככל שניתן בצריכתם (עצה שנכונה אגב גם למי שאינו חולה סכרת במלוא מובן המילה). סוכר, מעצם ההגדרה שלו, אינו יכול להיות בריא. כן מומלץ להעדיף ברוב המקרים סוכר פירות, שהוא הצורה הטבעית יותר של סוכר, אם כי גם כאן רצוי מאוד שהצריכה לא תהיה גדולה מדי.
אם אתם כן צורכים סוכר, השאיפה שלכם צריכה להיות לסוכר בעל רמת מתיקות מספקת – מה שיאפשר לכם לצרוך כמויות קטנות יותר שלו.

על הקו הדק שבין סוכר חום לבין סוכר דמררה

אבחנה נוספת שיש לבצע היא בין סוכר חום לבין סוגים אחרים של סוכר, בעיקר סוכר דמררה אשר הגוון שלו הוא הוא חום (מעט בהיר יותר) או סוכר טורבינדו שגם הוא בעל גוון דומה. למרות שיש אנשים שסבורים שמדובר באותו המוצר, בפועל יש כמה הבדלים חשובים מאוד בין סוגי הסוכרים האלו.

סוכר טורבינדו הוא סוכר אשר מיצו ממיץ הסוכר אשר נסחט מקנה הסוכר, תוך יצירת מילוי חלקי בגלל של המולסה. התוצאה היא גרגרי סוכר גדולים יותר, שהופכים אותו למתאים מאוד להכנת מאפים. סוכר דמררה, המבוקש הרבה יותר בשוק הישראלי, הוא בעל גבישים גדולים ובהירים יותר.

מקורות ולקריאה נוספת:
What's Sweet About Brown Sugar – Health
Brown Sugar VS. White Sugar: What's the Difference? – Healtline
Is Brown Sugar Better than White Sugar? You Will Be Surprised! – NDTV FOOD

אולי יעניין אותך גם:

כל המידע אודות דיאטת סוכר

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »