Site icon המרכז לטיפול בסוכרת

סכרת ובעיות שלפוחית השתן: חשיבות הגילוי המוקדם

סוכרת ובעיות שלפוחית השתן


סכרת עלולה לגרום לשורת סיבוכים רפואיים, חלקם ידועים ואחרים פחות. שלפוחית השתן וריקון השלפוחית הן בעיות נפוצות ביותר בקרב חולי סכרת, כולל חולים שסובלים מבעיות בשמירה על רמת סוכר טובה בדם, וחולים שהצליחו לשמור על ריסון הדוק ברמות הסוכר שלהם.

החדשות הרעות הן שבעיות שלפוחית השתן, בדומה להיפוגליקמיה או סיבוכים רבים של סכרת, מהוות את התסמינים "השקטים" הראשונים, העשויים שלא להיות מאובחנים במשך חודשים או אפילו שנים לפני שהם משפיעים פתאום על הבריאות.

החדשות הטובות הן כי באמצעות בחינת סימני אזהרה מסוימים, ניתן לאתר מוקדם בעיות בשלפוחית השתן, לפני שתתרחש פציעה קבועה.

מדוע מתרחשות בעיות שלפוחית השתן בסכרת?

הסיבה שחולי סכרת מפתחים בעיות שלפוחית השתן היא מורכבת וכוללת את שרירי השלפוחית והעצבים השולטים בהם. התמונה מורכבת עוד יותר כשחלק מחולי הסכרת עשויים לפתח את כל בעיות שלפוחית השתן בדומה לאנשים שאינם חולי סכרת.

לדוגמא, נשים עם סכרת עשויות לפתח את אותן בעיות שלפוחית השתן, כולל תחושת דחף פתאומי להתרוקן בתדירות גבוהה יותר, אותה חוות נשים ללא סכרת במקרים רבים. בנוסף, גברים עם וללא סכרת נוטים לפתח ערמונית מוגדלת ככל שהם מזדקנים, מה שגורם לחסימת זרימת השתן ועצבנות השלפוחית, מצב שבו התסמינים זהים לבעיות שלפוחית השתן, אך הטיפולים שונים.

 

"סכרת שלפוחית השתן"

אנשים הסובלים מבעיות בשלפוחית השתן עשויים לחוות מגוון תסמינים: אלו כוללים השתנה תכופה, בריחת שתן, קושי בהתחלת זרם השתן, ודלקות בדרכי השתן. הבעיה הבסיסית היא שנוירופתיה, נזק עצבי, גורם לשלפוחית השתן לאבד את יכולתה לחוש מצב של מלאות, בדיוק כפי שנוירופתיה בכפות הרגליים עלולה להפריע ליכולת החולה לחוש לחץ או כאב.

התוצאה היא נטייה לאגור כמויות גדולות של שתן בשלפוחית. שלפוחית שתן בריאה מחזיקה כשלוש מאות עד 350 סנטימטר מעוקב, אך אנשים הסובלים מבעיות שלפוחית הקשורות לסכרת קשה, עלולים בסופו של דבר לסבול מבעיות שלפוחית השתן שמחזיקה כמות שתן של פי שניים או שלושה.

התסמינים הראשונים אינם מעידים על בעיה

בשלבים המוקדמים של סכרת שלפוחית השתן, החולים שמחים למדי מהעובדה שהם מרגישים צורך לרוקן את השלפוחית פעמיים או שלוש פעמים ביום, בניגוד לחמש או שש פעמים ביום, כפי שמתרחש אצל אדם ללא בעיות שלפוחית.

העצבים שמקורם בשלפוחית השתן מאבדים בהדרגה את יכולתם לשאת אותות תקינים המעידים על שלפוחית מלאה, אך שרירי שלפוחית השתן ממשיכים לאפשר לה להתרוקן לחלוטין לזמן מה. אך ככל שחולף הזמן, שרירי השלפוחית הופכים להיות יותר ויותר מתוחים, ומתחילים לאבד את עוצמתם וכוחם.

מספר רמזים מצביעים על בעיה בשלפוחית השתן בסכרת

אנשים הסובלים מסכרת שלפוחית השתן, מבחינים ברוב המקרים בדיעבד שתפקוד השלפוחית שלהם השתנה. תחושה נורמאלית של צורך להתרוקן, מרגישה מעט כמו "כאב" או "התכווצויות" קלות, תחושה שהולכת ונעשית דחופה יותר, אפילו כואבת, ככל שמרחיקים את מועד השימוש בשירותים.

תחושה דחופה זו מוחלפת יותר ויותר בתחושה עמומה ומעורפלת של מלאות או לחץ. אנשים נוטים ללכת לשירותים על מנת לבטל את חוסר הנוחות. ללא תחושת חוסר נוחות, או ללא ידיעה כי חוסר נוחות מתקרב, רוב האנשים ידחו את השימוש בשירותים.

בסופו של דבר מתרחשת תחושת דחיפות, גם כאשר סכרת משפיעה על שלפוחית השתן, אך מצב זה אינו מתרחש עד שמתפתחת בעיה חמורה ביותר בשלפוחית השתן.

תסמינים נוספים של שלפוחית השתן בסכרת

כשהשלפוחית אינה מתרוקנת לחלוטין, הקיבולת הנותרת מתמלאת מהר יותר, וגורמת  להשתנה תכופה. אם השלפוחית אינה מתרוקנת באופן קבוע, היא עלולה להיות כה מלאה, עד שהיא מתגברת על שריר הסוגר ופשוט "עולה על גדותיה".

זיהומים בדרכי השתן עלולים להתפתח בקלות במצבים אלו, היות ושלפוחית שאינה מתרוקנת היטב, קופאת ומאפשרת לכל חיידק שחודר לשלפוחית לגדול ולהתפתח ביתר קלות לזיהום. חולה סכרת רגיש לסוג זיהום זה מלכתחילה, שכן סכרת עלולה לעכב את תפקוד המערכת החיסונית ולהוביל לדיכאון.

טיפול בבעיות שלפוחית השתן בסכרת

כל התרחישים האלו עשויים להיות די מייאשים מבחינת אנשים שמפתחים בעיות בשלפוחית השתן בסכרת, אך למרבה המזל, הטיפול זמין.

פשוט מאוד, שלפוחית השתן צריכה להיות מרוקנת באופן קבוע לחלוטין, ולקבל הזדמנות להתאושש ולשוב לתפקוד תקין. ברוב המקרים, טיפול זה אפשרי, אך הוא עשוי לדרוש מעט מאמץ.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

האם קיים קשר ישיר בין השמנת יתר לבין התפתחות סכרת? בדקנו

Exit mobile version