מחלת הסכרת כתאונת או מחלת עבודה

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

מחלת הסכרת הינה מחלה קשה, כרונית אשר מרגע התפרצותה תלווה את החולה במשך כל ימי חייו, וחסרת מרפא. המחלה ידועה כמחלה גנטית המושפעת הן מגנטיקה והן מאורח חיים לא בריא. בשנים האחרונות נוסף גורם חדש למערך הגורמים למחלה, אשר לא היה ידוע עד כה. הגורם השלישי הינו: מתח (stress ).

יותר ויותר מחקרים רפואיים מוכיחים כי מתח נפשי הינו גורם בעל משמעות רבה בהתפרצות המחלה. נמצא גם קשר בין אנשים שלקו בסכרת לבין אירוע מתח קיצוני שארע להם. מקרים של סכרת שהתפרצה לאחר אירוע של מתח קיצוני בזמן העבודה, הביאו את אלה שלקו במחלה בנסיבות אלה להגיש בקשה להכרה במחלה כתאונת עבודה או כמחלת מקצוע.

מהי מחלת מקצוע?

מחלת מקצוע היא מחלה אשר נמצא קשר ישיר בינה לבין תנאי עבודה או אירועים במקום העבודה של החולה אשר גרמו להתפרצות המחלה. על מנת שחולה יוכר כחולה במחלת מקצוע מחלתו חייבת להיכלל ברשימה סגורה של מחלות מקצוע המופיעות בחוק.

מחלות אלה כוללות למשל סוגים שונים של סרטן שנגרם כתוצאה מחשיפה לחומרים שונים, מחלות נשימה ועור ועוד. לא ניתן לקבל הכרה לגבי מחלת מקצוע אם המחלה אינה מופיעה ברשימה זו, למעט במקרים חריגים. סכרת אינה מופיעה ברשימת מחלות המקצוע.

מהי תאונת עבודה?

תאונת עבודה היא אירוע או הצטברות של אירועים בעבודה אשר גרמו באופן ישיר לפגיעה בבריאותו או ביכולת תפקודו של העובד.

סכרת כתאונת עבודה או מחלת מקצוע

כאמור, מחקרים ופסקי דין תקדימיים הוכיחו כי מחלת הסכרת, אשר עלולה להתפרץ בעקבות אירוע לחץ קיצוני, יכולה במצבים מסוימים להיות מוכרת כמחלת מקצוע או כתאונת עבודה. חשוב לציין כי ברוב המקרים בהם הוגשו בקשות מסוג זה הן נדחו, ושזו פרוצדורה קשה מאד. על מנת להצליח בתהליך תביעה זה מול המוסד לביטוח לאומי, מומלץ להיות מלווים בעורך דין המומחה לתביעות מסוג זה.

מדוע משתלם לעשות את המאמץ ולתבוע הגדרה כתאונת עבודה או מחלת עבודה מביטוח לאומי?

ברגע שמחלה מוגדרת כתאונה או מחלת עבודה היא עשויה לזכות את התובע בקצבה לכל ימי חייו. הקצבה מחושבת אחוזית מן השכר אותו קיבל התובע עד לפרוץ המחלה, בהתאם לחומרת הפגיעה וחומרת המחלה.

מכאן, שבמידה ואדם מוכר כחולה עקב תאונה או מחלת עבודה הוא עשוי לקבל קצבה גבוהה בהרבה ממה שיוכל לקבל אם יפנה לקבלת קצבת נכות באופן רגיל.

כיצד מגישים תביעה להכרה בסכרת כמחלת עבודה או מקצוע?

במידה והחולה סבור כי מחלת הסכרת פרצה בגופו בעקבות אירוע שקשור לעבודה, למשל: עובד שהורד בדרגה או הועבר מתפקידו באופן מפתיע, עובד שחווה איום או אלימות כל שהיא במסגרת העבודה, ותקופה קצרה לאחר האירוע התפרצה המחלה, הוא יכול להגיש תביעה לביטוח לאומי להכרה במחלה כמחלת מקצוע או תאונת עבודה.

את התביעה יש להגיש לסניף המוסד לביטוח לאומי במקום המגורים על גבי טופס מיוחד. הטופס צריך להיות מלווה באישורים רפואיים רלוונטיים וכן באישורים לגבי האירוע החריג (תצהיר של חברים לעבודה, מעסיק וכדומה).

ברוב המקרים המוסד לביטוח לאומי דוחה מיידית בקשות מסוג זה. במידה וביטוח לאומי דוחה את הבקשה, עומדת בפני המבקש האפשרות לפנות לבית הדין לענייני עבודה. בהליך משפטי מסוג זה יהיה על העותר להוכיח קשר ישיר בין התפרצות מחלתו לבין מצב של לחץ חריג במקום העבודה. הליך זה הינו מורכב ומסובך ומחייב ייצוג של עו"ד המתמחה בנושא.

ישנם מקרים של התפרצות מחלת הסכרת עקב אירוע לחץ בעבודה. הכרה במחלה כתאונת עבודה מזכה את העותר בקצבה גבוהה למשך כל ימי חייו. הליך התביעה מורכב ומומלץ לעשותו בליווי יעו"ד.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: