זכויות ילדים עם סכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

סכרת נעורים הינה סוג של מחלת הסכרת אשר מופיע לרוב אצל ילדים ומתבגרים. מרגע פרוץ המחלה נזקק הילד כל ימי חייו לשגרת יום המסתובבת סביב המחלה והטיפול בה. הילדים נדרשים מספר פעמים ביום לעבור בדיקת דם המודדת את רמת הסוכר בדמם. בנוסף עליהם לקבל זריקות אינסולין כמה פעמים ביום.

הם נדרשים לשמור על תפריט דיאטה קפדני הכולל סוגי מזון שמותר ואסור להם לאכול ופרקי זמן קבועים בהם עליהם לאכול את ארוחותיהם על מנת לשמור על רמת סוכר מאוזנת בדם. כל המגבלות הללו גורמות לפגיעה באיכות החיים ובשגרת חיי הילד. על מנת להקל על הילד והוריו, נקבעו מספר זכויות בחוק המיועדות לילדים חולי סכרת.

זכויות בביטוח לאומי

קצבת ילד נכה

הורי ילדים חולי סכרת זכאים בתנאים מסוימים לזכויות בביטוח לאומי, כגון להגיש עבור ילדם בקשה לקבלת קצבת ילד נכה. במידה ובקשתם מאושרת הם זכאים לקבל קצבה בגובה של 50% מגובה קצבת ילד נכה רגילה.

ניתן להגיש בקשה לקצבת ילד נכה עבור ילד חולה סכרת במצבים הבאים:

  • פעוטות וילדים בגיל הרך החולים בסכרת ואינם מסוגלים לבטא מילולית את תחושותיהם והרגשתם, בעיקר לגבי עליות וירידות ברמת הסוכר בדם.
  • ילדים בשנה הראשונה מפרוץ המחלה.
  • ילדים הסובלים מחוסר איזון במערכת המטבולית ובנוסף סובלים מהתקפים בלתי מודעים של היפוגליקמיה (ירידה חדה ברמת הסוכר בדם אשר עלולה להיות מסוכנת).

מכיוון שהגמלה, במידה והיא מאושרת, משולמת רק מהרגע שהוגשה הבקשה לביטוח לאומי ולא רטרואקטיבית על התקופה שקדמה להגשת הבקשה, מומלץ לפנות מיד עם קבלת האבחנה לביטוח לאומי על מנת לקבל את מלוא התשלומים.

את הבקשה מגישים באופן הבא:

1.        מילוי טופס בקשה לגמלת ילד נכה הנמצא בסניפי ביטוח לאומי או באתר האינטרנט של המוסד.

2.        לטופס הבקשה יש לצרף אישורים רפואיים המעידים על קיום הסכרת ומצבה.

3.        במידה ויש אישורים רפואיים על בעיות בריאות נוספות יש לצרפם.

4.        דו"ח פסיכו – סוציאלי מעובדת סוציאלית במידת הצורך.

5.        אישור על שהותו של הילד במסגרת לימוד.

חינוך: משרד החינוך והרשויות המקומיות

סייעת לגן או לבית הספר: עקב הצורך לערוך בדיקות דם מסודרות מספר פעמים ביום ולהזריק אינסולין, זכאים הילדים וההורים לקבל סייעת לבית הספר אשר היא זו שתבצע את הפרוצדורות הרפואיות, תקפיד שהילד יקבל את הטיפול במועד ותשחרר את ההורים לעבודה. על מנת לקבל סייעת יש לפנות לאגף החינוך ברשות המקומית.

סייעת רפואית: בגיל הרך 3-5 זכאים הילדים לסייעת צמודה לביצוע הבדיקות והזריקות. הזמנת הסייעת מתבצעת אף היא באגף החינוך המקומי.

סייעת לפעוטות עד גיל 3 : על מנת לקבל סייעת בגילאים אלה יש לפנות למחלקת הרווחה ברשות המקומית.

עזרה של הצוות החינוכי: בהתאם לחוזר מנכ"ל משרד החינוך צוות בית הספר מחויב לסייע לתלמיד חולה סכרת בכל הפרוצדורות הרפואיות בין אם יש סייעת ובין אם לאו. על ביה"ס לאפשר לתלמיד החולה לאכול בהתאם להנחיות הרופאים.

השתתפות בפעילות חינוכית: תלמיד חולה סכרת יכול וזכאי להשתתף בכל פעילות שמקיים בית הספר. חובת צוות ביה"ס להיערך ולסייע לתלמיד בכל הדרוש.

הנחה במסים

הורים לילדים חולי סכרת זכאים להקלות במסים

מס הכנסה: הורים לילד נכה זכאים להקלות במס הכנסה.

ארנונה: הורים לילד נכה זכאים להנחה בארנונה.

שירות צבאי

חולי סכרת מחויבים להיענות לצו ראשון ולהגיע ללשכת הגיוס. חולים אלה מסווגים על ידי הצבא כבעלי פרופיל 21 ואינם מגויסים לצה"ל. במידה ונער חולה סכרת מעוניין להתגייס לצה"ל עליו להגיש בקשה לשירות בהתנדבות. חולה סכרת אשר שירת לצה"ל בהתנדבות יוכר עם שחרורו כחייל משוחרר לכל דבר ויזכה לכל ההטבות וההקלות להן זוכים חיילים משוחררים.

ילדים חולי סכרת והוריהם זכאים לזכויות שונות הקבועות בחוק.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
סוכרת אצל ילדים
סכרת אצל ילדים

סכרת אצל ילדים היא מחלה נפוצה ששכיחותה הולכת וגדלה מדי שנה. היא מופיעה על פי רוב בגיל הילדות, בשלב בית הספר ואף לפניו ובגילאי הנעורים.

לקריאת המאמר »