בדיקת המוגלובין לסכרת

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

מחקר חדש שנערך במדינת צפון קרולינה קובע כי בדיקת המוגלובין מסוכרר היא הדרך הטובה ביותר לאיתור מוקדם של מחלת הסכרת. החוקרים גילו כי קיים קשר בין רמת ההמוגלובין המסוכרר לבין מחלות בכלי דם קטנים.

בדו"ח שפורסם בעקבות הממצאים הללו צוין כי הבדיקה הנ"ל מגדילה את הסיכויים לזיהוי פוטנציאל להתפתחות המחלה יותר מבדיקות רמת הסוכר בדם הנערכות בצום.

גילוי מוקדם של אנשים העלולים לפתח את המחלה עשוי לעזור להם להפחית את הסיכון ללקות בה.

במקרים כאלו ימליצו הרופאים על הפחתה במשקל ופעילות גופנית מתונה ויומיומית. המלצות אלו עוזרות, אם הן מיושמות בשלב מוקדם יחסית, למנוע את התפתחות המחלה, או במקרים הפחות טובים, לעכב את הופעתה.

מהי מחלת הסכרת

מחלת הסכרת מאופיינת בבעיה ביצור האינסולין או בשיבוש בקליטתו. היא גורמת לליקויים בתהליך המטבולי בגוף הנובעים כתוצאה מריכוז גבוה של סוכר בדם ובשתן.

הטיפול במחלה משלב, בדרך כלל, תזונה נכונה, פעילות גופנית תדירה והזרקה עצמית של אינסולין. לעיתים ייעשה שימוש גם בתרופות אחרות.

שלושת סוגי הסכרת המוכרים הם: סכרת נעורים, סכרת המתגלה אצל אנשים מבוגרים ונובעת, ברוב המקרים, עקב אורח חיים לא בריא וסכרת המופיעה אצל נשים בהריון. בשלושת המקרים על החולה להיות במעקב צמוד ולערוך בדיקות של רמת הסוכר בדמו לעיתים תכופות. זאת במטרה למנוע סיבוכים של המחלה העלולים לסכן את חייו.

ראוי לציין כי בדיקת ההמוגלובין המסוכרר משמשת גם לצורך המעקב אחר רמת הסוכר בדם אצל אנשים החולים במחלה.

בדיקת המוגלובין לחולי סכרת

בדיקת ההמוגלובין המסוכרר מתבצעת גם לחולי סכרת לצורך מעקב אחר רמת איזון הסוכר בדמם. הדם נלקח ישירות מהווריד של החולה ונלקח למעבדה. שם מודדים את רמת הריכוז של מולקולות ההמוגלובין הקשורות לסוכר בדם.

אם התוצאות מראות שכמות המולקולות המסוכררות היא גדולה, זאת הוכחה כי ריכוז הסוכר בדם הוא גבוה. בבדיקה מחשבים את רמתו במשך שלושת החודשים הבאים מאחר ואורך החיים של המולקולות הללו לא עולה על פרק זמן זה.

חשיבותה לעומת הבדיקות האחרות

כאשר קיימים ערכים גבוהים של רמות סוכר בדם הדבר עלול לגרום לסיבוכים בטווח הרחוק. כיום ידוע כי איזון לא תקין של הסוכר בגוף הינו אחד הגורמים לקיצור תוחלת החיים. עקב כך חשוב לבצע את הבדיקות המיועדות לגילוי הדבר, באופן קבוע ומבוקר.

הבדיקות הקיימות, הן הביתיות והן אלו הנערכות במעבדה, מבוצעות באמצעות מד סוכר. המידע שהן מעניקות על איזון הסוכר בדם מעוגן בזמן נתון. הזמן בו הן נערכו. במהלך היום עלולים להתרחש שינויים בערכים של הסוכר בגוף ואת זה הבדיקות הללו אינן מסוגלות להעריך.

המידע המתקבל בבדיקת ההמוגלובין המסוכרר, לעומת זאת, מאפשר לחשב את הממוצע של רמת הסוכר בדם במשך שלושת החודשים שחלפו. כתוצאה מכך, התוצאות המתקבלות הן אמינות יותר ומאפשרות לאבחן את איזון הסוכר באופן מדויק ולאורך פרק זמן ממושך יחסית.

אמצעי מניעה

כאמור, בדיקת ההמוגלובין המסוכרר עוזרת לזהות אנשים הנמצאים ברמת סיכון גבוה לפתח סכרת. המצב הזה מוגדר כ'טרום סכרת' ועל פי חוות הדעת של הרופאים ניתן, בשלב זה, להילחם במחלה ואף למנוע את הופעתה במלוא העוצמה.

ניהול אורח חיים בריא הוא השלב הראשון בפעולות המניעה. דיאטה מבוקרת ותזונה נכונה ישפרו רבות את מצב הסוכר בדם. שלב נוסף בתכנית ההגנה מהמחלה יהיה עיסוק יומיומי וקבוע בפעילות ספורטיבית. שילוב של שתי דרכי הפעולה הללו עשויים להביא להפחתה משמעותית של הסיכון להתפתחות המחלה.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: