בעיות אף אוזן גרון בחולי סכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!


כשהגרון מתחיל להתייבש ולגרד, והנשימה מעופשת, יש לשתות כמויות מספיקות של מים, ולהמתין שההצטננות תחלוף. אך במצב של יובש כרוני בגרון, יתכן שמדובר בסכרת.

מחלת סכרת מסוג 2 בקרב מבוגרים היא מחלה כרונית המגבירה את רמות הסוכר בדם, ומייצרת תסמינים כגון צמא, לחץ באוזניים, נזלת כרונית ויובש בפה. אם זהו האבחון, החדשות הטובות הן שמחלה זו ניתנת היטב לטיפול, המתחיל אצל רופא אף אוזן גרון.

יובש בגרון

מצב זה מרגיש כאילו קיימת רירית בגרון, ותחושת גירוי או כאב עשויה להתעורר. תחושת היובש המחוספסת עשויה להתרחש אף בפה ועל הלשון. סיבות רבות גורמות ליובש בגרון וכוללות התייבשות, שהייה מוגזמת בשמש, בעיות שינה או זיהום.

אם היובש בגרון נמשך למשך מספר ימים ללא קשר לכמויות שתיית המים, ואדם מבחין כי הוא משתין יותר מהרגיל, מדובר בסכרת המאופיינת בצמא, עודף השתנה, לחץ באוזניים, נזלת כרונית ויובש בפה.

סכרת מתרחשת היות והגוף אינו מייצר מספיק הורמון הנקרא אינסולין, או שאינו משתמש בו כראוי. הורמון זה נושא סוכר ממחזור הדם לתאים ומוביל לתחושת צריבה בגרון, ללחץ באף ולכאבי אוזניים. המחלה מגבירה את רמות הסוכר בדם, וגורמת לאפקט דומינו בגוף המוביל להתייבשות וצמא.

ככל שרמות הסוכר בגוף יורדות, הכליות חשות חוסר איזון ועוברות לתפקד ב"הילוך גבוה" המפריש יותר סוכר דרך השתן. אובדן המים מהגוף גורם לצמא כרוני, פה יבש, כאבי גרון ולחץ באוזניים ובאף.

נקיטה באמצעי זהירות

גרון יבש נשמע אולי כמו מצב טריוויאלי שאינו מצדיק פנייה לרופא אף אוזן גרון, אך הגוף יודע טוב יותר, ולכן חשוב להתייעץ עם הרופא כשמרגישים שמשהו אינו כשורה. אבחון מוקדם של הסימנים והתסמינים מסייע לריפוי יעיל יותר עם תרופות, תזונה מאוזנת ופעילות גופנית.

סכרת מסוג 2 שאינה מטופלת או אינה מבוקרת עלולה לגרום לסיבוכים רציניים, כולל מחלות לב, אי ספיקת כליות, נזק מוחי, נזק עצבי, בעיות ראייה ואף לעיוורון. במחלת הסכרת יש לדאוג במיוחד לרגליים, שכן המחלה עלולה לגרום לנזק לאספקת הדם והעצבים, המוביל לפצעים שאינם נרפאים וכרוכים בקטיעת הבוהן או חלק מהרגל.

דלקת אוזניים בקרב חולי סכרת עלולה להיות קטלנית

דלקת אוזניים כרונית מהווה סכנת חיים, כשזיהום חיידקים מתקדם אל תעלת השמע החיצונית (EAC), ועובר לבסיס הגולגולת. מצב זה מתרחש בדרך כלל בקרב חולי סכרת קשישים או אנשים הסובלים מליקויים אחרים במערכת החיסונית.

דלקת האוזניים גורמת לנזק לעצמות ולסחוס בבסיס הגולגולת, והזיהום מתפשט מתעלת האוזן לרקמות הסמוכות לתוך העצמות בבסיס הגולגולת. הזיהום והדלקת עלולים לגרום לנזק או להרוס את העצמות, להתפשט יותר ולהשפיע על עצבי הגולגולת, המוח או חלקים אחרים של הגוף.

טיפול בבעיות אף אוזן גרון בחולי סכרת

הטיפול נמשך מספר שבועות עד מספר חודשים, היות וטיפול בחיידקים כרוך בגישות מורכבות. חובה לשלוט בקפדנות בסכרת, כמו גם לטפל במערכת החיסון ובבעיות האף, האוזן והגרון, בשיטה אגרסיבית.

אנטיביוטיקה. יעילה נגד מיקרואורגניזמים ונקבעת לתקופות ממושכות. במקרים מסוימים היא עשויה להינתן דרך הווריד.

טיפול כירורגי. לאפשרות זו יש תפקיד מוגדר, אך הבחירה בניתוח מוגבלת למצבים בהם הסכרת משפיעה על בסיס הגולגולת. יש לבצע אבחון מדויק של השפעת הסכרת על הגוף, ולבחור בניתוח כשהחיידקים והזיהומים התפשטו למצב מסוכן.

אולי יעניין אותך גם:

האם מתן אנטיביוטיקה לילדים מגדילה את הסיכוי לסוכרת?

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »