מניעת סכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

כאשר מדובר על סכרת מסוג 2, מניעת המחלה הינה חשובה. דווקא מכיוון שהסכרת הינה מגיפה כלל עולמית, ובכל שנה מתווספים אליה עוד מספר רב של חולים, בכל שלב ובכל גיל, כדאי ורצוי להתחיל בהרגלים טובים ובריאים יותר לחיים.

בכדי לא להיכנס לסטטיסטיקה הישראלית בה מאובחנים בכל שנה כ-400,000 חולים חדשים, אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל בהרגלי מניעה וגמילה ממתוקים, אשר יוכלו לדחות ואף לבטל שנים של תלות בתרופות וחשש מסיבוכים, במיוחד כאשר מתגלית סכרת סמויה.

סכרת סמויה היא מצב של מחלה, מכיוון שרמות הגלוקוז גבוהות בדם, אולם היא עדיין לא נתנה אותות וסימנים קליניים.

מעבר לגורמים הגנטיים אשר קיימים בסכרת, משפיעים על אופן התפרצותה גם גורמים סביבתיים ופיסיים אישיים.

מחקר שנעשה על אנשים אשר הורידו ממשקלם והצליחו לרזות ב 10% ממשקל גופם, הראה הפחתה של 58% בשיעורי הסכרת לתקופה של שלוש שנים.

אימוץ אורח חיים בריא הכולל הפחתה במשקל, פעילות גופנית עקבית ויומיומית ואכילה מסודרת ומאוזנת יכולה להקל על החולים כמו גם על הבריאים, ולהקל מהעומס הקיים בלאו הכי על רשויות הבריאות.

איתור מוקדם בקרב קבוצת הסיכון

סכרת סמויה מאובחנת בבדיקת דם אשר אמורה להיעשות באופן שיגרתי. מכיוון שהגיל הנפוץ לפריצת הסכרת היא בעשור החמישי, על אנשים אלה להקפיד על בדיקות דם שגרתיות.

מעבר לכך, קיימת קבוצת אנשים אשר סובלת מהתסמונת המטבולית ונמצאים אף הם בקבוצת סיכון.

תסמונת זו כוללת השמנת יתר בטנית, יתר לחץ דם ושומנים בדם. קבוצות אלה יכולות להיות מאובנות בבדיקת הדם בה רמות גלוקוז גבוליות עלולות לנבא סכרת עתידית מחד, או אפשרות למניעת המחלה מאידך.

כאשר אנשים מגלים כי בעזרת שינויים התנהגותיים, הם יוכלו לדחות ואף לבטל את גזר הדין, הם מצליחים להתמיד בהרגלים החדשים. הרגשה טובה וקלה יותר מסייעת למשור על ההרגלים לאורך זמן.

מלבד היכולת למנוע את הסכרת, כיום אף ממליצים על מניעת התפתחות הסיבוכים הפוטנציאלים והמעשיים שכבר החלו להתרחש בעקבות המצב הכרוני בו היה שרוי החולה.

למשל, כאשר האדם מאובחן כבעל סכרת סמויה הוא חייב להיבדק גם להערכת הסיכון לנזק בעורקים הגדולים כמו טרשת עורקים או בעיה כלילית אחרת. בדיקה זו יכולה להיות לא פולשנית ולהתבסס על אבחון בגלי קול.

שינוי הרגלי חיים

  • פעילות גופנית – פעילות גופנית לא רק מסייעת בהפחתה במשקל, אלא היא מצליחה להגביר את רגישות התאים לאינסולין וכך להוריד את רמת הסוכר בפועל. הפעילות הגופנית המומלצת היא פעילות ברמת קושי בינוני, שתהיה עיקבית ויומיומית, כמו למשל צעידה של 30 דקות.
  • סיבים תזונתיים – העשרת התפריט היומי בסיבים תזונתיים כמו אלה הנמצאים בדגנים מלאים, שעועית, אגוזים ועוד עוזרים להרגשת שובע ולכן מקלים על הירידה במשקל. מעבר לכך, ריבוי אכילת פירות וירקות, אף היא מסייעת לאספקת וויטמינים נאותה לגוף.
  • ירידה במשקל – ירידה במשקל הינה הכרחית למניעת הסכרת. הפעילות הגופנית יכולה לסייע במטרה זו, כמו גם תפריט התזונה החדש. ירידה במשקל לא אמורה להיעשות באמצעות דיאטות חדשניות אלא על ידי בחירה נכונה של מרכיבי תזונה בריאים ויעילים יותר.
  • השפעות אחרות – ישנם מחקרים הקושרים את הסכרת למרכיבים אחרים, והרגלים כמו שינה מספקת ושתיית קפה כגורמים המסייעים במניעתה. לפי מחקרים שנעשו, אנשים אשר ישנו פחות מחמש שעות בלילה, היו בסיכון משמעותי יותר למחלות כרוניות כמו סכרת, בהשוואה לאנשים אשר ישנו כ- 7 שעות בלילה. גם שתיית 4 כוסות קפה ביום, מפחית את הסיכון לסכרת ב 50%.
שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »