מדרסים לחולי רגל סכרתית: מהם היתרונות?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!


כף הרגל היא אחת הנפגעות העיקריות מסכרת, המוגדרת על ידי רבים כמגיפה המשמעותית ביותר של המאה ה-21. כף רגל סכרתית היא מצב נפוץ, במסגרתו מופיעים פצעים, נגעים או כיבים מסוגים שונים על כף הרגל של האדם הסובל מהמחלה. מלבד המחלה עצמה, ישנם כמה גורמי סיכון המגדילים את הסיכויים לרגל סכרתית: עודף משקל, כלי דם פגומים, בעיה נוירולוגית ממנה סובל האדם ועוד.

במקרים רבים התסמינים האלו יופיעו רק בשלבים מאוחרים יחסית של הפגיעה בכף הרגל, כאשר קודם לכן עלול האדם לסבול מחוסר תחושה ברגל. ייתכן שהאדם לא יחווה כלל תסמינים הניתנים לזיהוי בשלבים הראשונים.

על פי ההערכות, כ-20% מבין חולי הסכרת סובלים גם מרגל סכרתית. השאלה שצריכה להישאל היא מה הם יכולים לעשות על מנת לשפר את המצב ולהקל על תסמיני הפגיעה ברגל. עבור רבים מהם הפתרון המותאם על ידי הגורמים הרפואיים השונים הוא מדרסים.

כיצד מדרסים יכולים לסייע לרגל סכרתית?

במצב הרגיל, משמשים מדרסים בעיקר לתיקון בעיות מבניות בכף הרגל, דוגמת עיוותים, קשת גבוהה או פלטפוס. הדבר הראשון שהמדרסים עשויים לבצע, בהקשר הנוכחי, הוא שיפור חלוקת העומסים המוטלים על כף הרגל. 

כאשר הלחצים על כף הרגל מופחתים, בזכות המדרסים, קטנים הסיכויים להופעתם של כיבים מדממים חדשים ולריפויים של כיבים קיימים. העובדה שהלחץ המוטל על השרירים בכף הרגל, העקב ואזורים אחרים ברגל קטן משמעותית עשויה לשפר אף היא את מצבם של הסובלים מכף הרגל הסכרתית.

אצל חולי סכרת עלול להיווצר מצב בו זרימת הדם לאיברי הגוף השונים רחוקה מלהיות מספקת עקב סיבות ברורות. הזרימה הלקויה עלולה אף היא להביא לסיבוכים בריאותיים ולהקשות על ריפויים של הפצעים הנובעים מכף הרגל הסכרתית. העובדה שהמדרסים מסייעים לשפר את זרימת הדם באזור מהווה יתרון גדול גם מהבחינה הזו, משפרת את המצב ומקטינה את הסיכויים לסיבוכים שונים, בין אם קצרי טווח ובין אם ארוכי טווח. 

העור בכף רגלם של חלק גדול מחולי הסכרת הופך להיות יבש וסדוק עם הזמן, כאשר גם כאן עשויים המדרסים לסייע. המדרסים מסייעים למעשה לאוורר את כף הרגל בצורה משביעת רצון, בכך משפרים את התחושה ועלולים לסייע במאבק מול הפצעים והכיבים, שעלולים להתפתח לכדי זיהומים המסכנים את הבריאות.

מעקב וטיפולים נוספים ברגל סכרתית

מדרסים עשויים אם כן לשפר את המצב של חולי סכרת הסובלים מרגל סכרתית, להפחית את התסמינים שהם סובלים מהם ולמנוע סיבוכים ונזקים לרגל בפרט ולגוף בכלל. עם זאת, ברור שהם לא יורדים לשורש הבעיה הכללית יותר. סכרת כידוע היא מחלה כרונית, שאי אפשר להחלים ממנה לחלוטין. על הסובלים מסכרת לקבל טיפולים שונים ולשנות את אורח החיים שלהם על מנת שיוכלו להישאר בשליטה, כלומר, להביא לכך שרמות הסוכר בגוף שלהם תהיינה מאוזנות ככל שניתן. 

אין כיום טיפול אחד שמאפשר לסמן "וי" על המשימה החשובה הזו, כאשר בדרך כלל נדרש שילוב בין כמה טיפולים והתמדה לאורך זמן. טיפולים תרופתיים, הזרקות אינסולין, טיפולים כירורגיים ושינוי הרגלי התזונה הן כמה מדרישות החובה בהקשר הזה. גם בנוגע לכף הרגל עצמה, שימוש בנעליים רחבות, שימוש בגרב מיוחדת, בדיקה שוטפת של הנעליים והחלפה שלהן מיד כשהן משנות צורה הן המלצות חשובות נוספות. 

חולי סכרת חייבים להיות עם האצבע על הדופק, לעיתים תרתי משמע. חשוב שהם יבצעו ניטור של רמות הגלוקוז בגופם, כאשר במקרים רגישים יש לעשות זאת אפילו לאחר כל ארוחה. עוד חשוב לבקר אצל רופא המכיר את המטופל באופן תקופתי ובהתאם להנחיות הספציפיות שהוא סיפק למטופל.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »