שבץ מוחי וסכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

צירוף המילים "שבץ מוחי" מפחיד את כל מי שיודע פחות או יותר על מה מדובר ומהי המשמעות של אירוע כזה. מרבית האוכלוסייה לא מכירה את המנגנון שבו מתרחש השבץ המוחי ולא יודעת לאבחן מהם הסימנים שמעידים על התרחשות שבץ או מהם גורמי הסיכון ללקות בתופעה זו.

שיעור היארעות השבץ עלה מאוד בשנים האחרונות והצפי הוא שבשנת 2020 שיעור הלוקים בשבץ מוחי יכפיל את עצמו.

ניתן להסביר עלייה זו משתי סיבות עיקריות: האחת היא הרעה בתזונה וריבוי מחלות שמגדיל את מספר מקרי השבץ בקרב האוכלוסייה הצעירה בגילאי 40-50, והסיבה השנייה היא עלייה בתוחלת החיים שמגדילה את מספר הקשישים שהם המועדים ביותר ללקות בשבץ.

המוח ומאפייניו

המוח הוא האיבר החשוב ביותר בגופנו שהופך אותנו למי שאנחנו. אדם שמת מוות מוחי ייתכן וליבו ימשיך לפעום עוד עשרות שנים אך הוא לעולם לא יוכל לתפקד שוב. המוח נמצא בתוך קופסת הגולגולת שהיא קופסא קשיחה ומהווה גורם חשוב בתחלואה בשבץ מוחי. המוח אחראי לכל התפקודים הקוגניטיביים, ההבנתיים, הרגשיים והפיזיים שלנו.

איך נוצר שבץ מוחי?

ישנן 2 דרכים אפשריות להיווצרות שבץ מוחי, שתיהן מובילות לאותה תוצאה והיא ליקוי או חוסר באספקת דם לאזורים מסוימים במוח, שגורם בסופו של דבר למוות של אותם אזורים.

זרם הדם מספק לתאי המוח, הקרויים גם נוירונים, חמצן וחומרים מזינים החיוניים לצורך ביצוע פעולתם. ללא הגעה של אספקה זו, תאי המוח באזור הפגוע מתים, מה שמוביל לסימפטומים השונים של השבץ המוחי. שני סוגי השבץ הנפוצים הם:

1. שבץ איסכמי- הסוג הנפוץ יותר המהווה 80-85% ממקרי השבץ. במקרה זה, קריש דם שנמצא בעורקי המוח או שנוצר במקום אחר בגוף והגיע למוח דרך זרם הדם, גרם לסתימה והפסיק את אספקת הדם לחלק כלשהו במוח.

2. שבץ המורגי- מהווה 15-25% ממקרי השבץ. מדובר במצב בו כלי דם כלשהו במוח נפגע ומדמם אל תוך קופסת הגולגולת. גם הדימום וגם הלחץ שנוצר יוצרים הפסקה באספקת הדם לאזורים מסוימים במוח.

למי שבץ מוחי עלול לקרות?

ישנן אוכלוסיות המועדות יותר ללקות בשבץ מוחי. ככלל ניתן לומר כי השבץ המוחי נעשה נפוץ יותר ככל שהגיל הוא מבוגר יותר ומרבית הלוקים בשבץ הינם קשישים.

גורמי סיכון לשבץ מוחי הם: יתר לחץ דם, פרופיל שומנים הכולל טריגליצרידים וכולסטרול גבוהים בדם וכמובן- עישון.

חולי הסכרת מועדים מאוד לשני גורמי הסיכון הראשונים ולכן הסיכוי שלהם ללקות בשבץ ביחס לכלל האוכלוסייה הוא גבוה יותר.

סימנים של שבץ מוחי

הטיפול בכל אירוע של שבץ הוא קריטי ועליו להיעשות כמה שיותר מהר כדי להציל רקמת מוח גדולה ככל שניתן.

מסיבה זו חשוב מאוד להכיר את הסימנים המוקדמים המאפיינים שבץ מוחי ולהבהיל את מי שמראה אותם בדחיפות לבית החולים.

הסימנים הנפוצים כוללים: הפרעות בדיבור, עיוות בפנים, חוסר תחושה או חולשה בצד אחד של הגוף, חוסר יכולת להניע יד או רגל, חוסר קואורדינציה שלא היה קיים קודם לכן, כאבי ראש חזקים ופתאומיים, איבוד הראייה באחת העיניים למספר דקות וכן סחרחורת ואיבוד של שיווי המשקל.

טיפול לשבץ מוחי

כאמור, מרגע שזוהו הסימנים לשבץ מוחי כל דקה היא קריטית. ההערכה היא שכמיליון תאי מוח עוברים מידי דקה תהליך שגורם להם לאבד את תפקודם התקין, ולכן קיימת חשיבות עליונה להגעה לבית החולים.

בבית החולים יכול להינתן טיפול לפירוק קריש הדם שיצר את השבץ ובכך להציל רקמת מוח שלא הספיקה להיפגע.

מי שעבר שבץ מוחי ושרד אותו הוא בעל סיכוי של 15% לעבור שבץ נוסף בחמש השנים הבאות. לכן חשוב מאוד לשמור על תזונה נכונה ואיזון של לחץ דם ורמת השומנים בדם גם לאחר שבץ.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »