מהי הגישה טיפולית בטרום סכרת?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!


המטרה העיקרית של ניהול טרום סכרת היא לנרמל את רמות הגלוקוז למניעת או עיכוב התקדמות הסכרת וסיבוכים קשורים של כלי דם. חיוני אף לנהל מחלות רקע נפוצות טרום סכרת כגון השמנת יתר, לחץ דם גבוה, דיסליפידמיה, מחלות לב וכלי דם ומחלות כליות כרוניות.

סגנון חיים טיפולי

בהתחשב בבטיחות וכוח הראיות המדעיות אודות יעילות שיפור הבריאות והפחתת מחלות לב וכלי דם כגורמי סיכון למחלת הסכרת, הגישה הטיפולית המועדפת לטרום סכרת היא הקפדה אינטנסיבית על אורח חיים בריא.

רופאים צריכים לדון עם מטופליהם לגבי הקפדה על גישת טיפול טרום סכרת במהלך האבחנה, והשפעתה על החיים. הקפדה על אורח חיים טיפולי כולל טיפול תזונתי רפואי המתאפשר באמצעות הפחתת ושינוי צריכת שומנים רוויים או מוקשים ומזונות עתירי קלוריות, על מנת להשיג ירידה במשקל בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל או מהשמנת יתר.

בנוסף יש להקפיד על פעילות גופנית בתכנית המתאימה לסכרת, הימנעות מעישון, הקפדה על שינה איכותית וקבועה, הפחתת צריכת אלכוהול והפחתת לחצים. בעוד שיתכן שקשה לשמור על שינויים באורח החיים, השיטות הבאות הוכחו כיעילות להגברת סיכויי ההצלחה של החולים:

  • בדיקה עצמית של החולה את רמות הסוכר שלו.
  • הגדרת מטרות מציאותיות בגישת טיפול טרום סכרת.
  • שיטות קוגניטיביות.
  • תמיכה חברתית.
  • חיזוקים מתאימים.

מעקבים רפואיים

הרופא לוקח על עצמו את האחריות לעודד את המטופל לבצע את שינויי ההתנהגות הדרושים להימנעות מסכרת באמצעות הרכבת תוכנית פעולה ממוקדת ומתאימה המתבצעת באמצעות מערכת המשלבת התערבויות מבוססות ראיות מדעיות כמו גם שימוש בטכנולוגיה מתאימה, להשגת השינוי ההתנהגותי.

מערכת טכנולוגית מתאימה משלבת הגדרת מטרה משותפת ומשוב, הסכמת המטופל לבצע את השינויים הנדרשים, תזכורות לקיום מפגשים רפואיים, ושיטות אלקטרוניות אחרות לשלב עקרונות שינויי התנהגות מבוססי ראיות על מנת לייעל את הייעוץ וביצוע השינויים במהלך הביקורים הרפואיים השגרתיים. המערכת מותאמת ככלי לשינוי התנהגות מבוסס טכנולוגיה וניתנת להפעלה על ידי רופאים.

יעילות השיטות להתערבות באורח החיים הן חלק מהתוכנית למניעת סכרת. שיטות אלו מובילות להשגת ירידה צנועה במשקל בקרב אנשים עם טרום סכרת, באמצעות דיאטה ופעילות גופנית. היתרונות מובילים להפחתה של 58% במקרי הסכרת, ולהמשך התאוששות באמצעות מעקב רפואי הנמשך עשר שנים, המוביל להפחתה משמעותית נוספת במקרי סכרת מסוג 2.

שיטות רפואיות להתערבות באורח החיים מניבות יתרונות משמעותיים בקרב אנשים בסיכון גבוה לסכרת. מעל ל-28 מחקרים הוכיחו שהירידה הממוצעת במשקל עומדת על ארבעה אחוזים לאחר שנה של טיפול והקפדה על גישת טיפול טרום סכרת.

החוקרים מצאו כי כשהחולים מקפידים על שינויים באורח החיים, הם חווים ירידה קטנה במשקל, בממצאים התורמים באופן משמעותי לתמיכה בהפעלת שיטות התערבות באורח החיים בגישת טיפול טרום סכרת.

טיפול תזונתי רפואי

זהו היבט חיוני בניהול אורח חיים טיפולי, עליו נדרש כל חולה טרום סכרת לדון עם הרופא. ההמלצות צריכות להיות מותאמות אישית, והוראות התזונה צריכות להיקבע על ידי תזונאית מוסמכת או רופא בעל ידע בתזונת סכרת. ההמלצות העיקריות כוללות מעקב יומיומי אחר צריכת פחמימות; הגבלת מוצרים המכילים סוכרוז או תוכן גליקמי גבוה; צריכה נאותה של חלבונים; ומעקב אחר תנודות במשקל.

פעילות גופנית

התעמלות אירובית ואימוני כוח משפרים מחלות לב וכלי דם כגורמי סיכון לסכרת ומחלות אחרות, ולשיפור היכולת התפקודית והרווחה הנפשית. פעילות גופנית נחשבת אף כמרכיב מרכזי בהרזיה החיונית במיוחד לשמירה על המשקל. תכנית פעילות גופנית מתונה קבועה המתבצעת במשך חצי שעה עד שעה מידי יום, לפחות חמישה ימים בשבוע, מומלצת כגישת טיפול טרום סכרת.

נקודות המפתח אותן יש לזכור הן שחולי סכרת חייבים לעבור תחילה הערכה לאיתור מגבלות לביצוע פעילות גופנית מוגברת; תכנית הפעילות הגופנית צריכה להיות מפותחת לכל חולה בהתבסס על מטרותיו ומגבלותיו; כל פעילות גופנית חדשה צריכה להתחיל ולהיבנות בהדרגה.

אולי יעניין אותך גם:

האם יש קשר בין ישיבה ממושכת לבין הסיכוי ללקות בסוכרת?

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »