כבד שומני וסכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!


רוב האנשים אינם מבינים את הקשר האינטימי בין בריאות הכבד וסכרת. מאמר זה מסביר את הקשר הדרוש לשם טיפול באיבר חיוני זה. הכבד מייצר סוכר ומתנהג כמו מאגר גלוקוז, או כמו הדלק של הגוף לשמירת רמות סוכר תקינות בדם וייצור יציב וקבוע של רמות אנרגיה אחרות בגוף.

הוא מייצר גלוקוז, ובהתאם לצורך של הגוף, מאחסן או משחרר אותו, בעיקר באמצעות אינסולין, שהם ההורמונים גלוקגון. הסוכר והגליקוגן מאוחסנים בכבד לשימוש מאוחר יותר כשהגוף יזדקק להם. במהלך ארוחה, משתחררים רמות גבוהות של אינסולין, ורמות מאוחסנות של גלוקגון.

"מפעל" הסוכר של הגוף

הגוף מתוכנן לייצר סוכר כשהגוף זקוק לו. לכן, בזמנים שבהם אדם אינו אוכל, במיוחד בלילה או בין הארוחות, הגוף נאלץ לייצר סוכר או גלוקוז בעצמו באמצעות אספקת סוכר על ידי הפיכת גליקוגן לגלוקוז בתהליך שנקרא "גליקוגנוליסיס". שיטה נוספת בה הגוף מייצר סוכר או גלוקוז היא באמצעות קצירת חומצת אמינו, שהיא תוצר לוואי של פסולת ושומן, בתהליך הנקרא גלוקונאוגנזה.

במצב בו אחסון הגליקוגן של הגוף פועל ברמות נמוכות, הגוף מתחיל לחסון בחומרים "זוללי" סוכר עבור האיברים שתמיד דורשים סכר, כולל המוח, תאי דם אדומים וחלקים של הכליה. על מנת להשלים את אספקת הסוכר המוגבלת, הכבד מייצר דלקים חלופיים בשם קטונים, הנגזרים משומנים.

האות לתהליך זה הוא רמה נמוכה של אינסולין, ואז קטונים נשרפים כדי לספק "דלק" לשרירים ואיברים אחרים בגוף, שבהם מתרחש חיסכון בעתודות הסוכר לו הם זקוקים באופן משמעותי על מנת לתפקד כראוי.

אנשים הסובלים מסכרת מסוג 2 צריכים להבין מושגים אלו, מפני שחלק מרמות הסוכר הגבוהות בדם בבוקר, הם תוצאה של חוסר בסוכר בלילה, העלול להיות מסוכן וכרוך בטיפול חירום רפואי. גם אם אדם אינו קורבן של סכרת מסוג 2, הצטברות שומן בתאי הכבד מגבירה את הסיכון לפתח את המחלה, ללא קשר לשומן במקומות אחרים בגוף.

מה הוא כבד שומני?

לפני שניגש למחקר עצמו שנעשה על הקשר בין סכרת לכבד שומני, חשוב להבין מהו כבד שומני.

כבד שומני נחשב למחלה לא קלה אשר היא שכיחה יחסית בקרב האוכלוסייה. אחת הסיבות המובהקות לכבד שומני היא בניהול אורח חיים ותזונה שאינה מאוזנת ועשירה בשומנים. כמו גם, הימנעות מפעילות גופנית מועילה רבות להימצאות המחלה המתרחשת לרוב בגילאים בוגרים יותר.

התסמינים למחלת כבד שומני הם לא רבים והם כוללים בתוכם עייפות מוגברת, אי נוחות בצידה הימני העליון של הבטן ועוד. לרוב, את התסמינים לא ירגישו בתחילה כמשהו חריג ולא ישייכו זאת למחלה, רק לאחר שילכו לבצע אבחון מסודר מתגלה המחלה.

מבחינה מדעית – על הקשר בין סכרת סוג 2 לכבד שומני

מחקר חדש מציע שמחלת כבד שומני עלולה להיות גורם סיכון בלתי תלוי לסכרת מסוג 2. חוקרים גילו כי אנשים עם מחלת כבד שומני נמצאו כבעלי סיכון משמעותי יותר לפתח את המחלה בתוך חמש שנים, יותר מאנשים עם כבד בריא.

קים סאן, מדען מאוניברסיטת סטנדפורד בקליפורניה, מסביר שרופאים ומטופלים רבים מתייחסים לשומן בכבד מנקודת מבט צרה ביותר, אך בעקבות המחקר הוא וצוותו מאמינים כי אבחנת כבד שומני צריכה להוות סימן אזהרה לסכרת מסוג 2 הממשמשת ובאה. המחקר מראה שכבד שומני, כפי שאובחן בבדיקות אולטרסאונד, מעיד על התפתחות סכרת מסוג 2, ללא קשר לריכוז אינסולין.

גורמי סיכון אחרים לסכרת, כגון אינסולין ועמידות להשמנה, מייצרים כבד שומני, אך במחקר זה, החוקרים מצאו כי גם בקרב אנשים עם ריכוז אינסולין זהה, משתתפי המחקר עם כבד שומני עדיין נמצאו בסיכוי גבוה פי שניים לפתח סכרת מסוג 2.

התנאי להתפתחות סכרת הוא מתון ואינו מייצר תסמינים בולטים, אך במקרים מסוימים הצב עלול לגרום לנזק קבוע לכבד, או אפילו לאי ספיקת כבד. כבד שומנים קשור בדרך כלל עם צריכת אלכוהול כבדה, אך כעת מתברר שהיא עלולה להתפתח גם מסיבות אחרות.

מדידת סיכוני סכרת

במסגרת המחקר, שפורסם בכתב העת journal of Clinical Endocrinology, החוקרים בחנו את הקשר בין כבד שומני וסיכון לסכרת בקרב 11,091 מבוגרים בקוריאה. רמות ריכוז האינסולין של המשתתפים ותפקודי הכבד שלהם נמדדו בתחילת המחקר בשנת 2003, ונמדדו שוב כעבור חמש שנים.

בתחילת המחקר, 27% מהמשתתפים נמצאו כבעלי כבד שומני, כפי שהעידו ממצאי בדיקת אולטרסאונד. כמעט שני שלישים מהם סבלו אף מעודף משקל, לעומת 19% ללא כבד שומני. בנוסף, כמעט מחצית מהמשתתפים עם כבד שומני נמצאו באחוזון העליון לצום הקשור לריכוז אינסולין, שהוא סמן התנגדות לאינסולין, בהשוואה ל-17% מהמשתתפים ללא כבד שומני. במהלך תקופת המעקב, פחות מאחד אחוז מהמשתתפים ללא כבד שומני, פיתחו סכרת מסוג 2, לעומת ארבעה אחוזים מהמשתתפים הסובלים מכבד שומני.

לאחר התאמת התנגדות לאינסולין בתחילת המחקר, הסיכון לפתח סכרת מסוג 2 עדיין נמצא גבוה יותר בקרב בעלי הכבד השומני. לדוגמא, בקרב המשתתפים משתי הקבוצות עם הרמות הגבוהות ביותר של עמידות לאינסולין בתחילת המחקר, המשתתפים עם הכבד השומני נמצאו כבעלי סיכוי גבוה פי שניים לפתח סכרת מסוג 2.

בנוסף, ללא קשר להתנגדות לאינסולין בתחילת המחקר, המשתתפים עם הכבד השומני נמצאו כבעלי גורמי סיכון נוספים לסכרת, כגון רמות גלוקוז גבוהות וחריגות כולסטרול, בהשוואה למשתתפי המחקר האחרים. החוקרים סבורים שהתוצאות מצביעות על העובדה לפיה גם עם עמידות לאינסולין, כבד שומני עשוי להגביר באופן עצמאי את הסיכון לסכרת מסוג 2.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »