סכרת ובשר אדום: לא כל הבשר מזיק

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!


לא כל הבשרים האדומים מכילים ערכים תזונתיים שווים, וחלקם אפילו אינם טובים מספיק כדי להיחשב למזונות ראויים.

יחד עם זאת, כשהתקשורת מדברת על בשר אדום המזיק לבריאות, ניתן לקבוע באופן ודאי כי המחקר מאחורי החדשות לא הבחין בין בשר מעובד ובשר טרי, כמו גם בין בשר המבושל יותר מידי לבין בשר המבושל כראוי.

טעות גדולה היא לקבוע חד משמעית כי כל הבשרים האדומים מזיקים לבריאות, ויש להבין אלו בשרים מהווים סיכון לסכרת, כמו גם להבין מה בעצם אומר המדע, מהן השאלות אותן יש לשאול, ומהן ההמלצות התזונתיות.

בשרים מעובדים כגון נקניקיות, נקניקים, ובשרים המוגשים במעדניות ובמסעדות, מכילים ריכוז גבוה של אומגה 6, רעלים וחנקנים המכילים חיידקי מעיים רעים. כל אלו קשורים עם סיכון מוגבר לסכרת. במקומם, ואם אדם מתעקש לאכול בשר, יש להקפיד על אכילת בשר אדום רזה וטרי, במנות קטנות, המקדם בריאות טובה ותפקוד תקין.

המחקר אינו מבחין בין בשר אדום מעובד לבין בשר אדום שאינו מעובד

כשמאמרים קובעים כי בשר אדום גורם למחלות כרוניות כגון סכרת, עליהם להקפיד על רמה גבוהה של ייחוד ודיוק. למרבית הצער, כל מה שהתקשורת מפרסמת הן כותרות מדאיגות וחצאי אמיתות. עם קריאת פרסומים כגון "נקניקיות ובשר אדום קשור לסיכון מוגבר של סכרת", צריך לשאול כיצד מצדיקים המחברים נקניקיות, שהן תערובת סויה, חיטה, וחלקי בעלי חיים שאינם מתאימים לשימושים אחרים, עם בשר, ומהם מרכיבי המחקר.

כמובן, החדשות האחרונות אודות סכרת אינן מבחינות בין נקניקיות, נקניקים ומעדני בשרים אדומים שאינם מעובדים. בנוסף, מחקרים צריכים לקחת בחשבון אתה הרמה בה בושל הבשר, וכיצד קשורה צריכת בשר אדום, בטווח הארוך, לעלייה בסיכון לסכרת מסוג 2.

היות ומחקרים רבים הניבו תוצאות מעורבות תוך שימוש באמצעים שאינם אמינים, מדענים בבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת הרווארד, ערכו סקירה שיטתית להבחנה בין סוגי הבשרים. סקירה זו מצאה כי אכילת בשר מעובד נמצאה קשורה לסיכון גבוה יותר בכמעט 20 אחוז לסכרת מסוג 2. יחד עם זאת, המדענים לא מצאו כל סיכון גבוה יותר לסכרת בקרב אנשים שאוכלים בשר אדום שאינו מעובד, כגון בשר בקר טרי.

מחקר זה הגדיר בשר אדום שאינו מעובד ככל בשר בקר מבושל, או בשר טלה שלא נשמר בעישון והמלחה, ושאינו מכיל תוספות חומרים כימיים משמרים.

בשרים מעובדים כוללים בתוכם נקניקים למיניהם, נקניקיות והמבורגרים. המחקר מצביע על כך שיש צורך במחקרים נוספים לבחינת הגורמים הרכיבים המצויים בבשרים מעובדים, וכיצד הם תורמים לבריאות לקויה וסיכונים לסכרת.

הדרך בה בשרים מעובדים מזיקים לבריאות ומגבירים את הסיכון לסכרת

בשר מעובד מכיל סויה ותירס, אומגה 6 ושמנים נוספים. האיזון הנכון של אומגה 6 עם אומגה 3 החיוני לבריאות מפחית את הסיכון לסכרת, מחלות לב וכלי דם, סרטן, דיכאון, אלצהיימר ודלקת מפרקים שגרונית.

התזונה המערבית אינה מקפידה על האיזונים הנכונים בין השומנים, והיות ואנשים צורכים מזונות מעובדים רבים מידי, ומזונות מטוגנים המכילים שמנים צמחיים ובשרים תעשייתיים, ובכך הם מפחיתים יותר את הסיכויים לאיזונים הנכונים בין השומנים.

כל הבשרים, כולל בשרים טריים, מכילים אומגה 6, ובשר שבושל יתר על המידה מכיל רמות גבוהות יותר של רעלים מחומצנים באומגה 6, רעלים אלו נספגים לרקמות וגורמים לדלקת, המגבירה באופן משמעותי חמצון שומן בתאים.

מסיבה זו ממליצים רופאים על תזונה הכוללת בשר טרי רזה שהוכן בקפידה בטמפרטורות נמוכות יותר, ומרבית המחקרים הממליצים על הימנעות מצריכה לקויה של בשר, צריכים להתמקד גם בהסברים לבישול והכנת הבשר.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »