טרום סכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

סכרת היא אחת המחלות השכיחות ביותר בעולם המערבי. מיליוני בני אדם ברחבי העולם חולים בסכרת והמספרים רק הולכים וגדלים. למחלת הסכרת ישנן השלכות קשות על איכות ותוחלת החיים.

התפשטותה של המחלה נובעת בעיקר מאורח החיים המערבי הכולל תזונה לקויה ועשירה בשומנים וסוכרים וחוסר פעילות גופנית.

סוגי הסכרת העיקריים הם סוג 1 (סכרת נעורים), סוג 2 וסכרת היריון. המצב הנקרא "טרום סכרת" מתייחס בדרך כלל לשלב שלפני סכרת מסוג 2 שהיא השכיחה ביותר בקרב מבוגרים מעל גיל 40.

טרום סכרת הוא מצב שבו רמות הסוכר בדם כבר גבוהות מהנורמה אך עדיין לא בגדר של סכרת. מחלת הסכרת מתפתחת לאורך שנים עד הגיעה למצב הכרוני והבלתי הפיך שבו כבר מופיעים התסמינים המוכרים של סכרת והחולה נדרש לטיפול רפואי תמידי.

השלב הטרום סכרתי

בשלב הטרום סכרת הגוף מתקשה להפוך את הסוכר שבדם לאנרגיה זמינה בשל תנגודת גוברת של הגוף לאינסולין. אחד מתפקידיו של הורמון האינסולין המופרש מהלבלב אל מחזור הדם הוא העברת גלוקוז מהדם לתוך תאי השומן והשריר.

כאשר התנגודת לאינסולין עולה פירוש הדבר הוא שהגוף פחות מגיב לאינסולין וכך יותר גלוקוז נשאר בדם במקום לעבור לתאים, זאת למרות שייצור האינסולין עולה בשלביה הראשונים של המחלה שהם השלב הטרום סכרתי. מסיבה זו בדיקות הדם בטרום סכרת יראו רמות גבוהות של סוכר בדם ושל אינסולין גם יחד.

עם התקדמות המחלה הלבלב יתקשה לעמוד במשימת הייצור המוגבר של האינסולין, ויחד עם הנזק הנגרם מרמות הסוכר הגבוהות תאי הבטא בלבלב האחראים על הפרשת האינסולין ייהרסו והסכרת מסוג 2 תתפרץ.

השלב הטרום סכרתי יכול להימשך כעשר שנים, ובהיעדר טיפול מתאים רוב האנשים יחלו בסכרת מסוג 2.

איך מזהים טרום סכרת?

בשלב הטרום סכרתי לא מופיעים תסמינים האופייניים לסכרת כמו השתנה מרובה וצמא מוגבר. הדרך היחידה לאבחן טרום סכרת היא באמצעות בדיקת דם שגרתית.

טרום סכרת נפוצה בעיקר במבוגרים מעל גיל 30 והיא שכיחה הרבה יותר בקרב בעלי עודף משקל ואצל אנשים שבמשפחתם יש היסטוריה משפחתית של סכרת. להם כמו גם לאנשים המתקשים להוריד ממשקלם למרות דיאטה ופעילות גופנית ולנשים שחוו סכרת הריונית מומלץ לבצע בדיקות תקופתיות לאיתור טרום סכרת.

השיטה היעילה ביותר לאיתור טרום סכרת היא באמצעות בדיקת רמות הסוכר והאינסולין בדם בצום. רמות גבוהות של אינסולין ורמה גבולית של סוכר בצום (בין 100 ל-125 מ"ג) מעידות על טרום סכרת.

צעדי מניעה

 לאחר שאובחן טרום סכרת מומלץ לנקוט במספר צעדים כדי להוריד את הסיכוי להתפתחות סכרת מסוג 2:

  • ירידה במשקל – למרות שהירידה במשקל בשלב זה קשה מאוד היא בעלת חשיבות עצומה ויש לה השפעה מהותית על הורדת רמת האינסולין בדם והפחתת התנגודת לאינסולין בתאים. כל ירידה במשקל משפיעה לטובה ומורידה את הסיכון, ובפרט חשוב להפחית את השומנים באזור הבטן והמותניים ששם מצטברים השומנים המזיקים ביותר לגוף.
  • תזונה – להימנע ככל האפשר מצריכת סוכרים בכל צורה שהיא – עוגות, ממתקים, משקאות ממותקים, פירות, דבש וכדומה. כמו כן מומלץ להעדיף מזונות עם מדד גליקמי נמוך כמו אורז מלא, חיטה מלאה וירקות המכילים גם סיבים תזונתיים ותורמים לתחושת השובע ולהימנע מפחמימות ריקות כמו אורז לבן וקמח לבן וממזונות מעובדים ומטוגנים. בנוסף עדיף לצרוך שומנים מן הצומח ולא מן החי ולהימנע מאלכוהול.
  • אכילת מספר ארוחות קטנות ביום במקום שתיים-שלוש גדולות.
  • פעילות גופנית סדירה.
  • שימוש בתרופות כגון מטפורמין להורדת התנגודת לאינסולין.

ראו גם:

סכרת סמויה

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »