סכרת אצל ילדים

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

סכרת אצל ילדים היא מחלה נפוצה ששכיחותה הולכת וגדלה מדי שנה. היא מופיעה על פי רוב בגיל הילדות, בשלב בית הספר ואף לפניו ובגילאי הנעורים.

הסכרת השכיחה ביותר בקרב ילדים היא סכרת נעורים המתבטאת בהרס תאי הלבלב האחראים על ייצור האינסולין, וכתוצאה מכך לעליית רמות הסוכר בדם. הטיפול בסכרת אצל ילדים נועד לאזן את רמות הסכר בדם.

סכרת אצל ילדים עלולה להוביל למצבים מסוכנים כגון התייבשות, היפוגליקמיה ופגיעה במאזן המלחים בגוף.

סוגי סכרת אצל ילדים

ישנם שני סוגים עיקריים של סכרת: סכרת מסוג 1 וסכרת מסוג 2. סכרת סוג 1 כונתה בעבר סכרת נעורים משום שהופיעה כמעט אך ורק אצל ילדים ונוער בעוד שסכרת סוג 2 הופיעה כמעט רק אצל מבוגרים.

אולם עם השנים עלה מספר הילדים והנוער שחלו בסכרת סוג 2 המושפעת יותר מגורמים סביבתיים, בעיקר בשל העלייה בשיעורי ההשמנה בקרב ילדים ונוער וחוסר פעילות גופנית.

סכרת מסוג 1 מתבטאת בהרס של תאי הבטא בלבלב האחראים על הפרשת האינסולין למחזור הדם. בעקבות הרס זה הגוף אינו מייצר את הורמון האינסולין החיוני לאיזון רמות הסוכר בדם.

האינסולין דואג להעביר גלוקוז מהדם אל התאים ובכך הופך את הסוכר לאנרגיה זמינה. המחסור באינסולין גורם לרמות הסוכר בדם לעלות, מה שעלול להוביל למצבים מסוכנים וסיבוכים ועל כן יש צורך בהשלמת האינסולין ממקור חיצוני.

סכרת מסוג 1 פוקדת כעשירית מהאוכלוסייה והיא מופיעה בעיקר בגילאי הילדות והנעורים. הגורמים להופעתה אינם ידועים בוודאות. כנראה שמדובר בשילוב של גורם אוטואימוני כלשהו (כאשר המערכת החיסונית תוקפת תאים בגוף) עם גורמים תורשתיים וסביבתיים.

ישנן השערות הקושרות בין מרכיבי תזונה מסוימים כגון גלוטן וחלב פרה להתפרצות סכרת סוג 1.

סכרת מסוג 2 היא הסוג הנפוץ ביותר בקרב מבוגרים מעל גיל 30. בניגוד לסכרת נעורים הפורצת כתוצאה מהרס תאי הלבלב המייצרים אינסולין, סכרת מסוג 2 מתפתחת כתוצאה מתנגודת הגוף לאינסולין, כלומר האינסולין מופרש אך הגוף אינו מגיב אליו כיאות.

היא מושפעת בעיקר מנטייה גנטית והשמנת יתר.

סימפטומים

הסימפטומים העיקריים האופייניים לסכרת אצל ילדים הינם:

  • השתנה רבה – בשל רמות הסוכר הגבוהות הכליות מפרישות הרבה מים וכך עולה כמות השתן המופרשת.
  • צימאון עז – בעקבות ההשתנה הרבה הגוף חש צורך להשלים נוזלים ולכן הצמא גובר.
  • תיאבון מוגבר – בגלל שהגלוקוז לא מגיע לתאים המוח משדר תחושת רעב.
  • ירידה במשקל – כתוצאה מכך שהגוף מפרק חלבונים ושומנים במקום הסוכר שאינו מגיע לתאים.
  • עייפות.

טיפול

הטיפול בסכרת מסוג 1 אצל ילדים נעשה באמצעות הזרקה מלאכותית של אינסולין. הזריקות ניתנות באופן יומיומי על ידי מזרקים, עטי מזרק ומשאבות ממוחשבות.

השמירה על מינון נכון של אינסולין בזריקות חשוב מאוד כדי לשמור על רמה מאוזנת של סוכר בדם כך שלא תהיה לא גבוהה מדי ולא נמוכה מדי. בניגוד לאינסולין המופרש על ידי הלבלב בצורה טבעית באופן שיתאים לרמת הסוכר בדם, האינסולין המלאכותי חסר תכונה זאת ולכן כדי לדעת את המינון הדרוש יש צורך בנוסף לזריקות למדוד את רמת הסוכר בדם מספר פעמים ביום.

כמובן שטיפול זה דורש למידה, הדרכה ואחריות רבה שאינם פשוטים עבור ילדים. לכן ההורים והצוות החינוכי המטפל בהם חייבים להיות מודעים ומעורבים בטיפול היומיומי בילד הסכרתי וכמובן לעודד אותו.

כיום עובדים על פיתוח משאבות ומכשירים מיוחדים שיזריקו אינסולין באופן אוטומטי בהתאם לרמת הסוכר. בנוסף חשוב להקפיד על תזונה מתאימה לחולי סכרת כמו הגבלת החלבון בתפריט.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
סכרת בתינוקות

סכרת היא מחלה בה רמת הסוכר בדם אינה מאוזנת, אשר יכולה להופיע בכל גיל ובין היתר גם בתינוקות. במחלת הסכרת, הגוף לא מצליח להתמודד כראוי

לקריאת המאמר »
סכרת נעורים

סכרת נעורים, הנקראת גם סכרת מסוג 1 או סכרת התלויה באינסולין היא מצב כרוני בו הגוף מייצר כמות קטנה מדי של אינסולין. האינסולין הוא הורמון

לקריאת המאמר »