מהו הקשר בין סכרת לאלצהיימר?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

מחלת הסכרת היא אחת המחלות הנפוצות ביותר כיום, וככל הנראה אחד הסיבוכים האפשריים שלה הוא מחלת האלצהיימר.

בשנים האחרונות מתגברות ההשערות שאכן קיים קשר בין שתי המחלות, ולמרות שהנושא עדיין לא ברור בשלמותו אנשי מקצוע רבים טוענים שאנשים הסובלים ממחלת הסכרת (ובעיקר מסכרת סוג 2) נמצאים בסיכון מוגבר לפתח את מחלת האלצהיימר.

איך סכרת גורמת לדמנציה?

דמנציה היא שם כולל למספר מצבים בהם היכולת הקוגניטיבית נפגמת והסיבה הנפוצה ביותר לדמנציה היא מחלת האלצהיימר.

בהשוואה לאנשים שאינם סכרתיים, חולי סכרת נוטים לסבול יותר מדמנציה וממחלות אחרות של המערכת הקוגניטיבית. למרות שלא כל דמנציה היא מחלת האלצהיימר, קיים קשר בין המחלות ושילוב של מספר סוגי דמנציה מחמיר כמובן את המצב הקוגניטיבי וגורם לפרוגנוזה גרועה יותר.

מחלת הסכרת משפיעה על הסיכון לדמנציה במספר דרכים:

  • תרומה משמעותית לדמנציה ווסקולרית – דמנציה ווסקולרית היא דמנציה הנובעת מהפרעה באספקת הדם למוח. מחלת הסכרת פוגעת בכלי דם, וכתוצאה מופיעה הפרעה משמעותית באספקת הדם לרקמת המוח, כלי הדם המוחיים הופכים לצרים וחסומים ומופיעה דמנציה ווסקולרית. למרות שדמנציה ווסקולרית מופיעה במנגנון שונה ממחלת אלצהיימר, שילוב שתי המחלות יכול להוביל להשפעה משמעותית יותר ולפגיעה קשה יותר ביכולת הקוגניטיבית.
  • השפעה על יכולת המוח להשתמש בסוכר – הקשר בין מחלת הסכרת לאלצהיימר אמנם סבוך ומורכב, אך ככל הנראה מחלת הסכרת משפיעה על יכולת המוח להשתמש בסוכר ולהגיב לאינסולין. כתוצאה, מופיעה הפרעה באספקת האנרגיה לרקמת המוח ויכולים להופיע בו שינויים ניווניים.
  • רמת אינסולין גבוהה מזיקה למוח – המוח תלוי במאזן של כימיקלים אשר משמשים ליצירת הקשר בין חלקי המוח השונים וחיוניים לפעילות תקינה שלו. רמת האינסולין הגבוהה האופיינית לחולי סכרת מפרה את איזון הכימיקלים במוח, ויכולה לגרום לפגיעה בו ואף להוביל להתפתחות אלצהיימר.
  • סיכון מוגבר לפתח ליקוי קוגניטיבי מתון – ליקוי קוגניטיבי מתון הוא מצב שנחשב כ-"טרום אלצהיימר" בו מופיעה הפרעת זיכרון קלה ללא השפעות קוגניטיביות אחרות. רוב האנשים הסובלים מליקוי קוגניטיבי מתון יפתחו את מחלת האלצהיימר תוך מספר שנים, ולכן חשוב לאבחן את המצב בזמן. מחלת הסכרת הוכחה כמגבירה את הסיכון לפתח ליקוי קוגניטיבי מתון, ואנשים הסובלים מסכרת סובלים גם מיותר הפרעות זיכרון והפרעות אחרות המוגדרות תחת הספקטרום של ליקוי קוגניטיבי מתון.
  • רמת סוכר גבוהה גורמת לדלקת – אחת הבעיות עם רמת סוכר גבוהה היא שהיא מגבירה תהליכים דלקתיים, אשר כידוע תורמים כחלק מהגורמים של מחלת האלצהיימר ויכולים לעורר את התפתחותה.

טיפול תרופתי בסכרת יכול למנוע את התפתחות מחלת האלצהיימר

מחקרים שונים הראו שטיפול במחלת הסכרת יכול להשיג שיפור ברמה הקוגניטיבית ולמנוע את התדרדרות המצב לדמנציה.

על פי מחקרים שונים, שימוש בתרופות לאיזון רמת הסוכר יכול להפחית את הסיכון למחלות קוגניטיביות כמו מחלת האלצהיימר, וחשוב למניעת סיבוכים אחרים.

אי לכך, חשוב מאוד לטפל במחלת הסכרת על ידי דיאטה, פעילות גופנית, תרופות ובמקרה הצורך אינסולין, ובדרך זו למנוע התפתחות סיבוכים כמו מחלת האלצהיימר.

מניעת סכרת יכולה למנוע את מחלת האלצהיימר

מניעת סכרת חיונית לשם הבריאות הכללית ועל מנת להבטיח איכות חיים טובה.

מכיוון שסכרת קשורה באופן ישיר להשמנה ולאורח חיים לא בריא, מניעת הסכרת על ידי שמירה על חיים בריאים יכולה לסייע גם למנוע את מחלת האלצהיימר.

על מנת למנוע את התפתחות הסכרת, חשוב לשמור על תזונה נכונה ומאוזנת, לבצע פעילות גופנית באופן יום יומי ולשמור על משקל תקין. בדרך זו, ניתן למנוע לטווח הקרוב את התפתחות הסכרת ולטווח הרחוק את התפתחות הסיבוכים השונים וביניהם מחלת האלצהיימר.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »