טרשת עורקים בעקבות סכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

טרשת עורקים היא מצב של התקשות כלי הדם, אשר נגרם כתוצאה ממשקעי שומן ותגובת רקמות בדפנות העורקים. אספקת דם המועברת לחלקים המושפעים של העורק נפגעת באמצעות הצמצום, ולעיתים חוסמת את העורק. מצב זה קרוי פלאק והוא מתבטא בקרע הגורם לתוצאות הרסניות.

בעבר האמינו מומחים כי טרשת עורקים מתפתחת בעקבות עורקים סתומים בשל רמות כולסטרול גבוהות המעורבות עם מרבצי (פלאק). כאשר כלי הדם נסתמו לחלוטין, התרחשו התקפי לב ושבץ.

היום מסכימים המומחים כי תגובת המערכת החיסונית של הגוף להצטברות שומן, יותר מהצטברות השומן עצמו, גורמת לסיכון להתקפי לב. תאי מערכת החיסון מובלים עם מרבצי השומן ובדומה לחיידקים, מתבייתים עליהם ותוקפים. מצב זה מוביל לדלקת אשר גורמת לפלאק להתפתח, להיקרע ולנתק את זרימת הדם.

במחקר העתיד להתפרסם בגיליון מרץ 2014 של כתב העת למחקר מטעם המרכז לחקר לב וכלי דם באוניברסיטת רוצ'סטר, גילו חוקרים כיצד סכרת גורמת לדלקת והאטת זרימת הדם, ובאופן משמעותי מאיצה התפתחות של טרשת עורקים.

במחלת הסכרת, תאי החולים אינם מנצלים ביעילות סוכר תזונתי, וגורמים לו להצטבר בדם, בין היתר בשל דלקת הקשורה לטרשת עורקים, המגבירה פי שתיים את הסיכוי ללקות בהתקף לב או שבץ.

חולים הסובלים מסכרת, משפרים את מצבם באמצעות טיפול תרופתי, פעילות גופנית ותזונה נכונה ובכך מגבירים את קצב זרימת הדם על כלי הדם. הכוח שנוצר באמצעות זרימת דם מהירה ויציבה לאורך דפנות כלי הדם, הוכח במחקרים אחרונים כבעל יכולת להגן על העורקים מפני מצב של טרשת עורקים.

חוסן פיזי, כגון עצמות המתעבות באמצעות הרמת משקולות, למשל, הוכח לאחרונה כגורם משמעותי לשיפור תפקוד הגוף, אשר מסוגל לטפל ביעילות בחיסול תהליכים ביוכימיים בעייתיים.

לדברי המדענים, דלקת בכלי הדם היא אחד הגורמים העיקריים לטרשת עורקים, וסכרת מחמירה את המצב. המחקר טוען כי החומרים הכימיים המיוצרים בסכרת, מכשילים את מערכת ההגנה על הלב. החוקרים מאמינים כי הם מצאו מטרה טיפולית חדשה לטיפול בנזקים הנגרמים לכלי הדם בעקבות סכרת.

טרשת עורקים בסכרת

סכרת מהווה גורם סיכון גבוה להתפתחות טרשת עורקים. מחלות לב ושבץ, אשר נובעים בעיקר מהשפעות של טרשת עורקים, אחראים ל-65% של מקרי מוות בקרב חולי סכרת. בנוכחות של רמות סוכר גבוהות בדם ועמידות לאינסולין, תאי הציפוי הפנימיים של כלי הדם מגדילים את ייצור החומרים המצרים את כלי הדם, ויוצרים ומעודים היווצרות פלאק. השרירים החלקים של כלי הדם הופכים להיות פעילים באופן מוגבר בסכרת.

מחקרים קודמים הראו כי סכרת מחמירה טרשת עורקים, אך הקשר המדויק בין שתי המחלות נותר חסר פשר. התוצאות הנוכחיות של המחקר מספקות תיאור ראשון של הדרך בה הסכרת נוטלת מהגוף את יכולת כוח זרימת הדם המהירה על מנת להגן על כלי הדם, בטענה שהמצב נגרם באמצעות כשלים ביוכימיים.

צוות החוקרים הוכיח כי מולקולות הנקראות מוצרי קצה גליקמיים מתקדמים, אשר מיוצרות ברמות גבוהות יותר של חולים עם סכרת, מפריעות לתפקוד הלב. תגובות גליקמיות גורמות לשחרור חמצון מוצרי לוואי כמו מי חמצן, אשר גורמים לדלקת ונזק לתאים במחלות רבות.

בשלב הבא, מתעתדים החוקרים לאתר תרופה אשר תהפוך את ניסיונות הסכרת לסגור את כלי הדם סביב הלב.

סיבוכים

טרשת עורקים עלולה להשפיע על כל כלי הדם באופן הרסני. המצב עלול לגרום למחלת עורקים כללית, לדיסליפידמיה, לתעוקת חזה או התקף לב. מעורבות של עורקים אחרים מובילה למחלת עורקים היקפית, וכאשר מדובר בעורקים של המוח, המצב עלול לגרום לשבץ.

טיפול הולם של סכרת, לצד שינויים באורח החיים, יוצרים השפעה חיובית מאוד, משחזרים את התפקוד התקין ומפחיתים היווצרות פלאק.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »