בריחת שתן בקרב חולים במחלת הסכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

מחלת הסכרת הינה מחלה קשה הנובעת מחוסר או מיעוט אינסולין, כך שהסוכר אינו מפורק ונשאר ברמות גבוהות בדם.

מצב זה גורם נזק לאיברי גוף רבים, ויכול להיות מסוכן אם אינו מאוזן. למחלה תופעות לוואי רבות. אחת התופעות הלא נעימות היא בריחת שתן.

כיצד באה לידי ביטוי תופעה של בריחת שתן בקרב חולי סכרת?

בעיה של דליפת שתן בקרב חולי סכרת מתחילה בתחושה של החולה כי בזמן הטלת השתן הוא מתקשה לכווץ ולרוקן את השלפוחית.

כתוצאה מכך, השלפוחית אינה מתרוקנת עד הסוף ונותר עודף של שתן בשלפוחית לאחר ההשתנה.

עודף שתן זה הולך ומתרבה, עד שלבסוף השלפוחית אינה יכולה עוד להכיל את כמויות השתן הרבות והשתן דולף החוצה ללא שליטה.

הגורמים לבריחת שתן בקרב חולי סכרת

לתופעת בריחת שתן בקרב חולי סכרת ישנם כמה גורמים עיקריים:

  • פגיעה עצבית בעצבי שלפוחית השתן. הפגיעה הינה נזק שנגרם כתוצאה מן הסכרת. הפגיעה גורמת לכך שהשלפוחית מתקשה להתכווץ כראוי ולהתרוקן מהשתן שנאגר בתוכה.
  • בריחת שתן שנובעת מרמות סוכר גבוהות בדם. מצב זה נובע בדרך כלל מחוסר איזון של הסוכר בדם (מטיפול לקוי או לא תואם). בריחת שתן מסוג זה נפוצה בעיקר במהלך הלילה. בריחת שתן כזו היא קלה למדי לטיפול, מכיוון שברוב המקרים כאשר מאבחנים את הבעיה ומאזנים את רמות הסוכר, בריחת השתן נעלמת.
  • בריחת שתן כתוצאה מהשמנה. השמנה היא אחד הגורמים לסכרת וגם אחד האויבים שלה. חולי סכרת בעלי עודף משקל חשופים להחמרה ולתופעות לוואי שונות יותר מחולי סכרת רזים. בריחת שתן אצל נשים נפוצה במיוחד לחולות סכרת, בעלות עודף משקל, אשר רמת ה-BMI שלהן גבוהה מ-35 . אצל נשים בעלות עודף משקל, מופעל לחץ רב יותר על רצפת האגן. במצבים של רצפת אגן מוחלשת הנתונה ללחץ, עלולה להתרחש בריחת שתן.

נמצא כי חולות סכרת שסבלו מעודף שומן, עברו דיאטה ורזו, דווחו על שיפור ניכר בבעיית בריחת השתן.

מדוע חולים רבים אינם מטופלים?

מסתבר כי רבים מבין חולי הסכרת סובלים מהבעיה, אולם אינם מטופלים. הסיבה הראשונה במעלה לחוסר הטיפול נובעת מבושה. רבים מתביישים בתופעה, ומנסים להלחם בה ולהסתירה.

סיבה נוספת היא ייאוש, וחשיבה שגויה כי אין מה לעשות, וכי בריחת שתן היא חלק בלתי נפרד ממחלת הסכרת. גם תפישה זו הינה שגויה.

ישנו טיפול לבעיית בריחת השתן אשר ברוב המצבים יכול להקל ואף לפתור את הבעיה, ולשפר במידה ניכרת את איכות חייהם של החולים.

דרכי הטיפול לבריחת שתן בקרב חולי סכרת

  • איזון רמת הסוכר בדם – אצל חולים אשר בריחת השתן נובעת מחוסר איזון הסוכר בדם, שינוי הטיפול התרופתי והבאת הסוכר למצב מאוזן עשויים לפתור את הבעיה.
  • טיפול התנהגותי, הכולל בניית סדר יום קבוע סביב ריקון השלפוחית ולימוד טכניקות לריקון השלפוחית.
  • שינוי הרגלים – דיאטה, פעילות גופנית, ירידה במשקל, שינוי הרגלי השתייה ותזונה נכונה, מסייעים לחלק מן החולים לשפר את הבעיה.
  • נשים יכולות להסתייע בשיטות העוסקות בחיזוק רצפת האגן ואימון לשרירים הטבעתיים, כגון טיפול בעזרת שיטת פאולה. שיטה שנמצאה כיעילה לטיפול בבריחת שתן אצל נשים.
  • רפואה אלטרנטיבית – שיטות שונות של רפואה אלטרנטיבית יכולות להביא להקלה במצב.
  • התערבות כירורגית – כאשר הבעיה חמורה וכל טיפול אחר אינו עוזר, לעתים אין מנוס מפנייה לניתוח. במקרים קיצוניים נדרשים הרופאים לכוון את השתן לשקיק שיקלוט אותו מחוץ לגוף.

בריחת שתן הינה תופעה שכיחה בקרב חולי סכרת. מומלץ לאבחן את מקור הבעיה ולקבל טיפול שיסיע בפתרונה.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »