מהי סכרת הריון?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

סכרת הריונית היא סכרת המתפתחת בזמן ההריון, וגורמת לעליה ברמת הסוכר בדם. נשים הסובלות מסכרת הריונית חייבות לטפל במחלה, מכיוון שללא טיפול עלול להיגרם נזק לעובר.

ברוב המקרים, שמירה על תזונה נכונה ופעילות גופנית מספיקים לאיזון הסוכר, אך קיימים מקרים אחרים בהם יש צורך בטיפול תרופתי. רמות הסוכר יורדות בחזרה לנורמה בדרך כלל אחרי הלידה, אך הבשורות הרעות הן שנשים בעלות היסטוריה של סכרת הריונית נמצאות בסיכון מוגבר לפתח סכרת מסוג 2 תוך מספר שנים, ולכן חייבות להיות במעקב.

הגורמים לסכרת הריון

הסיבה לסכרת הריון עדיין לא ברורה, ומדובר בנושא הנחקר רבות בשנים האחרונות. ככל הנראה, במהלך ההריון השלייה (המחברת בין התינוק לאספקת הדם מהאם) גורמת לשינויים ברמת ההורמונים ולפגיעה ביכולת הגוף להשתמש באינסולין. ככל שהעובר גדל השליה מפרישה יותר הורמונים, אשר בשלב מסויים גורמים לעליה קשה ברמת הסוכר בדם ולסכרת.

כל אישה יכולה לפתח סכרת הריונית, אך קיימים מספר גורמי סיכון המגבירים את הסיכוי להופעת הסכרת ההריונית:

  • גיל מעל 25 – רוב המקרים של סכרת הריונית מופיעים אצל נשים מעל גיל 25. ככל שהגיל עולה, הסיכון הכללי לסיבוכי הריון וביניהם סכרת עולה גם כן.
  • היסטוריה משפחתית או אישית – נשים שסבלו מסכרת הריונית בהריון הקודם או שקיימת הופעה של סכרת הריונית במשפחה (אצל האם או אחת האחיות) נמצאות בסיכון מוגבר לסכרת הריון. עם זאת, חשוב לזכור שהופעת הסכרת תלויה בגורמים רבים, וקיימים מצבים בהם בהריון אחד הייתה סכרת והריון אחר עבר בשלום.
  • השמנה – נשים הסובלות מעודף משקל או משמינות בצורה קיצונית במהלך ההריון נוטות יותר לפתח סכרת הריונית. במקרים אלה חשוב לעקוב אחר רמת הסוכר על מנת לאבחן את הסכרת בזמן. כמו כן, נשים הסובלות ממצב טרום סכרתי (ערכי סוכר בצום בין 100 ל-125) נוטות גם כן לפתח סכרת הריונית.

הביטוי של סכרת הריונית

ברוב המקרים סכרת הריונית לא גורמת לביטוי קליני, ורוב הנשים עוברות את הסכרת ללא תלונות. לעתים, הסכרת יכולה לגרום לסימנים קלים כמו צמא והשתנה מרובה, אך עיקר הביטוי של המחלה הוא מעבדתי.

עם זאת, הסכרת ההריונית משפיעה מאוד על ההריון והלידה, ובמקרים רבים העובר עלול להיפגע כתוצאה מהסכרת. הסיבוך הנפוץ ביותר של סכרת הריון הוא משקל לידה גבוה, ונשים רבות עוברות לכן זירוז לידה או ניתוח קיסרי.

כמו כן, תינוקות שנולדו לאימהות החולות בסכרת נמצאים בסיכון מוגבר לפתח קשיי נשימה, צהבת וסיבוכים נוספים, ולכן הריון של נשים הסובלות מסכרת הריונית נחשב להריון בסיכון ודורש מעקב מוגבר.

אבחנת סכרת הריונית

מכיוון שהסכרת ההריונית לא גורמת לסימנים משמעותיים, האבחנה מתבצעת על ידי בדיקת סקר המוצעת לכל הנשים בהריון. בדיקת הסקר כוללת מבחן העמסת סוכר השונה במקצת מהמבחן המתבצע בחשד לסכרת מסוג 2 וכולל מספר שלבים:

  • בדיקת סוכר בסיסית – לפני מתן הסוכר בודקים את רמת הסוכר בדם.
  • העמסת סוכר – הנשים שותות נוזל המכיל כ-100 גרם סוכר
  • 3 בדיקות דם – לאחר שעה, שעתיים ושלוש שעות. בבדיקות אלה בודקים את רמת הסוכר במטרה לזהות רמה לא תקינה שמעידה על סכרת.

תוצאה חיובית המביאה לאבחנה של סכרת הריונית מופיעה לאחר שב-2 בדיקות מתוך ה-3 הערכים היו גבוהים מהנורמה. הערכים התקינים:

  • לאחר שעה –  עד 180 מ"ג לד"ל
  • לאחר שעתיים – עד 155 מ"ג לד"ל
  • לאחר 3 שעות – עד 140 מ"ג לד"ל

כל ערך מעל הערכים האלה נחשב לגבוה מהנורמה, ומעלה את החשד לסכרת הריון.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
דיאטת סכרת הריון

סכרת הריון הינה דבר שכיח היכול להופיע במיוחד בחצי השני להריון. הסכרת ההריונית יכולה לסכן הן את האם והן את התינוק ולכן חשוב לאבחנה ולטפל

לקריאת המאמר »
דיאטת סוכר

אנו חיים בתקופה בה רזון הוא אידיאל היופי ולכן רבים מוכנים לעשות כמעט הכל בכדי להוריד במשקל ולהישאר רזים. ידוע כי הסוכר חשוב לגוף- הוא

לקריאת המאמר »