חוקרים בדקו אם משקאות דיאטטיים מסוכנים לסובלים מסוכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!


לא צריך להיות מומחה לרפואה או לתזונה כי לדעת שהמשקה הבריא ביותר עבורינו הוא מים, שזהו כתוצאה מכך לכינוי "טעםהאם משקאות דיאטטים מסוכנים לסובלים מסוכרת? – מחקר בדק החיים". עם זאת, למרבה הצער הפיתויים גדולים מדי עבור רבים מאיתנו, שצורכים שורה ארוכה של משקאות אחרים. במקרה של אנשים הסובלים מהשמנת יתר, או כאלו המנסים מראש לנכס לעצמם אורח חיים בריא יותר, יש ביקוש למשקאות המוגדרים כ"דיאטטים".

אבל האם זו באמת הבחירה הבריאה יותר? ממש לא בטוח, על רקע מספר עצום של מחקרים המצביעים על הבעיות השונות שטומנים בחובם המשקאות הדיאטטים.

משקאות דיאטטיים וסוכרת: מה הם הממצאים העיקריים של המחקר?

לפני כמה שנים, פורסם מחקר חשוב שהצביע על הקשר בהחלט הדוק בין צריכה של משקאות דיאטטים לבין אחד מסיבוכי הסוכרת היותר חמורים – רטינופתיה סוכרתית פורליפרטיבית. המדובר הוא בסיבוך של כלי הדם שמופיע בעיקר בקרב חולי סוכרת הסובלים מהמחלה תקופה ממושכת (עשר שנים ומעלה), ושעלולה להוביל אצלם לעיוורון מוחלט. המחלה יכולה להיות פרוליפרטיבית, כלומר, להיגרם עקב התרחבות של כלי הדם.

המחקר, שהיה בחן האם יש קשר בין משקאות קלים (הן דיאטטים והן רגילים) לסיבוכי הסוכרת המיקרווסקולריים, בדגש על רטינופתיה סוכרתית ובצקת מקולרית על רקע סוכרת. החוקרים בחנו נתונים לגבי חולי סוכרת מבוגרים בבית חולים אוסטרלי, שנשאלו מספר שאלות לגבי הרגלי התזונה שלהם. היקף צריכת המשקאות הקלים חולקה לשלוש קבוצות: הימנעות, צריכה מתונה וצריכה מרובה.

החוקרים מצאו כי בקרב כ-37.8% מהמשתתפים לא נתגלה רטינופתיה סוכרתית, על סוגיה. אצל שאר הנבדקים, התגלו סוגים ודרגות חומרה שונות של הבעיה: רטינופתיה סוכרתית לא פרוליפרטיבית בדרגה קלה (כ-5.9%), רטינופתיה סוכרתית לא פרוליפרטיבית בדרגת קושי בינונית (כ-25.3%), רטינופתיה סוכרתית שאינה פרוליפרטיבית בדרגת קושי חמורה (כ-4.6%) ורטינופתיה סוכרתית פרוליפרטיבית (כ-24%).

ברמה הכללית, נמצא כי צריכת יתר של משקאות דיאטטים עלולה להגביר את הסיכון לסבול מרטינופתיה סוכרתית פרופילרטיבית, ביחס של 2.51 בהשוואה לאנשים שנמצא שלא צרכו משקאות מהסוג הזה. יש להדגיש כי אנשים שצרכו משקאות קלים רגילים ושאינם דיאטטים, היו בסבירות דומה ליתר האוכלוסיה לסבול מרטינופתיה סוכרתית או לבצקת מקולרית שהבסיס שלה הוא סוכרתי.
החוקרים מודעים למספר מגבלות של המחקר, ולעובדה שקשה להכליל ממנו באופן גורף. עם זאת הם סיכמו את הממצאים בהמלצה להמעיט ככל הניתן בשתייה של משקאות הנחשבים לדיאטטים, כשבכל מקרה רצוי כאמור להקפיד כמה שיותר על שתיית מים.

לא רק סוכרת: סיבוכים פוטנציאלים נוספים מצריכת משקאות דיאטטים

הסיכוי הגבוה לסבול מסיבוכי סוכרת אינו היחידי המזוהה עם צריכת משקאות דיאטטים. מחקרים רבים הצביעו על נזקים אפשריים אחרים שעלולים להיגרם, למשל עלייה בסיכון לסבול ממחלות לב או כלי דם, אקוטיות או כרוניות. מחקר אחר שנערך מצא כי שתיית משקאות דיאטטים עלולה להגדיל את הסיכוי של האדם לחווץ שבץ מוחי.

בכל מקרה, ברור מדוע אנשים הסובלים מסוכרת חייבים להיות עם האצבע על הדופק בכל הנוגע לאורח החיים שלהם, כולל להרגלי התזונה. מעבר לניטור שוטף (ולעיתים יום-יומי) של רמות הסוכר בדמם, חשוב שהם יאכלו באופן מאוזן ויקפידו על פעילות גופנית המותאמת להם. הטיפול בתסמיני הסוכרת רצוי שיתבצע בשלב מוקדם ככל האפשר, על מנת למנוע סיבוכים חמורים דוגמת אלו שעסקנו בהם במאמר הנוכחי.

לקריאה נוספת:
Diet Soda Linked to Increased Risk for Diabetic Retinopathy – Medscape
19 Facts About Diet Soda That Might Make You Finally Stop Drinking It

 

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »