סכרת נעורים

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

סכרת נעורים, הנקראת גם סכרת מסוג 1 או סכרת התלויה באינסולין היא מצב כרוני בו הגוף מייצר כמות קטנה מדי של אינסולין. האינסולין הוא הורמון המופרש מהלבלב, הדרוש להכנסת הסוכר לתאים. בלי האינסולין, הסוכר נשאר בדם ורמתו עולה, וכתוצאה מופיעה היפרגליקמיה וסכרת.

הגורם לסכרת נעורים לא ידוע, אך קיימים מספר פקטורים המשפיעים על הופעת הסכרת, כמו גנטיקה, חשיפה לוירוסים, סביבה ועוד. סכרת נעורים מופיעה בדרך כלל עד גיל ההתבגרות, אך קיימים מקרים בהם הסכרת יכולה גם להופיע גם עד גיל 30.

לרוע מזלם של החולים, עדיין לא נמצא טיפול המרפא את סכרת הנעורים, והחולים במחלה נאלצים לטפל בה באמצעות הזרקת אינסולין למשך כל החיים.

סימנים של סכרת נעורים

העלייה ברמת הסוכר בדם הנגרמת בסכרת נעורים גורמת להופעת סימנים:

  • צמא מוגבר למתן שתן בתדירות גבוהה – הסימן העיקרי והאופייני ביותר של סכרת נעורים הוא צמא מוגבר ורצון ללכת כל הזמן לשירותים. העלייה מרמת הסוכר בדם גורמת לעליה באוסמולריות הדם ולמשיכת הנוזלים החוצה אל זרם הדם. כתוצאה, הגוף נאלץ להיפטר מעודף הנוזלים בזרם הדם על ידי השתנה, וכמו כן מתפתח צמא כבד. ולכן, בכל מקרה של השתנה מרובה המופיעה אצל הילדים חשוב לבדוק את רמת הסוכר בדם, מחשד לסכרת נעורים.
  • רעב קיצוני – הירידה בהפרשת האינסולין גורמת לכך שהסוכר לא מגיע אל התאים, ולכן תאי השריר ושאר האיברים נשארים "רעבים" לסוכר. כל רקמות הגוף סובלות מחוסר באנרגיה, שגורם לכך שהגוף מרגיש שחסר לו מזון ומופיע רעב כבד. הרעב הקיצוני יכול להופיע אפילו לאחר האוכל, ומבטא את המחסור החמור באנרגיה.
  • ירידה במשקל – מאותה סיבה שמופיע הרעב, מתפתחת ירידה קשה במשקל. התאים לא מקבלים את הסוכר הדרוש להם, ומתחיל להופיע פירוק של שריר וירידה קשה במשקל. כל מקרה של ירידה לא מכוונת במשקל, בעיקר כאשר מופיע אצל ילדים צריך להחשיד לכן לסכרת נעורים.
  • עייפות קשה – המחסור של התאים בגלוקוז גורם להופעת עייפות ועצבנות, המוקלת כמובן לאחר הטיפול בסכרת.
  • ראיה מטושטשת – העלייה ברמת הסוכר גורמת ליציאת נוזלים מכל רקמות הגוף, כולל רקמת העין. במקרה זה, העדשות נפגעות ומופיעה ראיה מטושטשת.

יש לציין שהסימנים של סכרת הנעורים הם בדרך כלל זמניים, ולאחר אבחנת המחלה ומתן טיפול מתאים הם חולפים וניתן לחזור לחיים תקינים.

מה גורם להופעת סכרת נעורים?

הסיבה לסכרת נעורים עדיין לא ברורה, אך ידוע שתאי בטא של הלבלב נפגעים ונהרסים על ידי פעילות של מערכת החיסון. מדובר במצב אוטואימוני אשר גורם לפגיעה קשה בלבלב והרס של התאים המפרישים אינסולין ולהתפתחות הסכרת.

קיימים מספר פקטורים המשפיעים על הופעת סכרת נעורים:

  • גנטיקה – קיימים מספר גנים המעלים את הסיכון לפגיעה בלבלב על ידי מערכת החיסון. עם זאת, סכרת נעורים אינה בדרך כלל מחלה משפחתית, והקשר בין היסטוריה משפחתית של המחלה לסיכון לפתח אותה קטן מאוד.
  • מיקום גיאוגרפי – מחקרים שונים הראו שהסיכון לסכרת עולה ככל שמתרחקים מקו המשווה. כך לדוגמא, פינלנד היא אחת המדינות עם השכיחות הגבוהה ביותר של סכרת נעורים, ושיעור הופעת הסכרת בה הוא פי 2-3 יותר מאשר בארה"ב.
  • זיהומים ויראליים – זיהומים נגיפיים, כמו חשיפה לנגיף אפשטיין-בר או CMV מהווים טריגר לתהליך האוטואימוני הגורם להופעת הסכרת. במקרים רבים, לאחר החשיפה לנגיף עלולה להתפתח התגובה שגורמת להרס תאי הלבלב.
  • גורמים נוספים – מחקרים שונים מצביעים על גורמים נוספים לסכרת הנעורים, כמו חסר בויטמין D, תזונה מופחתת אומגה 3 וגורמים נוספים.
שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »