איכות חיים לצד הסכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

אחת המוסכמות היא, כי כאשר אדם לוקה במחלה כרונית כל שהיא בהכרח נפגעת איכות חייו. מחלות בדרך כלל פוגעות ביכולתו של החולה להמשיך את שגרת חייו כפי שהיה רגיל אליה לפני פרוץ המחלה.

לפעמים הן מלוות בטיפולים לא נעימים, בדברים שלא ניתן עוד לעשותם ושיש להימנע מהם, בכאבים והרגשה לא טובה ועוד. מחלת הסכרת אינה שונה בהקשר זה מכל מחלה אחרת. עם זאת, ניתן ורצוי לחיות עם סכרת ולנהל חיים מלאים בעלי איכות חיים גבוהה.

כיצד נמדדת איכות חיים?

ישנן הגדרות רבות למושג "איכות חיים", אך יש כמה הגדרות מוסכמות:

הרגשה פיזית טובה והיכולת לעסוק בדברים שעושים לאדם טוב הם שני מרכיבים בהגדרה של איכות חיים. מסתבר שלמרות המגבלות, גם בצל מחלת הסכרת אפשר לשמור על איכות חיים גבוהה ומספקת.

כיצד להרגיש טוב עם סכרת?

אחד היתרונות של מחלת הסכרת הוא שאם היא מאובחנת בזמן ואם החולה ממושמע ופועל בהתאם להוראות הרופאים על ידי ביצוע הטיפול הרפואי בזמן (הזרקת אינסולין או כל טיפול אחר), שמירה על תזונה המתאימה לסכרת והימנעות מהרגלים המזיקים לבריאות כגון עישון, רוב הסיכויים שהחולה יוכל להרגיש טוב בדיוק כפי שהרגיש לפני שלקה במחלה. והרגשה טובה הרי היא כבר 50% מאיכות חיים גבוהה.

אורח חיים בריא

על מנת לשמור על איכות חיים גבוהה מומלץ לחולי סכרת להקפיד על אורח חיים בריא.

תזונה: חולי סכרת מוגבלים בסוגים שונים של מזונות או בכמויות מהן מותר להם לאכול מזונות שונים, לעתים גם מזונות אהובים (מתוקים בעיקר).

בנוסף, חייבים חולי סכרת להקפיד על זמני אכילה קפדניים על מנת לשמור על הסוכר בגופם במצב מאוזן. למרות ההגבלות, ישנם היום מתכונים רבים, טעימים ומגרים המיועדים לחולי סכרת.

לכן מומלץ לחולי סכרת לשמור על כללי התזונה מחד, אך לא לוותר על אוכל טעים (שהוא חלק מהנאות החיים) ולמצוא מתכונים טעימים המותאמים להם.

פעילות גופנית: נמצא כי פעילות גופנית מורידה את רמת הסוכר בדם אצל חולי סכרת ולכן ממש חיונית לבריאותם. בנוסף, פעילות גופנית גורמת לזרימה טובה יותר ולהמרצה של זרימת הדם בכלי הדם ובכך מונעת סיבוכים של סכרת הקשורים בכלי הדם, בעיקר ברגליים.

מעבר ליתרונות אלה הייחודיים לסכרתיים, ידוע כי פעילות גופנית משפרת את ההרגשה הכללית וגם את מצב הרוח. לפיכך, ההמלצה לחולי סכרת היא לעסוק בפעילות גופנית לפחות 4 פעמים בשבוע, בין 40-50 דקות בכל פעם.

הפעילות החשובה והמומלצת ביותר היא הליכה. חולה סכרת שיעסוק בפעילות גופנית יחוש תוך זמן קצר בשיפור ניכר בהרגשה הפיזית אך גם במצב הרוח ובתחושה הכללית.

מומלץ לחולי סכרת העוסקים בפעילות גופנית למדוד את רמת הסוכר בדם לפני ואחרי הפעילות. כמו כן מומלץ להיבדק על ידי רופא לפני שמתחילים להתאמן.

דברים שמהם כדאי להימנע: עישון ואלכוהול. עישון ואלכוהול מזיקים לבריאותו של כל אדם, אולם הם עלולים להיות מסוכנים פי כמה לחולי סכרת ולגרום לסיבוכים משמעותיים.

לכן, חולים הרוצים לשמור על איכות חיים גבוהה בצל המחלה, מומלץ להם להימנע מעישון ושתיית אלכוהול. ההנאה הרגעית שבשתייה ובעישון עלולים להביא לרגעי חרטה כבדים (בשלב מאוחר מדי) במידה ויחולו סיבוכים.

להמשיך לעסוק בפעילויות אהובות

למרות המגבלות, מומלץ לחולי סכרת להמשיך ולעסוק בפעילויות אהובות שעושות להם טוב.

טיולים: גם חולים אשר נזקקים להזרקת אינסולין כמה פעמים ביום יכולים להמשיך וליהנות מטיולים, גם אם מדובר בטיולים בשטח וגם אם מדובר בטיולים לחו"ל.

סכרת היא אמנם מחלה כרונית, אולם ניתן להמשיך ולקיים אורח חיים מלא ומספק ולשמור על איכות חיים גבוהה גם בצל המחלה.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »