סובלים מכף רגל סכרתית? הנה כמה פתרונות נגישות שמקלים על החיים

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!


את הסכרת הגדירו כבר בתור "המגיפה של המאה ה-21", כאשר למרבה הצער מדי שנה אנחנו חווים עלייה בהיקפי התחלואהסובלים מכף רגל סכרתית? הנה פתרונות נגישות שמקלים על החיים בסכרת. סכרת טומנת בחובה סיבוכים מורכבים, אשר מסבירים את הסכנה המוחשית שהיא מעמידה לחייהם של הסובלים ממנה (גם אם לרוב בצורה עקיפה).

כף רגל סכרתית, מצב בו חולה הסכרת סובל מזיהום, מכיב או מהרס רקמות בגפיים התחתונות, היא מהסיבוכים החמורים אך השכיחים של מחלת הסכרת. הבעיה עלולה להיגרם עקב פגיעה עצבית, פגיעה בכלי הדם וגורמים אחרים, ובהיעדר טיפול בה היא עלולה להסתיים בקטיעת גפיים.

על מניעה וטיפול בסוכרת

העצה הטובה ביותר שאפשר להעניק לחולי הסכרת היא להשקיע את כל המאמצים בניסיון למנוע את התפתחות כף הרגל הסכרתית. איזון ככל האפשר של רמות הסוכר בדם, שמירה על היגיינת הציפורניים, שימוש בגרביים ובנעליים המותאמות לחולי סכרת, גזירה נכונה (וישרה) של הציפורניים, הימנעות מעישון ונקיטת כל אמצעי הזהירות כדי למנוע מצבים של כוויות ברגל הם כמה מהפעולות שאפשר לבצע על מנת להפחית את הסיכויים להתפתחות של כף רגל סכרתית.

כמובן שתוך כדי, חשוב לפעול על מנת לאזן ככל האפשר את רמות הסוכר בדם – מה שיקטין את הסיכויים לסיבוכי הסכרת השונים. חולי סכרת חייבים להרכיב לעצמם, בדרך כלל באמצעות דיאטנית מומחית לתחום, תפריט תזונתי מאוזן. יש מקרים בהם נדרש טיפול תרופתי או שימוש באינסולין על מנת לאזן את רמות הסוכר. בקרה שוטפת אחר רמות הסוכר בדם הכרחית גם כן.

חשיבותו של האבחון המוקדם

בדומה לבעיות גופניות אחרות, גם במקרה של כף רגל סכרתית אין תחליף לגילוי מוקדם. אבחון מהיר ויעיל של הבעיה, לפני שהיא מתפתחת לממדי ענק, עשוי להקל בצורה משמעותית על הטיפול בה. חשוב לבדוק את כף הרגל באופן יום-יומי, במטרה לאתר בין השאר סדקים או חתכים שעלולים להעיד על הבעיה המתגבשת. כמובן שפנייה לרופא מומחה, לצורך אבחון מדויק של הבעיה, תאפשר לקבל את התמונה המלאה.

סובלים מכף רגל סכרתית? יש מה לעשות כדי להקל על ההתנהלות בסביבת החיים

גם אם חרף כל המאמצים שלכם הגעתם למצב בו מתחילים להופיע סימנים של כף רגל סכרתית, חשוב שתזכרו שזו ממש לא גזירת גורל. מלבד הטיפולים שתכליתם ניסיון לשפר את המצב ולמנוע הידרדרות של הבעיה, ישנם פתרונות שונים שעשויים להקל על שגרת החיים של האדם חולה הסכרת. מיותר אולי לציין שאדם הסובל מכף רגל סכרתית יחווה כאבים ולחצים שיקשו על פעולות בסיסיות דוגמת הליכה. התמונה מורכבת שבעתיים בקרב אנשים שכבר חוו למרבה הצער קטיעת גפיים עקב התפתחות כף הרגל הסכרתית והחמרתה.

פתרונות שונים להנגשת סביבת המגורים והמחיה של האדם חולה הסכרת נכנסים לתמונה בנקודה הזו בדיוק. המעבר בין מפלסי המבנה הוא אחת הפעולות היותר מורכבות לביצוע עבור אנשים שסובלים מכף רגל סכרתית, ועל אחת כמה וכמה אלו שחוו קטיעת גפיים המחייבת אותם להתנייד עם כיסא גלגלים. מעלון (מעלית ביתית) או מעלית הידראולית עשויים להיות מותקנים בחללים הפנימיים או החיצוניים של המבנה, ללא עבודות תשתית מורכבות יתר על המידה, ובכך להקל באופן דרסטי על חייהם של חולי הסכרת והתפקוד העצמאי שלהם.

אם המבנה כולל בתוכו מדרגות, חולה סכרת עלול לחוות קשיים מהותיים לעלות או לרדת בהם בצורה רגלית. גם כאן יש פתרון, והוא התקנה של מדרגון. מדרגון כיסא מבוסס על כיסא המחובר למסילה ונע בדרך זו לאורכו של גרם המדרגות. מדרגון משטח, בו התנועה נעשית באמצעות עמידה או ישיבה על כיסא גלגלים המונח על המשטח האופקי, הוא פתרון אפשרי אחר.

 

אולי יעניין אותך גם:

לא צריך ללכת לרופא בשל כיב רגל סוכרתית, טפלו בלייזר בבית

הזכויות הרפואיות המגיעות לחולי סכרת

 

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »