דיאטת סכרת הריון

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

סכרת הריון הינה דבר שכיח היכול להופיע במיוחד בחצי השני להריון. הסכרת ההריונית יכולה לסכן הן את האם והן את התינוק ולכן חשוב לאבחנה ולטפל בה.

הטיפול בסכרת הריון מתבסס ברובו על תפריט דיאטתי מתאים. את התפריט מומלץ לבנות ביחד עם תזונאית קלינית כך שיתאים באפן אישי לכל אחת.

סכרת הריון

סכרת הריון הינה תופעה שכיחה מאוד, כ- 4% מן הנשים עלולות ללקות בה בזמן ההריון. הסיבה להיווצרות הסכרת הינה בשלייה התומכת בגדילת העובר. השלייה מפרישה הורמונים אשר עוזרים לעובר להתפתח אך יחד עם זאת גורמים לעמידות מוגברת של האם לאינסולין.

מסיבה זו מופיעה הסכרת בעיקר בחציו השני של ההריון- שלב בו העמידות לאינסולין הולכת וגוברת עם התקדמות ההריון. סיבה נוספת נעוצה בשינויים ההורמונאליים הקיצונים העוברים על גוף האישה בזמן ההריון.

שינויים אלה יכולים להגביר את רמת הסוכר בדם ולייצר הורמונים המתנגדים לייצור האינסולין. כתוצאה מכך מצטבר הסוכר בדם ונוצרת סכרת.

מדוע חשוב להקפיד על דיאטת סכרת הריון?

חוסר איזון ברמת הסוכר בדם עלול להשפיע על העובר ועל האם (גדילת יתר של העובר, מומים מולדים, מוות העובר ועוד). מסיבה זו חשוב להתחיל לטפל בה באופן מיידי על ידי שמירה של דיאטה הממעיטה בסוכרים.

הקפדה על תזונה נכונה שומרת על רמות הסוכר בדם ותורמת בריאותית לאם ולתינוק. התפריט נבנה בהתאם למשקלה של האם טרם הריונה וכולל בתוכו מגוון רחב של ערכים תזונתיים.

עקרונות הדיאטה לסכרת הריון

  • חלוקת הערכים התזונתיים- התפריט התזונתי מורכב מ- 35-40% פחמימות (לעומת דיאטה רגילה בה קיים אחוז כמעט כפול של פחמימות), 20-25% חלבונים ו- 35-40% שומנים.
  • חלוקת הארוחות- התפריט כולל 6-7 ארוחות המתפרסות לאורך כל היום. יש לשים לב לצריכת כמות פחמימות נמוכה בשעות הבוקר (זמן בו משתחררים הורמונים רבים העלולים להעלות את רמות הסוכר) ולפזרן לאורך היום כדי לא לאכול מנה עמוסת פחמימות בבת אחת.
  • לפני השינה- מומלץ לצרוך מנת פחמימה לפני השינה כדי להכין את הגוף לקראת הלילה.
  • כמות- להקפיד על צריכת מנת פחמימות אחת בכל ארוחה כמו פרוסת לחם מלא אחת, חצי כוס אורז, פסטה או תפוח אדמה קטן אחד או שלושת רבעי כוס שעועית וכדומה.
  • אבות המזון- מומלץ לשלב בזמן הארוחה את כל אבות המזון: דגן, ירקות, חלב, בשר וגבינות. מומלץ להעדיף מוצרי מזון מקמח ודגנים מלאים ומוצרים בעלי סיבים תזונתיים אשר קצב ספיגתם בדם איטי יותר.
  • ארוחות ביניים- מומלץ לאכול פרי או יוגורט או פרוסה עם ממרח לא ממותק.
  • פירות- מומלץ לא לצרוך יותר מ2-3 מנות פרי ביום.
  • מתוקים- להימנע לחלוטין משתיית משקאות ממותקים או ממאכלים מתוקים, מסוכר לבן ומאלכוהול. מוצרים מתוקים כוללים: מיצים, סוכריות, אבטיח, מלון, ממתקים, עוגות, עוגיות וכדומה.
  • ירקות- יש להרבות באכילת ירקות חיים עם קליפתם וירקות מבושלים.

מעקב ופיקוח רפואי

חשוב כי בזמן הדיאטה תעבור האישה בדיקות קטונים בשתן בכדי לוודא כי היא אינה סובלת מרעב. ירידה במשקל המראה פרמטרים תקינים אינה מדאיגה. בנוסף לכך, חשוב כי אישה שהופנתה לטיפול תזונתי בעקבות מחלת הסכרת תישאר במעקב של צוות מקצועי כדי למנוע את סיבוכי המחלה.

כמו כן חשוב כי גם לאחר הלידה, למרות שערכי רמת הסוכר בהריון חוזרים לנורמה, תשמור האישה על אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה ופעילות גופנית קבועה.

לסיכום, דיאטת סכרת הריון עוזרת לנשים הריוניות לשמור על רמות הסוכר בדם ובכך לשמור על בריאותן ובריאות תינוקן.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »