האם טבעונות מסייעת לחולי סכרת?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

סכרת אינה בהכרח דרך חד סטרית. מחקרים מוקדמים רבים מצביעים על העובדה לפיה חולי סכרת מסוג 2 יכולים לשפר את מצבם, ובמקרים מסוימים אף להחלים מהמחלה באמצעות מעבר לתזונה טבעונית.

המחקרים מדדו את שיעורי הסכרת בקרב טבעונים ומצאו כי סיכוייהם לפתח את המחלה פחותים בשישים אחוזים מסיכוייהם של אנשים שאינם טבעונים.

הניסויים הקליניים מצאו כי תזונה טבעונית מפחיתה את משקל הגוף ואת רמת הסוכר בדם ומשפרת פרמטרים אחרים של סכרת מסוג 2.

תזונה טבעונית בריאה דלה בשומן רווי וכולסטרול, אך מאוזנת דיה והמכילה סיבים וחלבון, מסייעת לשליטה על רמות הגלוקוז בדם ולהתמודדות טובה יותר עם הסכרת.

כיצד משפיעה הטבעונות על חולי סכרת?

מחקרים הראו כי רמות הסוכר בדם בקרב אנשים המקפידים על דיאטה טבעונית דלת שומן, ונמנעים ממוצרי בשר וחלב, נמוכות מאוד. חוקרים הוכיחו כי חולי סכרת אשר מקפידים על תזונה טבעונית מורידים אף את רמות הכולסטרול שלהם ומשפרים את תפקוד הכליות.

מזעור השומן בתזונה, ובמיוחד השומן מן החי אשר נמצא בבשר, ביצים ומוצרי חלב, עשוי לצמצם או למנוע באופן ישיר את משקעי השומן בשרירים.

המחקרים הוכיחו שוב ושוב כי תזונה טבעונית דלת שומן עשויה להפחית את העמידות לאינסולין, לשפר את הרגישות לאינסולין ולהפחית את רמות הגלוקוז הגבוהות בגוף.

חלק מהשיפור מתבצע באמצעות הירידה במשקל, וחלק מהשיפור מתבצע באמצעות התזונה עצמה. כאשר מוסיפים פעילות גופנית לירידה במשקל ולתזונה, מקבלים מרשם נהדר לטיפול בסכרת מסוג 2, או למניעתה.

מסגרת התזונה הטבעונית מורכבת מארבע קבוצות מזון עיקריות: דגנים מלאים, קטניות, ירקות ופירות, כמו גם כמויות משמעותיות של אגוזים, שמן צמחי או ירקות ופירות עתירי שומן.

כל המוצרים מן החי, כולל מוצרי חלב, מורחקים מהתפריט, ומוצרי סויה מהווים את התחליף להם.

מהי תזונה טבעונית לטיפול בסכרת?

תזונה טבעונית למעשה מורה על הוצאת מוצרי בשר, חלב ובעלי חיים מהתפריט, בין אם אדם סובל מסכרת או לא. תזונה זו מבוססת בדרך כלל על צמחים, ירקות, פירות, דגנים וקטניות, והימנעות ממוצרים מן החי דוגמת בשר ומוצרי חלב, המכילים שומן וסוכר.

על מנת להשלים את החוסרים, טבעונים מקפידים לעיתים קרובות על נטילת תוספי ויטמין B12.

הטבעונות דורשת פשרה כלשהי, אך היא תואמת את מתכונת התפריטים המומלצים לסכרת ואת תכנון התזונה של החולה. כאשר מתכננים דיאטה טבעונית, יש לוודא על איזון תחליפי חלבון, פחמימות, שומן, ויטמינים ומינרלים.

בדרך כלל אין צורך לספור מרכיבי שומן או קלוריות בתזונה טבעונית, כך שהיא קלה יותר לביצוע מאשר מספר דיאטות סכרת אחרות.

חשיבות התזונה הטבעונית לסכרת

טבעונות היא תכנית אכילה מוצקה אשר מניבה באופן עקבי תוצאות טובות כאשר מבצעים אותה בזהירות.

דגנים מלאים מסייעים לסכרת בהקשר של שיטת אכילה דלת שומן. פירות, ירקות וקטניות הם בעלי אותה השפעה. רוב האנשים נהנים ממזונות אלו ואף מוצאים אותם משביעים. התגמול הוא גבוה, ומאמני אורח חיים מיומנים היטב יכולים לסייע לחולי סכרת להתגבר על המחסומים במקרים רבים.

הטבעונות דלת השומן אינה הדרך היחידה לשפר את מחלת הסכרת, אך היא מהווה אופציה מצוינת, היות והיא מוערכת ברצינות על ידי חולים ומומחי בריאות.

תפריט טבעוני מומלץ לסכרת

ארוחת בוקר: טוסט מלחם שיפון, דייסת שיבולת שועל עם צימוקים, ומלון.

ארוחת צהריים: סלט ירוק, מרק אפונה, כריך שיפון עם מלפפון ועגבנייה.

ארוחת ערב: סלט תרד, פסטה ברוטב עגבניות, פטריות וברוקולי מאודים.

חטיפים: פירות, נתחי ירקות, ואגוזים.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »