מהן הזכויות המגיעות לחולי סכרת?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

מחלת הסכרת פוגעת בילדים ומבוגרים כאחד. המחלה דורשת טיפול יומיומי ומעקב רפואי צמוד. עם השנים, עלולים החולים לסבול מבעיות רפואיות ותפקודיות שונות שהן תוצאה של החמרה במחלה. מגבלות אלה שנוצרות עקב המחלה, מזכות את החולים בזכויות שונות בקרב גורמים שונים.

מהי מחלת הסכרת?

סכרת היא מחלה אשר הביטוי העיקרי שלה הוא בפגם בייצור אינסולין בגוף. מכיוון שהאינסולין הוא הורמון האחראי על ויסות רמות חומרי המזון בדם, כמו סוכרים, שומנים ועוד, וכן הוא מגדיל את כמות קולטני הסוכרים בתאי השריר והשומן, הרי שגוף שבו יש הפרשה נמוכה של אינסולין או שאינו מפריש אינסולין כלל, יסבול מעודפי גלוקוז בדם, תופעה הנקראת: סכרת. ישנם 3 סוגי סכרת:

  • סכרת מסוג 1 – סכרת נעורים – כאשר הגוף אינו מייצר מספיק אינסולין (מתפרצת במקרים רבים בילדות או בגיל הנעורים ומכאן שמה).
  • סכרת מסוג 2 – כאשר הגוף מפתח תנגודת לאינסולין (סוג הסכרת המאפיין מבוגרים).
  • סכרת הריון.

מאילו מגבלות סובלים חולי סכרת?

הביטוי הראשוני אשר משפיע על איכות החיים של החולים הוא הצורך להזריק אינסולין ולמדוד את רמת הסוכר בדם מספר פעמים ביום. החולים אינם יכולים לזלזל או להפחית במספר ההזרקות מכיוון שאי עמידה במינונים עלולה לסכן את בריאותם. צורך זה מגביל ילדים חולים והוריהם בבניית שגרה רגילה.

הפגיעה השנייה באיכות החיים נגרמת עקב סיבוכי המחלה: התקפי היפר או היפוגליקמיה (עודף או חסר בסוכר), פגיעה במערכות גופניות שונות כגון: הראייה, כלי הדם הפריפריאליים, כמו כלי הדם ברגליים ובשל כך פגיעה ברגליים, היווצרות פצעים שאינם נרפאים ועוד.

זכויות חולי סכרת

זכויות ילדים חולי סכרת נעורים

הצורך להזריק אינסולין ולערוך בדיקות דם כמה פעמים ביום מהווה קושי להורים ולילדיהם. הורים אשר צריכים להעניק לילדם החולה טיפול מדי כמה שעות, מתקשים לעבוד. על מנת לאפשר להורי הילדים החולים להמשיך ולנהל שגרה רגילה, זכאים ילדים חולי סכרת לקבל סייעת אשר תלווה אותם במהלך היום והיא זו שתערוך להם את בדיקות הדם והזרקות האינסולין בזמן שהם בבית הספר. כדי לקבל סייעת יש לפנות למחלקת החינוך ברשות המקומית בצרוף עם כל האישורים הרפואיים הרלוונטיים.

בהתאם להנחיות חוזר מנכ"ל של משרד החינוך, ילד סכרתי זכאי להשתתף בכל הפעילויות המתקיימות במסגרת הלימודית. כמו כן הצוות החינוכי בבית הספר מחויב לסייע לו בביצוע הבדיקות והטיפולים ולאפשר לו לאכול בהתאם להנחיות הרפואיות הכרוכות במחלתו.

זכויות מבוגרים חולי סכרת

נכות: חולה סכרת אשר המחלה פוגעת בתפקודו וביכולת ההשתכרות שלו זכאי לפנות בבקשה להכרה בנכות בביטוח לאומי. על החולה למלא טופס בקשה של המוסד לביטוח לאומי ולצרף אליו אישורים רפואיים רלוונטיים. לאחר העברת החומר, יוזמן המבקש לוועדה בביטוח לאומי שתפקידה לקבוע האם המבקש זכאי לאחוזי נכות ואם כן, לכמה. במידה והוועדה קובעת למבקש אחוזי נכות גבוהים, הוא זכאי לקבל קצבת נכות חודשית. ניתן לפנות לאתר תקנה המתמחה בנושא זכויות רפואיות ומימושן מול המוסדות השונים לקבל יעוץ ראשוני וסיוע.

שיקום מקצועי: חולה סכרת אשר הוכר על ידי ביטוח לאומי כבעל 20% נכות ומעלה, זכאי לקבל שיקום מקצועי. השיקום המקצועי כולל: אבחון מקצועי מעמיק אשר יסייע לאדם לגבש החלטה לגבי הכוון המקצועי המתאים לו, מימון לימודים מלא כולל נסיעות לעבודה, שכר לימוד ונסיעות, מתן קצבה חודשית לתקופת הלימודים. אדם שסיים את התהליך וזקוק לסיוע במציאת עבודה, יכול לקבל עזרה גם בנושא זה.

הנחה במסים: חולה סכרת שהוכר כנכה זכאי לקבל הנחה במסים כגון: ארנונה, מס הכנסה ועוד.

חולי סכרת זכאים לזכויות שונות על ידי מוסדות שונים. ניתן להתעדכן במגוון הזכויות המלא באתרי אינטרנט המיועדים לחולים במחלה זו.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: