האם סכרת מעלה את הסיכון לסרטן?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

מחלת הסכרת היא אחת המחלות הנפוצות ביותר כיום, ות לסיבוכים שונים אשר כוללים גם התפתחות של מחלות סרטניות.

על פי מחקר חדש, חולי סכרת נמצאים ככל הנראה בסיכון מוגבר לפתח מחלות סרטניות שונות לעומת האוכלוסייה הבריאה.

על פי ההשערות, מחלת הסכרת גורמת לשינויים פיזיולוגיים אשר בסופו של דבר משפיעים על התהליכים הממאירים ומגבירים את הסיכון לסרטן.

מחקר שכלל כ-500,000 אנשים

המחקר, אשר תוצאותיו פורסמו בכתב העת The Journal of Clinical Endocrinology and metabolism הוא מחקר עוקבה אשר כלל כ-300,000 גברים וכ-200,000 נשים אשר מילאו שאלונים רפואיים שונים בשנים 1995-1996. מבין הנבדקים, כ-30,000 גברים וכ-14,000 נשים דיווחו על עצמם כחולי סכרת, ולאחר 10 שנות מעקב (בשנת 2006) נותחו הנתונים על מנת לבדוק האם קיימת אצלם שכיחות מוגברת של מחלות שונות לעומת שאר הנבדקים אשר אינם חולים בסכרת.

על פי תוצאות המחקר, הנשים חולות הסכרת היו בסיכון מוגבר לפתח מחלות סרטניות שונות ולעומת זאת הגברים היו בסיכון מעט נמוך יותר.

לאחר ניתוח הנתונים, התגלה שמחלת הסכרת גורמת דווקא לירידה בהיארעות סרטן הערמונית, אשר נחשב למחלה הסרטנית הנפוצה ביותר בגברים. לאחר הוצאת סרטן הערמונית, התוצאות הראו שגם גברים חולי סכרת סובלים מסיכון מוגבר לסוגי סרטן שונים.

סיבוכים של מחלת הסכרת

מחלת הסכרת מופיעה בכ-8% מהאוכלוסייה הבוגרת וגורמת לסיבוכים שונים. הסיבוכים המוכרים ביותר של מחלת הסכרת הם סיבוכים קרדיווסקולריים, הכוללים פגיעה בכלי דם גדולים המתבטאים בהתקפי לב ושבץ מוחי, ופגיעה בכלי דם קטנים המתבטאים בפגיעה ברשתית, בכליה ובעצבים הפריפריים.

מלבד הסיבוכים הקרדיווסקולריים, מחלת הסכרת מגבירה את הסיכון לסוגי סרטן רבים, כמו סרטן הלבלב, המעי הגס, החלחולת, הכבד, שלפוחית השתן, הרחם, לימפומה (שאינה מסוג הודג'קין), הכליה והקיבה.

השמנה קשורה למחלת הסרטן

חולי סכרת סובלים מאוד מהשמנה, ורובם סובלים ממשקל גבוה ביותר.

מחקרים שונים כבר הראו בעבר את הקשר בין השמנה ומשקל גבוה ובין התפתחות מחלות ממאירות, ואנשים שמנים נמצאים בסיכון מוגבר לפתח מחלות ממאירות לעומת רזים.

על פי השערות החוקרים, להשמנה של חולי הסכרת קשר לעליה השכיחות מקרי הסרטן אצלם, וירידה במשקל לצד טיפול בסכרת יכולים לסייע להפחתת הסיכון.

הפרשה מוגברת של אינסולין יכולה לגרום למחלות ממאירות

אחת ההשערות לגבי הקשר בין מחלת הסכרת ובין התפתחות של סוגי סרטן שונים היא שרמת האינסולין הגבוהה בדמם של החולים יכולה להוביל לשינויים ממאירים ברקמות.

אחת הסברות היא שהאינסולין יכול להיקשר לקולטנים שונים ולגרום לשגשוג תאים בצורה הגורמת להתפתחות גידולים. מלבד זאת, העלייה ברמת האינסולין יכולה לגרום לעליית רמת החומר IGF-I ולשינויים ברמות הורמונים, אשר יכולים גם כן להוביל להתפתחות גידולים.

רמת האינסולין הגבוהה יכולה לגרום לעליה ברמת האסטרוגן או לשינויים ברמת הטסטוסטרון אשר יכולים לסייע לשגשוג גידולים.

השערה נוספת לגבי הקשר בין סכרת ובין עליה בסיכון לגידולים ממאירים כוללות גם הפרעות גנטיות, אשר מגבירות את הסיכון להתפתחות מחלת הסכרת לצד מחלות ממאירות אחרות.

אין ספק שמחקר עתידי בנושא יאיר את הקשר בין מחלת הסכרת הנפוצה למחלות ממאירות אחרות, ויאפשר מעקב וטיפול מתאימים.

השפעה הפוכה של הסכרת על סרטן הערמונית

סרטן הערמונית הוא המחלה הממאירה הנפוצה ביותר בגברים. ככל הנראה, למחלת הסכרת השפעה הפוכה על התפתחות סרטן הערמונית, וחולי סכרת נוטים לפתח את סרטן הערמונית בשכיחות נמוכה יותר.

מכיוון שמדובר בתוצאות על סמך מחקר אחד בלבד, אין להסתמך עליהן בעיניים עצומות.

כמובן שמחלת הסכרת אינה דרך למנוע את סרטן הערמונית, וגם חולי סכרת מחוייבים למעקב הנדרש לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית.

ראו גם:

מחקר חדש קבע: איזון סכרת מונע אבנים בכליות

מחקר קנדי מצא: קיים קשר בין סכרת לבין סרטן שד בשלבים מתקדמים

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »