גרביים לכף רגל סכרתית

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!


סכרת היא מחלה כרונית שעשויה לדרוש טיפול לכל החיים. סיבוכים רבים עשויים להתרחש, וחלקם משפיעים על הרגליים. אם יש לכם סכרת, אתם נמצאים בסיכון לפתח סיבוכים חמורים כגון זיהומים ברגליים.

העדר טיפול קפדני ועקבי בכף רגל סכרתית עלול להוביל לקטיעת הבהונות, הרגליים, או אפילו כל הרגל מתחת לברך. טיפול טוב בכף הרגל, כגון בחירת גרביים מתאימים, חיוני למניעת סיבוכים אפשריים.

סכרת וכפות הרגליים

חולי סכרת נמצאים בסיכון לסיבוכים הקשורים לרמות גבוהות של סוכר בדם. אחד הסיבוכים הוא נזק עצבי, במצב שנקרא נוירופתיה. הסוג הנפוץ ביותר של נוירופתיה משפיע על העצבים בכפות הרגליים.

בנוירופתיה סכרתית, החולה מאבד את התחושה ברגל, ועלול להיפצע מבלי להרגיש את הפצע. אבן קטנה שנתקעת בנעל, למשל, עשויה לשפשף את הרגל ולגרום לכיב קטן. אם לא בודקים את הרגליים לנוכחות פציעות אלו, הפצעים עלולים להחמיר ולהזדהם.

טיפול קפדני בכף רגל סכרתית פירושו בדיקת הרגליים מדי יום לנוכחות פציעות, שלפוחיות וזיהומים. טיפול נוסף כרוך בשימוש בגרביים מתאימות ונעליים המסייעות למניעת פציעות.

מה הן גרביים לכף רגל סכרתית?

קיימים סוגים רבים של גרביים המיועדים לחולי סכרת. ברוב המקרים, הגרביים מיועדות להפחתת פציעות הרגליים ושמירה על רגליים יבשות וחמות. בבחירת הגרביים הנכונות, יש לבחור את הגרביים המתאימות ביותר לצרכים האישיים.

מאפייני גרביים לכף רגל סכרתית הם:

גרביים חלקות – גרביים עם תפרים עלולות לשפשף את העור ולגרום לשלפוחיות או כיבים. רוב הגרביים לכף רגל סכרתית מיוצרים ללא תפרים.

מניעת לחות – הגרביים שומרות על הרגליים יבשות, למניעת זיהומים בעור.

גרביים מבדים מתאימים – מסייעים לשמור על רגליים יבשות.

גרביים חמות – סכרת עלולה לגרום להפחתת זרימת הדם בגוף, וירידה במחזור הדם לרגליים. גרביים המיוצרות מבדים השומרים על חום הרגליים, מסייעות לשיפור זרימת הדם.

דגם רבוע – גרביים צרות מדי עלולות להדק את הבהונות, לגרום לחוסר נוחות ולהצטברות לחות בין הבהונות.

התאמת גרביים לכף רגל סכרתית – דגמים רבים של גרביים אלו מיוצרים להתאמה לכל סוג רגל וכף רגל. התאמת הדגם מונעת בחירה בדגם המיוצר במרקם משוחרר המוביל לשפשוף העור והתרחשות פציעות.

ריפוד – גרביים מרופדות מגנות על הרגליים מפני פגיעה.

השיקולים בבחירת גרביים לכף רגל סכרתית

בחירת הגרביים המתאימות פירושה בחירת זוג המתאים לצרכים המיוחדים של חולה סכרת. אם החולה לא פיתח כל סוג של נוירופתיה, עליו לבחור פשוט את הגרביים הנוחות ביותר. אם מתפתחים תסמינים חדשים או שתסמיני נוירופתיה מחמירים, יש להתייעץ עם הרופא מיד, על מנת לדון בטיפול נאות לכף הרגל.

במצב של נוירופתיה, השיקולים לבחירת גרביים מתאימות לכף רגל סכרתית, צריכים להתחשב במצב הבריאותי הנוכחי. חלק מהחולים בנוירופתיה סכרתית חווים עור יבש וסדוק על הרגליים. גרביים המיוצרות מחומרים רכים עשויות להיות נוחות יותר.

אם הנוירופתיה מתקדמת עד למצב בו נעלמת התחושה בכפות הרגליים, חשוב לבחור גרביים המתאימות באופן מושלם, על מנת למנוע חיכוך בעור. גרביים ללא תפרים חשובות אף הן למניעת פציעות.

בחירת הגרביים הנכונות פירושה לעיתים גם בחירת דגם שאינו מגביל את זרימת הדם. אם חולה סכרת סובל מליקויים בזרימת הדם, עליו להימנע מבחירת גרביים הדוקות מדי או גרביים המיוצרות מחומרים אלסטיים בחלק העליון, במצב שעלול להפעיל לחץ על הרגל.

אמצעי זהירות

קיימות אפשרויות רבות לבחירת גרביים לכף רגל סכרתית. אם חולה סכרת מבין את מצבו הבריאותי, הוא מסוגל לבחור זוג שעונה על הצרכים שלו. יש להקפיד במיוחד לגבי בחירת גרביים המתאימות לליקויים בזרימת הדם, על מנת למנוע פציעות כף רגל סכרתית או החמרת התסמינים ולהאט ריפוי פצעים. מסיבה זו, יש להימנע מגרביים המיוצרות מחומרים דחוסים.

חלק מחולי הסכרת הסובלים מבעיות בזרימת הדם, חווים תסמיני בצקת או נפיחות בחלק התחתון של הרגליים, ובכפות הרגליים.

מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Diabetes Science and Technology, מצא כי גרביים המיוצרות מחומרי דחיסה קלים, יכולים לשפר את הבצקת מבלי להחמיר את זרימת הדם. יש להתייעץ עם הרופא לגבי שיקולי התאמת הגרביים לכף רגל סכרתית.

מומלץ לזכור גם את בחירת הנעליים. גרביים מתאימות לא יסייעו אם הנעליים לוחצות על כפות הרגליים או גורמות לפציעות וכיבים. נוירופתיה סכרתית עלולה להיות מצב קשה, אך ניתן למנוע סיבוכים אפשריים רבים אם בוחרים את הגרביים הנכונות לכף רגל סכרתית, ואת הנעליים המתאימות.

 

אולי יעניין אותך גם:

לא צריך ללכת לרופא בשל כיב רגל סוכרתית, טפלו בלייזר בבית

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »