סכרת בתינוקות

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

סכרת היא מחלה בה רמת הסוכר בדם אינה מאוזנת, אשר יכולה להופיע בכל גיל ובין היתר גם בתינוקות.

במחלת הסכרת, הגוף לא מצליח להתמודד כראוי עם הסוכר, ורמת הסוכר בדם עולה ויכולה לגרום לתסמינים שונים בטווח הקצר ולסיבוכים מסכני חיים בטווח הארוך.

קיימים 2 סוגים עיקריים של סכרת: סכרת נעורים (הידועה בשם סכרת מסוג 1) אשר גורמת לפגיעה הדרגתית בהפרשת האינסולין מהלבלב ודורשת שימוש קבוע בזריקות אינסולין, וסכרת מבוגרים (הידועה בשם סכרת מסוג 2) אשר מופיעה בגיל מאוחר יותר על רקע השמנה, ומטופלת בעיקר על ידי שינוי אורח חיים ותרופות.

מלבד זאת, סוג נוסף של סכרת אשר יכול להשפיע על תינוקות הוא סכרת הריון – מחלה זמנית התוקפת נשים בהריון, ויכולה להסתבך ולהשפיע על בריאות העובר והתינוק.

בשנים האחרונות עולה המודעות לגבי נושא הסכרת, ההתמודדות איתה והסיבוכים השונים שלה, ועל כן חשוב לזכור שאבחנה בזמן וטיפול מתאים יכולים להציל חיים ולמנוע סיבוכים נוספים.

סכרת נעורים בתינוקות

סכרת נעורים מופיעה בעיקר בשני שלבים במהלך הילדות: בגילאים 4-6 ובגילאים 10-14. בשנים האחרונות נצפתה עליה בשכיחות של סכרת נעורים בגילאים הצעירים יותר, וניתן לראות מקרים רבים של סכרת נעורים המופיעים כבר בגילאים 0-4.

ככל הנראה, חשיפה לגורמים סביבתיים שונים גורמת להעלאת הסיכון לסכרת נעורים כבר בגיל הינקות, ומחקרים שונים מראים עליה של כ-5% בשנה בשכיחות הופעת הסכרת בגילאים כה צעירים.

תסמינים של סכרת נעורים בתינוקות דומים מאוד לתסמיני המחלה בילדים גדולים יותר, וכוללים שתייה מרובה, השתנה מרובה וירידה במשקל. בדרך כלל ניתן לשים לב לכך שהתינוק מרבה בשתיית מים (מעבר למה שהיה רגיל בעבר) ושתדירות החלפת החיתולים עולה, ומלבד זאת ניתן לצפות בירידה במשקל במעקבים ההתפתחותיים המתבצעים בטיפת החלב. כמו כן, תינוקות הסובלים מסכרת יהיו עייפים יותר, פחות פעילים וניתן יהיה לראות שינויים בהתנהגותם.

אבחנה של סכרת נעורים בתינוקות מתבצעת בדומה לאבחנה בילדים על ידי בדיקות דם, שתן ובדיקות נוספות (כמו בדיקת העמסת סוכר). לאחר האבחנה, יש לטפל בילדים באופן קבוע על ידי זריקות אינסולין במהלך כל החיים.

השפעת סכרת הריון על תינוקות

סכרת הריון היא מצב המופיע בהריונות רבים ומשפיע על התינוק והאם. ברוב המקרים, נשים הסובלות מסכרת הריון יולדות תינוקות בריאים, אך עם זאת יכולים להופיע בתינוקות לאימהות סכרתיות מספר סיבוכים הכוללים:

  • משקל גוף גבוה – רמת הסוכר הגבוהה באימהות הסכרתיות עוברת אל העובר דרך השליה וגורמת אצלו להפרשת אינסולין מוגברת ולעליה במשקל. בסופו של דבר, התינוקות נולדים במשקל גבוה, מצב היכול לגרום לסיבוכים בלידה (ולעתים דורש ביצוע ניתוח קיסרי).
  • פגות – נשים הסובלות מסכרת הריון נמצאות בסיכון ללידת פג, על הסיבוכים הנלווים לכך. פגים סובלים מסיבוכים התפתחותיים שונים, הפרעות נשימה והפרעות נוספות הדורשות אשפוז ממושך בפגיה למשך שבועות רבים.
  • היפוגליקמיה – בחלק מהמקרים, תינוקות לאימהות סכרתיות נולדים עם רמת סוכר נמוכה בדם, בעיקר בגלל הפרשת האינסולין המוגברת שלהם. אירועים קשים של היפוגליקמיה יכולים לגרום לפרכוסים ולסיבוכים נוספים ולכן תינוקות לאימהות סכרתיות עוברים בדיקות קפדניות לרמת סוכר בדם, וטיפול לאיזון הסוכר במקרה הצורך.
  • צהבת – צהבת ביילוד היא תופעה נפוצה יחסית, הנפוצה עוד יותר בקרב תינוקות לאימהות סכרתיות. צהבת ביילוד אינה מצב משמעותי, ודורשת לרוב מעקב בלבד.

בדרך כלל, השפעת סכרת ההריון על התינוקות היא זמנית, וחולפת תוך תקופה קצרה במהלכה עוקבים בקפדנות אחר בריאות התינוקות.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »