אכילת מתוקים ומחלת הסכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

סכרת הינה מחלה מטבולית הגורמת לעודף של סוכר בדם עקב מחסור או מיעוט באינסולין. האינסולין הוא הורמון המיוצר בלבלב אשר אחראי על רמות הסוכר בדם.

עודף הסוכר בדם הוא מסוכן ועלול לפגוע באיברים רבים. לפיכך כאשר מאובחנת מחלת הסכרת, היא דורשת טיפול, מעקב ושינוי באורח החיים, בעיקר התזונתי. אחת ההגבלות המרכזיות בתחום התזונה של חולי סכרת, היא ההגבלה סביב אכילת מתוקים והצמדות לדיאטת סוכר.

סכרת וסוכר

אחד ממרכיבי המזון שחשוב להקפיד על מינון נכון ואחראי שלו בקרב חולי סכרת הוא סוכר ומאכלים מתוקים. אכילת סוכר ומאכלים מתוקים בצורה לא מבוקרת בקרב חולי סכרת יכולה להיות מסוכנת עבורם ולגרום לעלייה דרסטית ברמות הסוכר בדם.

עלייה זו יכולה לגרום להתקפים של היפוגליקמיה ולנזקים אחרים לטווח ארוך.

יחד עם זאת, המיתוס לפיו חולי סכרת אינם יכולים לאכול מאכלים מתוקים אינו נכון.

מיתוסים לגבי סוכר וחולי סכרת

על חולי סכרת נאסר לאכול ממתקים

נכון שאכילת ממתקים אינה רצויה לאנשים החולים במחלת הסכרת. אולם חולה הנמצא במעקב, מטופל, והסוכר בדמו נמצא ברמה מאוזנת, יכול מדי פעם, בכמויות קטנות ובמידה, ליהנות גם ממאכל מתוק.

על חולי סכרת להימנע רק ממאכלים מתוקים ומפירות

כאמור, מאכלים המכילים סוכר אינם מומלצים לחולי סכרת ועליהם לאכול אותם במידה. אולם סוכר אינו מצוי רק במאכלים מתוקים (קינוחים ופירות) אלא גם בסוגי מזון נוספים, ובעיקר בפחמימות.

קבוצת הפחמימות כוללת את המאכלים הבאים: לחם על סוגיו השונים, פסטות, מוצרים העשויים מקמח, בורקס, תפוחי אדמה, אורז, קטניות ועוד). מכיוון שהפחמימות מתפרקות בגוף לסוכרים נדרשים חולי סכרת למדוד ולצמצם גם את כמויות הפחמימות שהם צורכים.

האם מותר לסכרתיים לאכול פירות?

פירות אף הם מכילים סוכר, המכונה גלוקוז. גם הגלוקוז אינו מומלץ לסכרתיים כאשר הוא נצרך בכמויות גדולות. לכן חולי סכרת צריכים לצרוך גם פירות במידה מוגבלת.

חולי סכרת יכולים לאכול מאכלים המומתקים בממתיק מלאכותי ללא דאגה

אמרה זו אינה נכונה במלואה. מומלץ לחולי סכרת לבדוק בכל מאכל שהם אוכלים את רמת המרכיבים. במידה והמאכל הממותק מכיל גם פחמימות הרי שרמת הסוכרים בו רבה ועל חולי הסכרת להימנע ממנו או לאכול ממנו בכמויות קטנות.

בנוסף, מומלץ לחולי סכרת להתייעץ עם דיאטנית לגבי סוגי הממתיקים המלאכותיים והמאכלים שהם משולבים בהם. נמצא כי יש סוגים של ממתיקים מלאכותיים אשר מעלים את רמת הסוכר בדם.

חולי סכרת יכולים לשתות משקאות דיאטטיים ללא הגבלה

גם אמירה זו אינה נכונה. ישנם משקאות המומתקים בממתיקים מלאכותיים אשר מכילים פחמימות. לכן גם משקאות דיאטטיים יש לצרוך בכמות מוגבלת ותוך התייעצות עם דיאטנית קלינית.

איך יודעים חולי סכרת מה לאכול?

לחולי סכרת מומלץ להתייעץ עם דיאטנית מומחית שתסייע בבחירת דיאטה לחולי סכרת. הדיאטנית תסייע לחולה לבנות תפריט שישולבו בו מאכלים שהוא אוהב, כך שלא ירגיש שהוא משלם מחיר גבוה מדי בשל מחלתו, ומאידך תצמצם ואף תוציא מהתפריט מאכלים אשר עלולים לסכן את בריאותו של החולה.

חשוב להיות בקשר קבוע עם הדיאטנית על מנת להתאים את התפריט מעת לעת למצב הבדיקות המשתנה, וכן לגוון את התפריט כדי שלא יהפוך להיות משעמם.

דרכים לגיוון התפריט

כיום, חולי סכרת לא צריכים עוד לוותר על חיבתם למתוק ולהסתפק במאכלים שאינם טעימים להם. רשת האינטרנט פותחת בפני החולים הזדמנות להשתתף בפורומים של חולים אחרים ודיאטניות מקצועיות שם מוצע שפע של מתכונים לעוגות וקינוחים המותרים לחולי סכרת. כך יכולים החולים לשמור על בריאותם אך לא לוותר על ההנאה ממתוק.

ראו גם:

מה אסור לאכול עם תרופות נגד סכרת

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »