סכרת הריון בהריון מרובה עוברים

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!


מדוע נשים בהריון מרובה עוברים סובלות מסכרת הריון, מה הן ההשלכות של סכרת הריון וכיצד ניתן להתמודד איתה? לפניכן כל הנתונים.

הסיבות לסכרת הריון

גוף האדם משתמש בהורמון האינסולין על מנת להעביר את הגלוקוז המגיע מהתזונה אל תאי הגוף על מנת להפוך אותם לאנרגיה. בעוד מרבית מהנשים ההרות אינן יפתחו סכרת הריון, ישנן נשים הנמצאות בסיכון מוגבר יותר, כמו נשים בהריון מרובה עוברים.

כאשר יש הריון מרובה עוברים, פעמים רבות, הגוף מפתח עמידות להורמון האינסולין, כך שכמות הדם נשארת בתאים ואינה מצליחה לעבור באופן טבעי לאנרגיה. מצב זה מתרחש כתוצאה ממגוון סיבות.

  • הגוף אינו מצליח לייצר מספיק אינסולין על מנת להפוך את הגלוקוז לאנרגיה.
  • היחס בין משקל הגוף לבין הגובה גבוהה במיוחד.
  • עלייה גבוהה במשקל בשליש הראשון של ההריון.
  • היסטוריה משפחתית של סכרת הריון.
  • היסטוריה של סכרת הריון בלידות קודמות.
  • הריון רב עוברי.

אבחון סכרת הריון

בשלבים הראשונים של סכרת הריון, האבחון מורכב, היות וברוב המקרים התסמינים נפוצים גם בהריון ללא סכרת. יחד עם זאת, ישנם מספר מאפיינים שיש צורך לעקוב אחריהם, כמו עייפות מוגברת, יובש בפה, צמא מוגבר, סחרחורת, ירידה בלחץ הדם, התעלפויות וראייה מטושטשת.

כדי לזהות באופן וודאי סכרת הריון, יש צורך לבצע בדיקת דם הנקראת "העמסת סוכר". כל הנשים ההרות, כמו גם נשים בהריון מרובה עוברים, מבצעות את הבדיקה בין השבוע ה 24 לשבוע ה 28 של ההיריון.

ההשלכות של סכרת בהריון מרובה עוברים

סכרת הריון הינה מצב העשוי להיות מסוכן גם לאם וגם לעוברים. מבין הסיבוכים השכיחים, ניתן למנות:

  • גדילה מואצת של העובר, העשויה לגרום לקשיים וסיבוכים במהלך הלידה.
  • התפתחות של צירים מוקדמים המובילים ללידה מוקדמת. כאשר מדובר בהריון מרובה עוברים, הסיכון לסיבוך זה עולה באופן משמעותי.
  • צהבת יילודים
  • סכרת מסוג 2 לעוברים

בעוד בהריון עם עובר אחד, הסכנות של סכרת הריון נמוכות יותר, הרי שכאשר מדובר בהריון מרובה עוברים, הסיכוי ללקות באחד או יותר מתופעות הלוואי של סכרת הריון לאם הינן גבוהות יותר.

התמודדות עם סכרת הריון

סכרת הריון במהלך הריון מרובה עוברים מחייבת התייחסות קפדנית, תוך מעבר לתזונה מתאימה ולעתים גם תרופות – מתוך מטרה לשמורה על רמה בריאה ונכונה של כמות הסוכר בדם. כמו כן, יש צורך להקפיד על פעילות גופנית מתונה לפחות חצי שעה ביום, על מנת לזרז את חילוף החומרים בגוף ולאפשר שריפה של קלוריות.

צעדים אלו מאפשרים להמשיך את ההיריון באופן תקין ולהימנע מלידה מוקדמת, האופיינית ממילא בהריון מרובה עוברים. כמו כן, בדיקות ההיריון יהפכו משלב זיהוי הסכרת לתכופות יותר, באמצעות מעקב אולטרסאונד אחת לחודש, על מנת לאמוד את גודלם של העוברים. במקרים מסוימים, יהיה צורך לעבור להזרקה של אינסולין.

נשים בהריון מרובה עוברים חשופות לסכנות ולסיבוכי הריון גבוהים יותר, ביניהן גם סכרת הריון. לא תמיד הדבר קשור לתזונה או למשקל הגוף, אלא להתמודדות של הגוף עם ההיריון. מעקב אצל רופא הוא חלק חשוב מאוד, המאפשר לשמור על בריאות האם והעוברים במהלך ההיריון.

חשוב להקפיד על הבדיקות הנדרשות, ביניהן העמסת סוכר, ולנקוט באמצעים הנדרשים להתמודדות עם סכרת הריונית, במידה וזו זוהתה במהלך הבדיקה.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: