מה הקשר בין דלקת לסכרת?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!


מחקרים שנערכו בשנים האחרונות גילו כי תהליך דלקתי בגוף מהווה מכנה שותף וגורם מרכזי למחלות כרוניות שונות כמו סכרת, מחלות ממאירות כמו סרטן ותופעות מסוכנות כמו השמנת יתר.

מה הקשר בין דלקת לבין סכרת? כיצד לזהות תהליך דלקתי בגוף שאינו גלוי לעין וכיצד למנוע את התפתחותו לסכרת או מחלה קשה אחרת?

סוגים שונים של סכרת והגורם להם

סכרת היא מחלה מטבולית הבאה לידי ביטוי ברמות גבוהות של גלוקוז בדם ובשתן. סוגי מחלת הסכרת העיקריים הם סכרת מסוג 1 או סכרת נעורים הנובעת מאי יכולתם של תאי בטא בלבלב לייצר כמות מספיקה של אינסולין וסכרת מסוג 2 או סכרת מבוגרים הנובעת מתנגודת לאינסולין.

בנוסף לאלה ישנה גם סכרת היריון האופיינית להיריון בלבד ואי טיפול מתאים בה יכול להתפתח למצב מסוכן של רעלת הריון.

 

מהי בדיוק דלקת?

דלקת היא תהליך חיובי ואף חשוב כל עוד אינו יוצא משליטה. זהו תהליך שנועד להגן על הגוף מפני גורמים זרים. דלקת היא הסימן לכך שהגוף נלחם.

גורמים מזיקים כמו זיהומים קלים ומזונות מזיקים כמו סוכר, שומן טרנס, רעלים ומזונות אלרגניים גורמים לייצור ציטוקינים, מולקולות הדלקת הנלחמות בזיהומים וגם בתאים סרטניים. הציטוקינים מסייעים לגוף להבחין בין מולקולות זרות ומזיקות למולקולות של הגוף.

הקשר בין הדלקת לסכרת

כאשר ייצור הציטוקינים יוצא משליטה הדבר יכול להוביל למצב של תנגודת אינסולין: פגיעה ביכולתו של האינסולין להעביר את הגלוקוז בדם אל התאים ובכך להביא לסכרת. הקשר בין דלקת לתנגודת אינסולין הוא דו כיווני: יתר ציטוקינים גורם לתנגודת אינסולין ותנגודת האינסולין גורמת לייצור נוסף של ציטוקינים ולהחרפת הדלקת.

כך הסכרת מחמירה ונוספות לה בדרך גם מחלות כרוניות אחרות. תנגודת האינסולין גורמת לתחושת רעב למרות שלגוף לא נדרש מזון נוסף. כך מתרחשת השמנת יתר. תאי השומן מייצרים אף הם ציטוקינים הייחודיים להם- אדיפוציטוקינים. אלה דלקתיים מאוד ומחמירים מאוד את תנגודת האינסולין.

חפיפה בין גורמים לדלקת לגורמים לסכרת

הקשר ההדוק בין דלקת למחלות כרוניות כמו סכרת בא לידי ביטוי גם בחפיפה הרבה בין הגרמים לדלקת לגורמים לסכרת.

סוכרים פשוטים וממתיקים מלאכותיים: הגורמים המרכזיים לשתיהן הם סוכר וקמח לבן. כך גם ממתיקים מלאכותיים.

מזונות אלרגניים: אכילת מזונות אלרגניים הגורמים לאלרגיה סמויה ולא אלרגיה המתבטאת בסימנים חיצוניים  מעודדת דלקת, לדוגמה מזונות מכילי גלוטן.

חסרים תזונתיים: חסרים בסיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים החיוניים לתפקוד תקין של הגוף וגם חומצות שומן חיוניות כמו אומגה 3.

זיהומים כרוניים: ישנם זיהומים שלא יבואו לידי ביטוי באופן חיצוני אלא רק ישפיעו באופן פנימי ולא מורגש כמו אדנו וירוס הגורם למשולש של השמנת יתר, דלקת ותנגודת אינסולין.

חומרים רעילים: הסביבה המזוהמת בה אנו חיים מכניסה לגופנו רעלים כמו עופרת, כספית ועוד. אלה גורמים להגברת הדלקת והשפעותיה.

לחץ: לחץ פיזי ונפשי הם גורמים משמעותיים בהיווצרות דלקת.

חוסר בפעילות גופנית: פעילות גופנית מניעה את מערכות הגוף ולכן נחשבת כגורם אנטי דלקתי, כשניהול אורח חיים לא פעיל יגביר את הדלקת.

שמירה על אורח חיים בריא הכולל תזונה עשירה ברכיבים מזינים ונמנעת ככל שניתן מסוכרים פשוטים ומזונות מעובדים, פעילות גופנית ואורח חיים רגוע ימתנו את ההליכים הדלקתיים בגוף ועימם את תנגודת האינסולין והשמנת היתר שמביאים איתם מחלות רבות נוספות.

אולי יעניין אותך גם:

האם מתן אנטיביוטיקה לילדים מגדילה את הסיכוי לסוכרת?

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: