זכויות רפואיות לחולי סכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

הסכרת היא מחלה בעקבותיה עולה רמת הסוכר, תוך פגיעה בכושר ייצור האינסולין. עודף סוכר בגוף עלול לפגוע בשאר האיברים, החל מפגיעה בכלי דם קטנים כגון עצבים, עיניים וכליות, ועד לפגיעה בכלי דם גדולים כגון רגליים, לב ומוח.

גורמים אפשריים להופעת מחלת הסכרת: סכרת מסוג 1, היא סכרת הנעורים, סכרת מסוג 2, וסכרת הריון. גם תורשה גנטית יכולה להיות אחראית לפריצת המחלה, או גורמים סביבתיים, דוגמת אורח חיים שאינו בריא, המוביל לעליה במשקל וללחץ נפשי. אולם אין זה משנה באיזה סוג סכרת לוקה המטופל, התופעות הנלוות למחלתו דומות ברובן.

מצוידים בהנחיות רפואיות מוסמכות, רשאים חולי סכרת לקבל את הטיפול התרופתי המתאים להם ולקבוע את הליך הטיפול לו הם זכאים. קופות החולים מממנות את רוב הטיפולים כחלק מסל התרופות, ובמקרים בהם המימון אינו מלא, רשאים המטופלים ליהנות מההקלות הקבועות בחוק.

המוסד לביטוח לאומי מכיר במחלת הסכרת ואף קבע לה אחוזי נכות מוכרים בשל הסיכונים הנלווים אליה. מחלה זאת מחייבת טיפול תרופתי כגון אינסולין, דיאטה מאוזנת, תרופות או זריקות.

עוד קובעות תקנות המוסד לביטוח לאומי, כי סכרת שגורמת להופעת סיבוכים, מקנה למטופל אחוזי נכות בשיעור של 65%. יחד עם זאת, נוטים רופאי המוסד לביטוח לאומי להפריד, ללא הצדקה, בין אחוזי הנכות המגיעים למטופל לבין רמת הסיבוכים שגרמה לו המחלה, מה שמביא, בפועל, להקניית אחוזי נכות הנמוכים בהרבה מ-65%.

כל עוד מכיר הביטוח הלאומי במחלת הסכרת, ומעניק לה קצבת נכות, זכאי המטופל להנחות, לשירותים ולהטבות הקבועות לו בסל הבריאות. אך בשל העובדה שנכות היא מושג הפתוח לפרשנויות שונות, אין פרקי זמן קבועים להכרה של הביטוח הלאומי בנכות. לעיתים קרובות צריך חולה הסכרת לפתוח את נושא הנכות בתביעה חדשה, גם אם לא קיבל לכך זימון רשמי.

לכן, מומלץ שלא להחזיק את תשובת המוסד לביטוח לאומי בבחינת "חותמת מוצקה", ולהתייעץ עם מומחים.

אלו הטבות רפואיות מגיעות לחולי סכרת בסל הבריאות?

משרד הבריאות קבע מספר שירותים, תרופות וטיפולים מהם רשאים חולי סכרת ליהנות ללא תשלום או בהשתתפות עצמית קטנה.

  • ילדים חולי סכרת זכאים לתוספת זמן במבדקים פסיכומטריים ובמהלך בחינות.
  • חולי סכרת יכולים לרכוש מחטים, משאבות אינסולין, ציוד מתכלה, מקלונים לבדיקת סוכר, ועוד אביזרים ומוצרים הנחוצים להם להתמודדות עם המחלה, בעלות מינימאלית.
  • פגישות סדירות עם תזונאי קליני.
  • חולי סכרת הנזקקים לשירותי אמבולנס, יוכלו לקבל מהמדינה השתתפות בהוצאות.
  • חולי סכרת הסובלים מפצע שאינו מגליד, וחשופים לסכנת קטיעת איבר, יוכלו לקבל טיפול בתאי לחץ.
  • השתתפות בקבוצות תמיכה וסדנאות המיועדות לחולי סכרת, על מנת לקבל הדרכה להתמודדות, ומניעת העצמתה.
  • שירותי בריאות נפשית כגון עובדים סוציאליים, מרפאים בעיסוק, פסיכולוגים, ועוד, יינתנו לחולי סכרת בהשתתפות עצמית.
  • הנחה במיסים כגון מס הכנסה, ארנונה, ועוד.

שיקום

חולה סכרת אשר נקבע כבעל 20% נכות ומעלה על ידי הביטוח הלאומי, זכאי לקבלת שיקום מקצועי אשר יכלול אבחון מקצועי מקיף וסיוע בקבלת החלטה לגבי הסבה מקצועית מתאימה, מימון לימודים מלא, כולל מתן קצבה חודשית בתקופת הלימודים, והחזר הוצאות נסיעות.

מחלת הסכרת היא מחלה חשוכת מרפא, אשר מצריכה טיפולים מיוחדים קבועים. הכרת הביטוח הלאומי במחלתם, תקל על חייהם באמצעות הקניית אחוזי נכות בהתאם למצבם, אשר יכולים להשפיע ולהקל באופן משמעותי על חייהם.

למרות התהליך הלא פשוט הכרוך בעמידה מול וועדות רפואיות ומשפטיות, חשוב שחולי סכרת ידעו את זכויותיהם ויוודאו שהם מקבלים אותן במלואן.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: